Keerulised ajad panevad mõtlema säästunippidele (0)

Üha suurenevad numbrid elektri- ja poearvetel panevad inimesi avama lisahoiuseid ja kasutama mitmesuguseid säästunippe. Millised on enam levinud ja lihtsad meetodid, millega oma eelarve kontrolli all hoidmist alustada, seejuures ka tuleviku ja ootamatute väljaminekute tarbeks kõrvale panna?

Kõige lihtsam moodus alustamiseks on luua endale visuaalne tabel oma tuludest ja kuludest ja sellele kriitilise pilguga otsa vaadata. Jooksvalt seda tabelit täites ja mitme kuu vältel võrreldes on oma võimalustest raha koguda ja säästa juba üsna selge pilt. Tänapäeval on lisaks vihikule ja Exceli tabelile loodud ka hulgaliselt telefoniäppe, mis rahavoogude jälgimise lihtsamaks teevad. Mõned äpid on sünkroniseeritud pangaga, et tabelite täitmine veelgi hõlpsam ja vähem ajamahukam oleks.

Sooduspakkumised ja -kaardid, jälgi mida ostad

Igal poeketil on oma kliendikaart, mida kasutades saad lisasoodustusi. Paljud neist korjavad ka punkte, mida saad kogudes ja hilisemaid oste tehes n-ö poekrediidina kasutada. Tasub ka jälgida, milliseid lisasoodustusi kliendikaardid pakuvad, mitmel poeketil on kasutusel näiteks sünnipäevasoodustus registreeritud klientidele.

Poodides on mõistlik jälgida ka kollase sildiga tooteid, mille kuupäev hakkab kukkuma. Vahel on siiski veel säilivusaja lõpuni vähemalt päev aega ja jõuad seda oma toidulaual kasutada. Kui toodet annab panna sügavkülma, siis seal säilib see kauemgi, lihtsalt pea meeles seda külmast võttes kohe kasutada! Nii aitad vähendada ka ära visatava toidu hulka toidupoodides.

Nädalamenüü koostamine aitab hoida poes jalad maas

Üks hea nipp oma aja ja raha säästmiseks teha nädalamenüü. Selleks tuleks kirja panna kõik retseptid, mida eesoleval nädalal valmistada plaanid ning üles kirjutada kõik toiduained ja majapidamistarbed, mida nädala jooksul vajad. Sel viisil ei tee sa poes üleliigseid emotsioonioste ja tarbid täpselt nii palju toitu, kui koju varud. Tõenäoliselt viskad ka vähem toitu ära.

Kui peres on mitu liiget, kaasake kõik nädalamenüü koostamisse, nii et kõigil oleksid endale meelepärased toidud kirjas ja ei peaks nädala jooksul lisapoodlemist harrastama.

Vaata üle eri teenusepakkujate paketid

Tihti on nii, et oled tarbinud ühe teenusepakkuja paketti juba aastaid ja oled sellega rahul. Olgugi, et kõik on nii nagu oled harjunud, saavad ettevõtted tihti teha sooduspakkumisi või muuta paketti vastavalt vajadusele.

Võib-olla on aja möödudes tulnud sinu elustiilile sobivamaid teenuseid ja valikuid. Levinud nipp on küsida konkureerivalt ettevõttelt pakkumist ja juba ongi sinu vana harjumuspärane pakett soodsama hinnaga telefonikõne kaugusel.

Pane oma oskused enda kasuks tööle

Kindlasti on sul oskuseid, millega saad kellelegi kasulik olla või on su osavad näpud hobikorras midagi valmistamas. Proovi müüa omatehtud näputööd laadal, kohvikutepäeval või internetis, iga lisateenistus on väärtuslik, kui oled oma hoiust suurendamas. Müü enda jaoks kasutuks muutunud asju ja riideid, mida sa enam ei kanna. Soeta vajalikku järelturult.

Võimalus on otsida ka n-ö tööampse ja sel viisil lisaraha teenida. Rohkelt pakutakse ka tasuta koolitusi, mida läbides saad oma oskuseid veelgi suurendada ja tööalaseid võimalusi tekib sel viisil juurdegi.

Mitut sorti hoiused pangas

Tasub ringi vaadata oma kodupanga veebilehel, millised on nende pakutavad hoiused ja kogumisprogrammid. Mitmed pangad pakuvad teenust, kus poes kaardiga makstes sinu maksmiseks kuluv summa ümardatakse sentide arvelt suuremaks ning summa kantakse sinu hoiusele. Sel viisil kogud enesele märkamatult hoiusesse raha.

Pangakaardita lisakonto loomine on veel üks hea moodus, kuidas raha säästa. Oma pere eelarvet silmas pidades või iga kuu lõpus ülejääk sinna kandes, on sul loodud hoius, millelt raha välja kandes pead sa hoolikalt järele mõtlema ja lisaliigutusi tegema, et kõrvale pandud raha kasutada.

Mugavusteenused ja harjumused

Loobu mugavusteenustest, ilma milleta saad sama edukalt edasi elada. Näiteks video- ja muusikakanalid, millele on rakendatud kuutasu, et reklaame vältida, aga mida tarbides maksad iga kuu küll väikese summa, kuid aasta lõikes on see siiski märkimisväärne kulu.

Samuti saab piirata väljas söömist või toidu koju tellimist. Kokkuhoid ja hoiuse kasvatamine on paljuski kinni harjumustes, kuskilt tuleb lihtsalt algust teha!


Mida soovitab Elektri levi säästmiseks?

Vastab Elektrilevi võrguteenuse tootejuht Tõnu Roosve

Elektrilevi soovitab kõigil tarbijatel üle vaadata võrgupaketi sobivuse, et olla kindel, et kasutatakse soodsaimat valikut. Võrgupaketi sobivust on kõige lihtsam vaadata Elektrilevi iseteenindusest, kus oleme hinnad juba pakettide lõikes välja arvutanud, ning kus on võimalik soovi korral vaid mõne liigutusega paketi vahetus ise ära teha.

Olenedes elektri igapäevasest tarbimismahust ja -harjumustest, võivad tasu erinevused võrgupakettide vahel ulatuda mitmekümne euroni kuus. Soodsaima võrgupaketi kasutamine võib perele anda märkimisväärse hinnavõidu.

Eraldi tasub mõelda ka tarbimise ajale – enamikus võrgutasu pakettides on kilovatt-tunni hind tööpäeva õhtul alates kella 22-st kuni hommikul kella 7-ni madalam, samuti on soodne kilovatt-tunni hind nädalavahetustel kogu ööpäeva.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.