Saada vihje
“Miks on meie õpetajal habe?“ (0)
Paldiski lasteaia Naerulind Muumide rühma õpetaja on Are Tints. Ta alustas mullu oktoobris tööd liikumisõpetajana, kuid soovis lisaks varasemale noorte ja täiskasvanute juhendamisele proovida ka rühmaõpetaja ametit.

Kui tavaliselt tegelevad mudilastega ikka naisõpetajad, siis Muumide rühma põngerjatel on õpetajaks mees. “Eks lapsed võtavad mind nii nagu kõiki õpetajaid. Pole otseselt küsinud, et miks neid kasvatab onu,” muigab Are Tints (27). „Küll uurivad tüdrukud ja poisid, et miks mul on pikk habe või juuksed.“ Siis kostab Tints, et need lihtsalt kasvavad.
Kuidas aga Tints lasteaeda tööle sattus? Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, huvijuht-loovtegevuse õpetaja eriala. Paldiskis on mees elanud koos õppevaheaegadega aastast 1995.
Mullu sügisel kutsuti aga noormees Naerulindu liikumisõpetajaks.

“Aga kaks ja pool päeva nädalas lastega tegelda oli nagu liiga vähe. Nii saingi võimaluse asuda tööle õpetajana koolieelikute rühmas” meenutab Tints. “Pärast seda oligi rühmaõpetaja amet põhitöö ja liikumistegevuste läbiviimine lisaamet.”

Juhendanud ka noori

Laste ja noortega töötamine oli Tintsile varasemastki tuttav. Ta on tegutsenud noortekeskuses ning juhendanud täiskasvanuid. “Puudus kogemus kõige pisematega,” ütleb Tints. Täna ütleb ta kindlalt, et mudilasest kuni täiskasvanuni saadab inimest isetegemise tahe. Mõni peidab seda küll noorukieas, kuid see ei kao ikkagi kuhugi.

Kuidas jonniga toime tulla? “Laps ikka jonnib. Sellest tuleb olla üle. Ta harjub eluga ning kohtab mitmeid muresid. Jonn ongi mure väljendus,” arvab Tints.

Milline näeb välja lasteaias Muumide päevakava? Tints räägib, et maja on mudilastele avatud kella seitsmest seitsmeni. Hommikul võtavad õpetaja ning ta abi lapsed kokku ning kõnelevad päevast. Sellele järgneb hommikusöök ning pärast seda erinevad tegevused. Veidi hiljem tehakse midagi toredat ja õpitakse koos tarkusi. “Kindlasti käime õues ja seda vähemalt tunni. Muumidele meeldib õues tegutseda,” kiidab õpetaja. Lasteaia hoovis on rajatud õpperada, kus tahvlitel antakse teavet loomadest ja taimedest. Tahvlid on kujundanud Are Tints.

Kümmekond kolleegi

Igapäevase lõunasöögi järel on lastel kaks tundi puhkeaega. “Ei sunni magama. Kui lapsed on tasakesi voodis, siis pole hullu,” lisab ta.

Õpetajad puhketundide ajal suurt hinge tõmmata ei saa, sest kaks tundi kulub tavaliselt paberitööle, ettevalmistusele ja muule vajalikule. Lapsed ärkavad kella kolme ajal, seejärel on üheks igapäevaseks tegevuseks ka tüdrukutele patside punumine. Hiljem on õhtusöök ning kella viiest hakkavad vanemad ja vanavanemad mudilasi juba koju viima. “Rühmas on nimekirjas 21. Täna on lapsi kohal 18. Lapsed puuduvad erinevatel põhjustel,” seletab mees.

Kui palju võib Eesti lasteaedades olla meesõpetajaid? Tints ütleb, et täpselt ta ei tea ning isiklikult kohtunud pole. Aga neid võib olla liikumis-, muusika- ja rühmaõpetaja ametis kümmekond.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.