Kaunis kodu Puraviku tänavas (0)
Sümboolne on Puraviku nimi mitut moodi – ümberringi on majad kiiresti kasvanud nagu seened ja seenigi leidub veel otse külatänava ääres. Kõige ehtsamaid puravikke.

„Leidsime naabrite abiga Patika külas suvila, ostsime ära,“ meenutab pereema Kaie kauni kodu kasvamise lugu.

Aastanumbriks kirjutati siis 1993 ja perekond Eesalu elas Tallinna linnas. Patika külas oli aga suur aianduskooperatiiv, kus piirkonda tähistasid vaid numbrid. Eesalud ostsid vana suvila piirkonda Patika 1.
“Saime aru küll, et see koht tahab kõvasti tööd, maa oli madal, kohati lausa soine. Enne kui midagi sai tegema hakata, tuli esmalt võsa maha võtta ja maad kõrgemaks täita, koht oli üsna kole,” meenutab pereisa Ahti algusaega.

Majaehitusega kohe pihta ei hakatud, kujundati ümbrust. Siis valmis maja vundament, edasi karp…
“Kui tundsime, et tahame siin elada, linnast ära kolida, siis läks kõik juba kiiresti,” naerab pereema Kaie. Oma majja kolis Eesalu pere 11 aastat tagasi.

Endist aega meenutab ainult silt küla serval, ikka Patika 1. Aga tänavad on nüüd kõik nime saanud. Kauni Kodu tiitli saanud maja asub Puraviku tänaval.

Viimasel hetkel

Eestlase tagasihoidlikkust teades võib julgesti küsida: kes utsitas perekond Eesalu Kauni Kodu konkursil osalema?

“Ega me tõenäoliselt poleks sinna ise pürginud,” muigab pereisa. “Aga eelmisel aastal oli Patika külavanem Margus Vain see, kes elektronkirju saatis ja osalema kutsus.”

“Kahtlesime viimse hetkeni, aga tütar Keiu oli see, kes meid “ära rääkis”. Tegin siis õhtuämaruses veel pildid, tütar saatis komisjonile,” meenutab pereema. Üllatusena tuli võit ja Rae valla kaunima kodu tiitel.

Sel aastal enam valikut ei olnud. Rae valla tiitli pälvinud Puraviku tänava kodu pidi loomulikult osalema ka maakonna konkursil.

“Ega ma sellelt konkursilt küll midagi lootnud,” ütleb pereema Kaie tõsimeeli. „Igal pool, Viimsis, Harkus, Kiilis, ka meie vallas on palju koduaedu, mis on professionaalsete aednike poolt kujundatud. Ja siis ka kujunduse teostatud. Meie oleme kõik iseenda tarkuse järgi teinud.“

Ometi tuli ka maakondlikult konkursilt auväärne teine koht maakodude hulgas ja kutse presidendi vastuvõtule, kuhu oli kutsutud palju koduomanikke üle Eesti. Nüüd meenutab seda riigivapi kolme lõviga tänukiri elutoa raamaturiiulil ja auväärne märgis maja ukse kõrval.

Mis teeb kodu kauniks

Selle kodu puhul võib vist öelda lihtsus, loomulikkus, looduslikkus ja… soojus.
Kaugemas aianurgas on väike kasetukk, nende ees suured madalad maakivid. Nagu kuskilt spetsiaalselt mõõdu järgi valitud ja kohale veetud.

“Pole me siia midagi vedanud. Ainult kohendasime veidi,” kõneleb pereisa.
“Enamik perenaisi istutab kivide vahele taimi. Mulle nii ei meeldi. Kivid on meil nagu looduses,” kõneleb pereema. Ka kaski pole istutatud kaasikuks. Hakkasid ise kasvama. Ja jäidki kasvama.

Kaskede vahel on kiik ja kaskede all vana vanker. Kõige enam on perenaise hoolt saanud tunda okaspuud – männid ja kuused. Need on ilusateks ümarateks vormideks pöetud. Ja muidugi on nad pidevast pügamisest tihedaks muutunud.

“Kõige rohkem võtab aega muruniitmine,” hindab perenaine aega ja aeda. Istutuskast on aias vaid tilli-porgandi tarvis, küll kasvavad aga viinamarjad. Ja need pole sugugi hapud.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.