Maakonna suurpeole on üle 7000 soovija (0)
2. juunil Viimsis toimuva Harjumaa laulu- ja tantsupeo “Koduteel” keskmes on näitemäng, mis seob ühte traditsioonilised koorilaulud, tantsud, orkestri- ja ansamblipalad. Aprillis algavad suurpeo proovid, kokku soovib osaleda üle 7000 tantsija, laulja ning pillimängija.

Peo lavastuslik osa annab teadmisi Harjumaa ajaloo ja kultuuri kohta. Näitemängus on kesksel kohal noorterühm – keskkooliklass, kes rändab ajas ning avastab Harjumaal kõike, mis on nende jaoks väärtuslik ning mis kõik kokku moodustabki kodu. Peo nimi “Koduteel” aga tähendab mõttelist suunatust oma kodu poole.

Peo lavastaja on Jaanika Juhanson, kes on kümne aasta jooksul lavastanud nii kutselises kui harrastusteatris. Peo lavastuskunstnik on Liina Tepand, klassi mängib Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 13. lend. Kõikides teistest osades on harrastusnäitlejad üle maakonna.

Milline seis on peo ettevalmistustes praegu, sellest rääkis Harju Elule Harjumaa Omavalitsuste Liidu (HOL) kultuurinõunik Ruth Jürisalu.

Millised on Harju suurpeo logo ja tunnuslause?

Praegu on kaalumisel erinevad variandid. Üks kavand on lavastuskunstnik Liina Tepandi oma. Minul on ka oma mõtteid. Lisaks on kaalumisel ka trüki- ja disaintoodete kujundaja. Nii et valikut on. Tänaseks ei ole see veel valmis. Tunnuslauset on mõeldud juba kaua aega, ettevalmistamise algusest aastal 2016. Siis algas sisu ja repertuaari kokkupanek. Tunnuslause on “Koduteel”.

Kui suur on peo eelarve?

Aastal 2015 võttis HOL vastu otsuse, et korraldame peo Eesti vabariigi 100. aastapäeva aastal Viimsis. Toona oli eelarvena arvestatud 100 000 eurot. Seda raha on kõik maakonna omavalitsused kolmel aastal ka kogunud ning summa on koos. Toetavad kõik maakonna omavalitsused, korraldavad HOL ja Viimsi vallavalitsus.

Millised on suurimad kulud?

Suurim kulu on tühja Viimsi staadioni ettevalmistus. Sinna on tarvis ehitada üles kooride lava, orkestri lava, ansambli lava, keskele tantsijate väljak, äärtesse tribüünid ja muu vajalik pealtvaatajatele. See tuleb kõik nullist rajada. Ehitus algab 28. mail. Proovid algavad väljakul 30.mail. Pidu ise toimub laupäeval, 2. juunil.
Lisaks on suured kuluartiklid nädalaks uue liikluskorralduse tegemine, parkimise korraldamine ja turvamine. Rongkäik algab 2. juuni hommikul mõisapargist ja suundub kooli kõrval asuvale staadionile. Seetõttu on Viimsi keskuse liiklus sellel päeval paari tunni jooksul suletud.

TEAVE: Üldlaulu- ja tantsupeole tahab 2515 kollektiivi
• Kollektiivide registreerumine 2019. aasta suvel toimuvale XXVII laulu- ja XX tantsupeole “Minu arm” on lõppenud. Peole pani end kirja 1182 koori ja orkestrit, 1221 rahvatantsu- ja võimlemisrühma ning 112 rahvamuusika kollektiivi.
• XXVII laulupeoks hakkab valmistuma 368 segakoori. Samuti on osalemissoovist teada andnud üle 200 mudilaskoori ja lastekoori ning 129 naiskoori. Teekonda laulupeole on alustanud ka 63 puhkpilliorkestrit ning 30 sümfooniaorkestrit.
• XX tantsupeol tuleb staadionimurule üks täiesti uus rühmaliik ehk pererühmad. Kokku pürgib tantsupeole 132 pererühma. Peoks on valmistumas ka ligikaudu 312 täiskasvanute segarühma. Noorte segarühmi on peoks valmistumas 112.
• Laulu- ja tantsupeo kõrval on oma koha leidnud ka rahvamuusikapidu, kuhu sel korral registreerus 112 kollektiivi.
• XXVII laulu- ja XX tantsupidu toimub Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil 4.-7. juulini 2019. aastal.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.