Prangli kiirabipunkti loomine pälvis tunnustuse (0)
Article title
Vasakult Risto Nigul, Terje Lilleoks, Katrin Pulk, Janika Tõnisson, Carmen Ott, Annika Vaikla, Airi Vaaderpall ja Andrus Remmelgas Prangli kiirabipunkti ees. Foto Tõnu Troon

Kategoorias Harjumaa 2020. aasta parim tervisetegija tõusis 16 kandidaadi seast esile Põhja- Eesti Regionaalhaigla (PERH) kiirabipunkti loomine Pranglile, mis parandab oluliselt arstiabi kättesaadavust saarel.

“Idee Prangli saarele esmase abi brigaadi moodustamiseks tuli PERH-i reanimobiiliosakonna juhataja Andrus Remmelgaselt ja erakorralise meditsiini keskuse juhataja Arkadi Popovilt, kes käisid 2018. aasta suvel meile oma mõtteid tutvustamas,” selgitab Viimsi abivallavanem Annika Vaikla.

Sellised brigaadid ehk kiirabipunktid tegutsevad juba pikemat aega kolmel väikesaarel. “Esimene esmase abi brigaad sai loodud Kihnu saarele 2011. aastal. Alates 2012. aastast töötavad need ka Ruhnus ja Vormsil,” teab Remmelgas.

“Me lähtme printsiibist, et sõltumata sellest, kus inimene ka ei elaks, peab temal olema võrdne võimalus erakorralise tervisehäire korral kutsuda endale kiirabi ja saada abi operatiivselt,” lisab Popov.

Valla ja haigla koostöös

Viimsi vallavalitsus esitas taotluse Eesti haigekassale ja PERH-ile esmase abi brigaadi loomiseks Prangli saarele ning sai jaatava vastuse. 2019. aastal toimus personaliotsing, 2020. aasta alguskuudel renoveeriti sobivad ruumid endise õpetajate maja esimesele korrusele.

“Kiirabiautole ehitasime maja kõrvale varjualuse ja uue sissesõidutee majani. Renoveerimistööde koguhind oli 33 138 eurot, mis tuli nii sotsiaal- ja tervishoiuosakonna eelarvest. Esmase abi brigaadi palgakulu ja tugipunkti jooksvad kulud katab haigekassa,” täpsustab Vaikla.

Viimsi vald rahastas ja teostas ehitusliku poole, PERH vahendite ja koolituse rahastuse. “Sellel ja eelmisel aastal regionaalhaigla kiirabikeskus investeeris Prangli esmase abi brigaadi loomisse umbes 40 000 eurot,” lisab Popov. Brigaadi igapäevast toimimist rahastab haigekassa.

“Tugipunktis on ruumid patsientide vastuvõtuks, meditsiinivahendite hoidmiseks ja personali majutamiseks. Esmase abi kasutuses on täisvarustusega kiirabiauto ja telemeditsiinilised vahendid. Brigaadi tööd juhendab regionaalhaiglas asuv telemeditsiini arst,” selgitab Remmelgas.

43 lahendatud juhtumit

“PERH on hoolitsenud selle eest, et Prangi kiirabipunktil oleks samaväärne varustus, mis mandri kiirabibrigaadidel. Kiirabi tugipunkti loomisel koolitas regionaalhaigla välja viis Prangli kohalikku elanikku, kellel on piisav pädevus vajaliku esmaabi andmiseks ja kes on valmis ööpäev läbi reageerima häirekeskusest saabunud kiirabikutsetele,” selgitab Vaikla.

Prangli saare kiirabi tugipunkt avati tänavu 1. aprillil. Kohalikest elanikest esmaabiandjad ehk Erik Kukk, Carmen Ott, Terje Lilleoks, Süüne Tammsaar ja Janika Tõnisson on esimese kaheksa kuuga teenindanud juba 43 kiirabikutset.

Tõsisemate juhtumite puhul on tulnud haige saata mandrile – ühel korral helikopteriga, kaheksal juhul veealusega. “Prangli saare elanike turvatunne on tõusnud. Nad teavad, et kui nendega midagi juhtub, siis abi on lähedal,” rõõmustab Vaikla.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.