Kolm küsimust avatud talude päevast (0)

Vastab Kertu Kärk, maaeluministeeriumi avalike suhete nõunik

Mitmes kord toimub pühapäeval üle-eestiline avatud talude päev?

Üle-eestiline avatud talude päev toimub sel aastal juba neljandat korda. Seda korraldavad maaeluministeerium, põllumajandusuuringute keskus, põllumajandus-kaubanduskoda ning talupidajate keskliit. Korraldamisse on kaasatud ka kohalikud Leader-tegevusgrupid ja külaliikumine Kodukant.

Kuidas on osalevate talude arv kasvanud?

Esimene avatud talude päev toimus 2015. aastal, kui oma uksed avas külastajatele 147 talu ja põllumajandustootmist ning taludesse tehti ligikaudu 45 000 külastust. 2016. aastal osales 234 talu ja tehti ligikaudu 85 000 külastust. 2017. aastal külastati 280 talu, põllumajandustootjat ja maaettevõtet üle 120 000 korra. Tänavu avab oma uksed tänase seisuga 299 talu. Ainuüksi Harjumaalt osaleb 43 talu. Ülevaate saab veebilehelt http://www.avatudtalud.ee/et/kulastajale.

Avatud talude päeval lööb valik ilmselt silme eest kirjuks ning paljud talud pakuvad väga mitmekesist programmi. Et päev oleks mõnus ja meeldiv, tasuks talude ja nende programmiga eelnevalt veebilehel www.avatudtalud.ee tutvuda ning külastamiseks plaani võtta 4–5 talu. Kogemus on näidanud, et ega rohkem ei jõua.

Mida peaksid külalised jälgima?

Tallu kohale jõudes tuleks järgida pererahva juhiseid parkimise kohta, visata prügi selleks ettenähtud kohta ning mitte tikkuda lindiga piiratud alale. Samuti tasub koju jätta lemmikloomad. Lisaks võiks kaasa võtta sularaha, sest taludest saab kindlasti head-paremat osta, kuid kaardimaksevõimalus enamikes kohtades puudub. Riietuda tuleks mugavalt ja vastavalt ilmastikuoludele, maal võib ette tulla nii pori kui putukaid, seega võiks ka selleks valmis olla. Hea oleks kinni pidada ka kellaaegadest – avatud talude päev ametlik toimumisaeg on 10–17. Aga kõige olulisem on kaasa võtta rõõmus tuju ja avatud meel.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.