Suuresta golfiväljak ärkab uuele elule (0)
Suuresta golfikeskuse omanikfirma AS Golfest pankrotistus eelmise aasta märtsis. Tänavu 21. aprillil avati väljak Golf X Rae nime all. Uued omanikud loodavad keskusele anda uue hingamise.

Suuresta 18 mängurajaga golfiväljak laiub 77 hektaril. Ehkki 21. aprilli hommik algas korraliku vihmasajuga, jalutas väljakul juba pärastlõunal mängijaid nii Eestist kui Soome lahe põhjakaldalt.
Teiste seas proovisid kätte Toomas Saimre (41) Rae vallast ja Eerik Kivivare (39) Tallinnast.

“Väga tore on üle pika aja väljakul olla. Maapind on pehme ja on päris raske mängida,” räägib Toomas löökide vahel selga sirutades.

Toomasel on see kolmas hooaeg Suuresta golfiväljakul: “Üle-eelmine aasta sai esimesed löögid tehtud ja eelmine aasta juba tõsisemalt oma vaba aega siia pühendatud.”

Hooajal mängib Toomas nädalas keskmiselt kaks korda. “Töö kõrvalt on vaja ikka pool päeva vabaks võtta, et omale golfihobi lubada. Muidu sa ei suuda ennast paremaks mängida.” Golfi mängib ta tavaliselt 3-4 tundi jutti. “Saab mõned ülekilod maha raputada,” ütleb ta.

Toomase kompanjon Eerik on Suurestal mänginud aastast 2009. “Suurestal on hea asukoht, see on Tallinnale lähedal. See on minu koduväljak olnud kogu aeg. Väljaku olukord on rahuldav,” arvab ta. Sarnaselt Toomasele mängib ta Suurestal 2-3 korda nädalas.

Toomas Saimre mänguhoos. 

Golfiväljaku omanikevahetusest on Eerik teadlik. “Kõik mängijad on ootusärevad, et olukord läheb siin paremaks. Eelmise omaniku maine ei olnud kõige parem.” Mida eelmine omanik siin valesti tegi? “Ütleme nii, et ta ei teinudki siin mitte midagi. Oli seisakuaeg. Loodame, et uued omanikud viivad väljaku paremasse seisukorda,” ütleb Eerik.

Soomlastele tuttav koht

“Täitsa korralik koht. Ma olen aastaid siin käinud. Me võtame napsu ja mängime,” naerab soomlane Hannu Heinonen (59). Esimest korda mängis ta Suurestal kümne aasta eest.

Eestisse golfireisile tuleb Hannu kaheks-kolmeks päevaks korraga, ööbides mõnes Tallinna hotellis. Eesti golfiväljakutest on ta tuttav ka Niitvälja ning Jõelähtmega.

“Meil on kord aastas olnud traditsiooniliselt selline suurem väljasõit Suurestale, millest on osa võtnud 25-30 inimest,” lisab Hannu sõber Jari Mulari (58). “Nüüd oleme pisut mures, sest paljud alalised töötajad, kes siin olid, on vahetunud.”

Jari kiidab Suuresta varasemat tegevjuhti Anneli Männapsood (51), kes hoolimata eelmise aasta pankrotiprotsessist väljaku käigus hoidis. Anneli lahkus ametist paari nädala ees.

“See on hea avar golfiväljak. Teine pluss on linnud. Nii kevadel kui sügisel liigub siin ka väga palju erinevaid loomi,” räägib Jari.

Osaks suuremast tervikust

Suuresta golfiväljakut opereeris aastaid soomlane Teijo Ensio Homanile (63) kuulunud AS Golfest. 11. märtsil 2016 kuulutas Harju maakohus aga välja ASi Golfest pankroti. Ettevõtte võlad ulatusid 3,4 miljoni euroni.

Golf X Rae üks omanikest Kristo Tullus koos tegevjuht Piret Sepaga golfikeskuse klubihoone ees. 

Golfiväljaku ostsid oktoobris 2016 pankrotihalduri käest ärimehed Kristo Tullus (34) ja Indrek Kuivallik (51). Ostuhinnaks kujunes koos käibemaksuga 1,4 miljonit eurot. Uus nimi Golf X Rae tuletati sõnadest golf experience ja asukohast, milleks on Rae vald.

Kust tuli mõte golfikeskus ära osta? “Juba varasemalt alustasime golfi sisestuudioäriga. Meil on täna simulaatorid Tallinnas Arigato keskuses ja nüüd avame teist Tartus Lõunakeskuses. See golfikeskuse omandamine on loogiline jada,” räägib Kristo. Lisaks on ettevõttel golfikaupade pood ja kavas on hakata pakkuma golfireiside teenust.

Golf X Rae tegevjuhiks kutsus Kristo Piret Sepa (32), kes varasemalt töötas Eesti Golfi Liidu peasekretärina. Golfi on naine mänginud viimased üksteist aastat. “Minu esimene koduväljak on Suuresta, sest ma ise elasin Jüris ja sealt on Suurestale seitse minutit autosõitu,” seletab Piret.

Miks ikkagi Suurestal kriisi esile kutsus? “Ma arvan, et see võis olla eelmise omaniku pahatahtlikkus. Mängijaid on Suurestal alati olnud, ja nagu eelmine hooaeg näitas, siis tegelikult oleks väljak pidanud oma kohustustega hakkama saama,” arvab Piret.

“Nende äriplaan oli see, et nad lansseerivad kohe teatud hulga osakuid välja, üritavad need siin ära müüa ja läbi selle kaasavad lisaraha. Kuna see neil piisavalt hästi ei õnnestunud, jäid paljud investeeringud tegemata ja hakkas virelemine,” räägib Kristo eelmiste omanike kohta.

Kristo usub, et golfi populaarsus Eestis kasvab. “Täna mängib meil 0,2 protsenti rahvastikust golfi. Soomes on see 2 protsenti, Rootsis 6 protsenti,” ütleb ta.

TEAVE: Golf X Rae
• Golf X Rae tegutseb koostöös MTÜ Rae Golfiklubiga, millel on 211 liiget. Käesoleva hooaja pakett 18 mängurajale maksab 665 eurot. Golf X Rae palgal on viis muruhooldajat, veel viis töötab klubihoone teeninduspoolel.
• Golf X Rael on golfiakadeemia nelja õpetajaga: Maxime Chardon, Toren Neider, Egert Põldma ja Carlos Kirtsi. Plaan on golfiväljakut laiendada kuue lisarajaga, mis oleksid akadeemia harjutusrajad noortele.
• Golf X Rae võõrustab tänavu 9.-11. juunil rajamängu Eesti meistrivõistlusi ja 22.-23. juulil seenioride Eesti meistrivõistlusi.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.