Ville Pak kandideerib aasta põllumeheks (0)
Aasta põllumehe konkurssi korraldatakse juba 16 aastat. Tänavu esitati sellele 10 kandidaati 8 maakonnast. Harjumaalt kandideerib Ville Pak Kadarbiku Köögivili OÜ-st.

Saue vallas Tuula külas asuva Kadarbiku talu hingeks on olnud Ants Pak (75) poegade Veiko Paki (51) ja Ville Pakiga (47). Nende majapidamist võib tuua eeskujuks kõigile, kes köögiviljakasvatusega tegelevad.
Ants Pak asutas Kadarbiku talu 1989. aastal. “Ta on ettevõtlik inimene. Ta alustas kolmest hektarist ja niimoodi see alguse sai,” iseloomustab isa poeg Veiko Pak. Ettevõtmise seemneks võeti Maapangast 20 000 rubla laenu.

10 000 tonni aastas

Alguses kasvatati peakapsast. Samm-sammult laieneti. Praegu on Kadarbiku talul oma põllumaad 180 hektarit, kasutatavat maad 500 hektarit. Selle kõigega tegeleb perefirma Kadarbiku Köögivili OÜ, mis loodi 2004. aastal.

Kadarbikul kasvatatakse nüüd porgandit, kurki, jääsalatit, porrulauku, peeti, kaalikat, mustrõigast, uba, lillkapsast, hiina kapsast, spargelkapsast, valget peakapsast, tilli, kabatšokki, lisaks nisu ja otra.

Kadarbiku Köögivili OÜ toodab aastas 10 000 tonni köögi- ja aedvilja. Suur osa sellest töödeldakse ettevõtte Ääsmäe tootmiskompleksis mahladeks ja köögiviljasegudeks. See kõik annab aastaringselt tööd 70 inimesele, kellele lisanduvad hooajatöölised.

Miks esitati kolmest tublist mehest aasta põllumehe kandidaadiks just Ville? “Ants alustas, aga Ville on 1993. aastast Antsu kõrvalt kogu aeg seda kasvatust teinud. Viimased viisteist aastat on see puhtalt Ville peal olnud,” väidab Veiko.

“Eesti mastaabis on köögivilja kasvatamine ikkagi suure riskiga ja mahult väga suur töö. Eestis ei ole selliseid tegijaid palju. Me oleme suutnud läbi nende aastate tulla, ja arvestades Ville osa, on ka see mõte teda tunnustada,” räägib Veiko.

Eksperdid takseerimas

Aasta põllumehe konkurssi korraldab Maaleht koos Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojaga (EPKK). Ville Paki tegemistega tutvuti 1. augusti hommikul Ääsmäe tootmishoones.

“Kadarbiku köögivili OÜ oli esimene ettevõte, millega konkursi Aasta Põllumees 2016 žürii tänavu tutvus. Ettevõtte külastuseks kulus poolteist tundi,” ütleb EPKK juht Roomet Sõrmus.

Konkursi žüriisse kuuluvad Maaelu Edendamise Sihtasutuse juhatuse esimees Raul Rosenberg (žürii esimees), riigikogu maaelukomisjoni esimees Ivari Padar, maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemetti, Tartumaa Põllumeeste Liidu esimees Jaan Sõrra, Eesti Aiandusliidu juhatuse liige Kalle Reiter, Aasta Põllumees 2015 Romet Rässa, Eesti-Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus, MTÜ Eesti Noortalunikud juhatuse liige Karin Sepp, Maalehe peatoimetaja Andres Eilart, Maalehe ajakirjanik Silja Lättemäe ja keskkonnaameti veemajanduse koordinaator Milvi Aun.

“Kadarbiku talu kuulub vaieldamatult kõige olulisemate Eesti köögiviljakasvatusettevõtete hulka, tänu kellele on eestimaalaste laual suur osa kodumaisest porgandist, kapsast, punapeedist ja teistest köögiviljadest. Ettevõte jättis väga hea mulje, palju on investeeritud tootmistehnoloogiasse ja laomajandusse,” räägib Sõrmus. “Ville Pak on asjatundlik ja pühendunud Eesti aiandustootmise edendaja ning kindlasti väga tugev kandidaat Aasta Põllumehe tiitlile.”

Lõplik valik tehakse oktoobris ja tunnustamisüritus koos võitja väljakuulutamisega toimub oktoobri lõpus. “Täpset kuupäeva pole veel paika pandud, sest traditsiooniliselt on võitjale auhinna üle andud vabariigi president,” selgitab Sõrmus.

Auhinnaks on ajaloolise “Külvaja” kuju vähendatud koopa. Skulptor Ferdi Sannamehe 1927. aastal valminud pronksist skulptuuri “Külvaja” võitis 1928. aastal toonane Piistaoja talu peremees Theodor Pool kui Eesti parima talu omanik. Vähendatud koopia on modelleerinud skulptor Tiiu Kirsipuu.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.