Vanasse kooli tehakse diakooniamaja (0)
Kooli ümbrus on laupäevast talguliste poolt korrastatud ja niidetud. Hoones asunud mööbel ning raamatud aga sorteeriti. Kooli ümbrus on laupäevast talguliste poolt korrastatud ja niidetud. Hoones asunud mööbel ning raamatud aga sorteeriti. 
Üle poolesaja vabatahtlikku korrastas 26. aprillil kunagist Harju-Risti koolimaja. Ülestõusmispühade eelsest ajast on hoone omanik EELK Risti kogudus ning selles kavatsetakse tulevikus pakkuda sotsiaalteenuseid ja põlistada ka vanima rahvakooli ajalugu.

Alates eelmise kümnendi lõpust on kahekorruseline hoone tühi. Vahetult enne ülestõusmispühi sai maja uue omaniku. Selle ostis Risti kogudus.

“Koolimaja osteti kompensatsiooni eest, millega hüvitati Nõukogude perioodil koguduselt õigusvastaselt ära võetud ja likvideeritud pastoraat, Aru kirikumõis,” ütles koguduse juhatuse liige, diakooniamaja projektijuht Anneli Pärlin.
Pastoraat oli Eesti esimese talurahvakooli sünnikoht. Praegune Risti kool on selle õigusjärglane.

Vaid katus vilets

Suurem talgupäev peeti eelmisel laupäeval. Ligi 60 kohalikku ning kaugemalt pärit vabatahtlikku puhastasid hoone prahist ning prügist. Sorteeriti koolitarbed ja õpikud ning lammutati mittevajalik mööbel. Vajalikud raamatud toimetas talguliste inimkett teisele korrusele.

“Maja ümbrus on puhastatud. Umbekasvanud põõsastelt oksad lõigatud ja muru niidetud,” ütles Anneli Pärlin Harju Elule. “Tühjalt seisnud maja on praegu heas korras.” Aknad ja uksed on korralikult ees, vesi ning kanalisatsioon toimib ja vammi seintes ei ole. Küll on kehvas seisus originaalne valtsplekist katus, mis vajab hädasti remonti.

Esimene koristus sai eelmisel nädalal tehtud. Mis saab kahekorruselisest Eesti-aegsest koolimajast edasi? Pärlini kinnitusel ei tahetud hoida kompensatsioonisummat lihtsalt pangaarvel: “See paigutati ettevõtmisse, mis loob uue väärtuse ning toob peagi kasu Risti kogukonnale.”

Saab abi ja hooldust

“Maapiirkonna elanikkond on vananev, paljudel eakatel elavad lapsed kaugel või puuduvad lähisugulased üldse. Seepärast tundus sotsiaalteenuseid pakkuva asutuse rajamine vajalik,” ütles diakooniamaja projektijuht.

Hiljuti Ristil läbi viidud küsitluses sooviti just avahooldusteenuseid. Tänaseks on kogudus jõudnud arusaamisele, et avahooldus tuleb esimesena käima saada. “Seejärel liigume vajadusel ja võimalusel edasi nn talvekorterite, eakate päevahoiu ja hooldusasutuse poole. See kõik jääb juba kaugemasse tulevikku, sest vajaminevad summad on suured” ütles Pärlin.

Küll avatakse maikuus hoones taaskasutustuba, millest saab kiriku kõrval asunud Sõbra poe järeltulija. Hoonesse plaanitakse ka ka esimese rahvakooli mälestuseks Forseliuse muuseumit.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.