Üks ingel väisas Eestimaad (0)
Article title
Skulptor Tõnis Paberit Aino Järvesoo mälestusbareljeefiga Harjujärve kirikus. Foto erakogu

Mida mõtled, kuuldes nime Aino Järvesoo?

Etnograaf, kunstnik, kodukaunistaja, suurim eraannetaja.

Olen Harkujärve inimestelt küsinud, mida nad teavad Aino Järvesoost. Mitte palju, enamus teab, et ehitas kiriku. Keegi on olnud töömeheks kiriku ehitusel, keegi valvas materjali, keegi on tänulik õppima suunamise eest. Aga alati lisatakse – ta oli daam. Ka dressides hommikujooksu tegemas, ehitusmaterjali tassimas, rodosid istutamas, korraldusi andmas.

Aino Järvesoo lõpetas Tartu Ülikooli etnograafia eriala ja Tallinna Kunstikooli. Kunstikooli diplom taskus astus ta 1944 aastal laevale. Pagulasena. Töötas Massachusettsi ülikoolis kunstipedagoogika professorina. Kogu pagulusaja oli Aino tegev eesti kultuuri tutvustamisel.

Tagasi kodumaale tulles oli ta 80-aastane ja hakkas ehitama Harkujärve kirikut. Aino soovis, et see oleks perekirik, et oleks palju rõõmsaid tegevusi, et lastel oleks siin hea ja turvaline, et uksed oleksid valla. Aino soovis, et tal oleks palju lapsi, saatus tahtis teisiti. Aga ta annetas raha, et sai sündida 153 katseklaasilast.

Ma pole Ainot kunagi näinud, aga kuidagi tunnetan teda ja see teeb rõõmu ja valu ja kohustab.

Täna vaatavad Harkujärve kiriku saali seintelt vastu Aino rõõmsavärvilised maalid, avatud on ööpäevane sügava-ja raske puudega lastehoid, keldrikorrusel tegutsevad huviringid, valmis on külalistetoad, võimsad tammepuust riiulid hoiavad 5000 raamatut. Tule ja loe – Alverist Üdini. Tule ja ole!

Tartu inimesed meenutavad Aino ilusa kodu aeda Baeri tänaval, mis ka president Merilt kiita sai. Tartu Ülikooli maaliosakond, Üliõpilasselts Liivika ja Eesti Naisüliõpilasselts on tänulikud peavarju eest. Poliitikud said indu Aino üleskutsest Igale lapsele 1000 krooni ja seadustasid emapalga. See polnud küll päris see, mida Aino soovis, aga abiks ikka.

Kui Margus Saar küsis Aino Järvesoolt, et miks ta seda kõike teeb, miks ikka muretseb, küsis toona 93-aastane Aino vastu: Aga kes seda siis teeb, teie?

Ja seda teades pole meil mingit õigustust öelda, et ah, olen väsinud, vana või ei viitsi enam.

23. septembril on Aino Järvesoo 110. sünniaastapäev.

27. septembril avame Harkujärve kirikus skulptor Tõnis Paberiti poolt valmistatud mälestusbareljeefi ja oleme tänupalves selle erilise daami eest, kelle hoolivad mõtted ja käed on praeguseni meie üle. Ja meie ja kõik need 153 last laulavad Ainole tänulaulu.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.