Maakonna parim näitetrupp tegutseb Kosel (0) Täiendatud 18.08.2020 kell 15:00
Article title
Peapreemia võitnud Kose näiteseltskond “Kikerdis”.
27.-28. oktoobrini peeti Aruküla rahvamajas Harju harrastusteatrite festivali. Tunnustust jätkus kõigile kaheksale osalenud näiteseltskonnale. Peapreemia ning mõned väiksemad tunnustused viis koju Kose näiteselts “Kikerdis”.

MTÜ Aruküla Kultuuriselts juht ning rahvamaja perenaine Garina Toomingas ütles, et kahel festivalipäeval mängiti kokku kaheksat tükki. Laupäeval oli lavalaudadel viis etendust ja pühapäeval kolm etendust. Mängitud näidendite ampluaa ulatus tuntud Eesti kirjanike loomingust kuni tantsu kasutanud etendusteni. Peamine rahastaja oli HOL, toetaja Raasiku vald ning korraldas kohalik kultuuriselts.

“Žürii oli seekord kolmeliikmeline ja sinna kuulusid Keiu Kess Põltsamaa kultuurikeskusest ning näitlejad Tiina Mälberg ja Madis Kalmet,” ütles Toomingas.

Pühapäeva õhtuks olid kõik kaheksa etendust vaadatud. Väljajagamist ootas pikk rida preemiaid ning autasusid. Peapreemia viis koju Kose näiteselts “Kikerdis”. Seda Jüri Tuuliku looga “Nässu In memoriam”, mille lavastas Maie Matvei. Lisaks sai Kose seltskond veel hulga väiksemaid tunnustusi. Nende hulgas parim meespeaosatäitja ehk Andres Õis, parim meeskõrvalosa ehk Marin Medar ning naise osa eripreemia Astrid Lusti.

Armastab Tuulikut

Naispeaosa preemia viis koju Ülle Sirila PadiseRahva teatrist. Seda rolli eest Aleksander Galini “Sirena ja Victoria”, mille lavastas Erika Kaljusaar. Parima naiskõrvalosatäitja preemia läks Jane Lauterile. Tema mängis Jõelähtme LavaGrupi August Mälgu “Projekt Victorias” ja trupi Wäike Tantsu Teater tükkides “Meri” ja “Üle vee”. Lavastajad vastavalt Maie Ramjalg ja Merike Kahu.

Parim lavastaja oli aga Virko Annus Saue seeniorteatrist, seda Mihkel Seederi tükiga “Ärtumäng ja potimäng”. Festivali laureaadid olid Jõelähtme LavaGrupp ja Saue Seeniorteater.

Saue seeniorteater Aruküla festivalil.Saue seeniorteater Aruküla festivalil. 

Kose näiteseltskonna juht Maie Matvei ütles, et ring tegutseb tema käe all aastast 2015. Sellest ajast algas ka tutvus Jüri Tuuliku loominguga. Esimene etendus oli kirjaniku kuuldemäng. “Margit ja Maria”.
“Jüri Tuulikuga sain ma tuttavaks 2007. Olin siis Haapsalu teatris “Randlane” toonud lavale tema jutustuse “Meretagune asi”. Nii algas meie tutvus, mis kahjuks lõppes Jüri Tuuliku lahkumisega igaviku teedele suvel 2014,” meenutas Matvei. Publikupuudust pole naise sõnul nende trupil veel märgata olnud.

Peapreemia oli üllatus

2016. aastal lavastas ta etenduse “Krahv Manteuffeli kirjavarast”. “2017. aastal jõudis lavalaudadele Ardi Liivese jutustuse “Tormipüha” järgi dramatiseeritud “Mulluta Mari ja Uiu küla”. “Samal suvel sai Kose näitering endale nimeks “Kikerdis” ja sügisel algasid “Nässu in memoriam” proovid ja esietendus oli tänavu teatripäeval,” ütles Maie Matvei. Sama etendusega võideti ka esikoht Aruküla festivalil.

Peapreemia ning mitmed muud tunnustused olid Matvei sõnul täielik üllatus. “Harrastusteatrite festivali grand prix võttis tummaks küll. Lootsin kõigest hingest, et Andres Õis (peaosatäitja) saab preemia, aga et Martin Medar (Kõlli roll) parima kõrvalosatäitja preemia saab, oli väga meeldiv üllatus,” rääkis Maie Matvei.

“Žürii kiitis kogu näiteseltskonda, sest nad on üks meeskond. Ehk üks kõigi eest, kõik ühe eest,” lisas ta.

KOMMENTAAR
Keiu Kess
Põltsamaa kultuurikeskuse näitejuht

Harjumaal tehakse ikka ja alati huvitavat teatrit. Olen ka varem maakonna festivali žüriis olnud ning etendusi näinud. Ühise harrastuse inimestel on oluline saada kokku, vaadata teisi ning näidata ennast. Kahju, et seekord polnud väljas Viimsi truppe.
Kose seltskond meeldis minule ja kaashindajatele kohe. Tükk oli jõukohane, mänguline ning rollid head. Parim meespeaosaline Andres Õis tegi hea rolli. Padise trupp ja selle liige Ülle Sirila mängisid hästi. Sirila esitatud karakter oli ehe. Muusikalise kujunduse eripreemia etenduse “Ärtumäng ja potimäng”eest läks Saue seeniorteatrile. Nemad said ka partnerluse eripreemia. Raasiku lustiring esitas tükki “Rong”, mille kujundus märgiti samuti ära. Kell, tahvel ja ahi andsid nende etendusele palju juurde. Avastusliku kaasaegse materjali valiku eest andsime tunnustuse Jõelähtmele, kes esitas August Mälgu “Projekt Victoria”. Kuigi tegevus toimub tulevikus, on teema aktuaalne ja asjakohane. Sest ökokatastroofist on palju juttu. Perspektiivikas noor on Simone Süvari Muraste seltskonnast, kes mängis etenduses “Kaheksa armastavat naist”.

Tiina Mälberg
Rakvere teatri näitleja

Arukülas üles astunud trupid jätsid hea mulje. Oli väga eriilmelisi lavastusi ja paistab tõesti, et harrastajad soovivad vägagi teatrit teha. Esitusele tuli nii algupärast külajanti, prantsuse kriminulli, vene kaasaegset komöödiat, eesti kirjandusklassikat, moodsat absurdi kui luulet tantsulises seades. Otsitakse ja leitakse endile huvipakkuvaid, jõukohaseid teemasid, viise ja võimalusi enese väljendamiseks.
Samas arvan, et nii suure maakonna kohta kui Harjumaa on kaheksa truppi vähe. Rõõm oli nii vanadest tuttavatest tegijatest, näiteks Jõelähtme, Kiili või Raasiku truppidest. Aga oli ka üllatajaid Sauelt ja äsja vaid oma esimest tegutsemisaastat tähistanud vahvad ning otsingulised Muraste naised.
Kuigi grand prix läks seekord žürii otsuse järgi Kose näiteseltsile “Kikerdis”, siis võitjad olid tegelikult kõik, kes seekord oma aega ja energiat panustasid, ettevalmistusi tegid ja festivalile tulid. Mis aga koselastesse puutub, siis neil õnnestus seekord teiste seast esile tõusta mitme olulise õnnestumise tõttu. Esmalt oli neil valitud oma trupile jõukohane materjal (dramatiseerija ja lavastaja Maie Matvei).
Jüri Tuuliku jutustus “Kojusõit” oli leidlikult kohandatud lavalooks “Nässu in memoriam”. Selle jutustamiseks leitud kõigile trupi liikmetele väärilised ülesanded. Lustlike seikadega pikitud liigutav lugu oli raamitud ka sobiva muusikaga. Kogu esitus oli hoogne ja siiras.
Parima meesnäitleja tunnustuse otsustasimegi anda Andres Õisile trupist “Kikerdis”, kuna tema Kaspar lavastusest “Nässu in memoriam” oli tõesti silmapaistva pühendumisega esitatud. Võimalik, et tema vaimukas ja südamlik mäng oligi see, mis liitis kogu trupi ühtseks tervikuks.
Ka parima naisnäitlejana äramärgitud Ülle Sirila PadiseRahva Teatrist oli igati tunnustamist vääriv. Tema loodud lustlikus, leidlikus miljonäriprouas oli bravuurselt laia joont, aga ka mõnusalt maitsekat huumorisoont.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.