Talud avavad pühapäeval uksed (0)
24. juulil toimub teist korda üle-eestiline avatud talude ja tootmiste päev. Harjumaal ootavad külalisi 32 majapidamist, ettevõtet ja kultuurikeskust.

Esmakordselt korraldati taoline päev mullu suvel, kui kokku ootas külalisi 147 erinevat talu. Tänavu on programm tunduvalt laiem. Uksed avab 234 erinevat talu ja majapidamist. Maaeluministeeriumi avalike suhete osakonna juhi Kristo Mäe kinnitusel ongi enim osalejaid ehk 32 Harjumaalt. Kogu ettevõtmine sai aga mõned aastad tagasi alguse Järvamaalt.

“Tõtt-öelda algas avatud talude päeval osalemise vastu huvi juba mullu juulis pärast esimest üritust. Registreerumise kuulutasime välja tänavu kevadel ja end sai kirja panna kuni 1. maini. Samas on soovijaid tulnud hiljemgi ja ka nemad on kenasti kirja saanud,” ütles Mäe.

Vaatamist peaks jaguma kõigile, sest osalejate ring on väga mitmekesine. Avatud on ettevõtted alates suurimatest piimafarmidest ja lõpetades hobitaludega. “Näha saab võimsat talutehnikat, loomi, maitsta ehedat talutoitu, külastada mahetalusid jne. Paljudel taludel on ka oma päevaprogramm, millega saab tutvuda avatud veebilehel www.avatudtalud.ee,” lisas Mäe.

Veinivillas palju huvilisi

Harju 32 avatud majapidamise hulgas on Valgejõe Veinivilla, mille perenaine Tiina Kuuler osales programmis ka mullu. “See oli alguses puhas šokk – et tuli nii palju rahvast ja ostis nii palju veini kaasa. Aga see oli meeldiv šokk,” ütles Kuuler.

Veinivilla osales ka tänavu 1. mail maaturismi liikmete avatud uste päeval. Siis oli perenaine juba palju paremini ette valmistunud. Külastajatele pakuti peale joogipoolise ka soolaseid ja magusaid pannkooke. “Seega nüüd tuleb kolmas kord. Usun, et meie meeskond juba teab, kuidas teha nii, et kõik huvilised lahkuksid rahulolevatena,” lootis perenaine.

Tänavu lubatakse palju pikemat veinide nimekirja, millega külastajad võivad tutvuda. Saab kõhutäidet ja proovitakse teha ka mõned veinidega seotud äraarvamismängud. Selle võitjat ootab kosutav auhind.

Kultuuriveski ja maasikatalu

Jõelähtme vallas oleva Loo Ajaveski eestvedaja Margit Pärteli sõnul käis aasta tagasi veskist läbi üle 300 huvilise. Positiivne kogemus ja vastuvõtt innustas osalema ka tänavu 24. juulil. “Nii avab Ajaveski uksed ikka selleks, et tutvustada end maal toimiva käsitöö ja kunstikeskusena. Toimuvad töötoad, kus saab soovi korral ka ise kaasa lüüa või lihtsat pealt vaadata. Valmistatakse vitraaže, vilditakse ja tegeletakse savitööga,” lubas Pärtel. Galeriis on avatud valla näitus ning kohvikus pakutakse kohalikke maitseid. Õues saab miniturult osta kaasa köögivilja ja maitseaineid. “Mõned sõbralikud lambad lubavad kääru leiva eest ka pai teha. Kell 18 algab kontsert. Trio Maag kostitab kuuljaid põnevate rütmidega,” lisas perenaine.

Keila külje all, Tuulas asuv Raja aiandustalu perenaine Lõive Tärn ütles, et pühapäeval ootavad nad külalisi. “Maasikaistanduses toimuvad kell 12 ja 14 ekskursioonid ning avatud on ka kohvik. Huvi oli väga suur,” tunnistas Tärn. Lisaks näidatakse maasikakasvatuse vajalikku tehnikat, räägitakse talu ajaloost ja sellest, kuidas kasvatada maasikaid ja vaarikaid. “Ikka selleks, et inimene teaks, kuidas valmib maasikas,” lubas Tärn.

Avatud talud Harjus

• Aegviidus ootab külalisi metsamesinik Ülo Lippa, kes jagab teavet mesilasperedest ja nende pidamisest. Kose vallas on avatud Roogoja elulõngade ja viinapuude talu ning Polli loomaaed. Raasiku vallas on avatud Torni Tall, kus saab tutvuda hobuse-, lamba- ja kitsekasvatusega. Uksed on lahti ka Raasiku õllekojal.

• Nissi valla Saidafarm OÜ tutvustab piimakarja kasvatust ja meiereid, kus toodetakse mahejogurtit, kohupiima jms. Samas vallas on avatud Madila mahetalu. Viimsi ÖKO-SPA Harmoonikum tutvustab kohalikku toitu ja ökoelu. Keila valla, Kersalu Aaviku talu näitab iluaeda.

• Vaata lisa ka: www.avatudtalud.ee.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.