Kas peab nime vahetama või ei pea? (0)
Jõelähtme vallas on kolm paari Iru küla peatusi. Jõelähtme vallas on kolm paari Iru küla peatusi. 
Harjus (va Tallinn) on 1344 ühistranspordipeatuse ja sadama nime, millest vajaksid kohendamist 364. Peatuste nimede muutmise otsustab omavalitsus, kuid kohanimeregistrisse lühendite ja numbritega nimesid ei kinnitata.

Eesti Keele Instituudi (EKI) läbi viidud “Sadamate ja ühistranspordipeatuste nimede analüüsis” jaotati nimed kolme kategooriasse. Harjumaal sobisid 980 nime, 181 nime sobisid vormiliselt, kuid soovitatav on nime osaliselt muuta ning 183 nime ei sobi, kas õigekirja, nimekuju või muu vea tõttu. Nimesoovituste andmisel arvestatati ortograafilisi, aja- ja kultuuriloolisi, geograafilisi ja mitmeid teisi asjaolusid ning eesmärk oli vältida eksitavaid nimesid siltidel.

Omavalitsused said kirja bussipeatuste nimede täisnimekirjana kehtestamiseks, parandamiseks või muutmiseks, lisatud oli maavalitsuse ja maanteeameti seisukoht. Lõpptulemusena peavad kõik kohad olema nime järgi kaartidel, registrites ja maastikul ühtmoodi leitavad.

Ei numbritele

“Lähtuvalt kohanime seadusest ei tohiks peatuse nimi sisaldada numbrit ega lühendit, külanime järgi nime saanud peatuse kirjapilt peab kattuma külanime ametliku kujuga, liigisõna peab teatud juhtudel kajastuma nimes, näiteks väljak või sadam, raudteejaam, tee jne,” selgitab rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakonna nõunik Kadri Teller-Sepp. Peatuse nimi peab kohanimede registris olema õigekirjaliselt korrektne. Võõrkeelsed nimed ja rööpnimed on lubatud erandjuhtudel ja peavad olema põhjendatud. Kohanimeseadusega vastuolus nimesid kohanimeregistrisse ei kinnitata.

Kobarpeatuste eristamine registris numbritega ei ole lubatud, kuid see ei tähenda, et avalikus ruumis postil vastav number ei säiliks või ei oleks kasutatav. “Number võib olla posti tähis, aga ei või olla nime osa kohanimeregistris, kuna seal peaks olema kirjas kõik ametlikud ja tähtsamad mitteametlikud nimed ja numbriline info nimeregistris oleks eksitav,” sõnab Teller-Sepp.

Kobarpeatused Harjus

Kose vallas on seitse Kuivajõe, neli Kolu ning viis Kurena peatust, mis on kõik eristatud numbritega. “Peatused asuvad lähestikku, kuid erinevatel teedel või suundadel ning nimede muutmine tekitaks palju segadust,” kommenteerib Kose maakorraldaja Teele Nässi.

Ühistranspordi infosüsteem ehk portaal peatus.ee võtab info kohanimeregistrist, kuid seda, et kõik seitse Kuivajõe peatust ühena kuvatakse, kartma ei pea. “Portaalist peatus.ee saab peatuste nimede juures kasutada täiendeid ja tunnuseid. Seega saab inimene peatus.ee kaudu ikka täpset infot selle kohta, milline Kuivajõe peatus on tema sihiks,” selgitab Teller-Sepp.

Mis on kohustuslik?

Kõige rohkem ebasobivaid nimesid Harjus on Viimsi vallas. Viimsi on ettepanekud üle vaadanud ning arutab neid lähiajal. “Esialgse ülevaatamise tulemusel ei pea Viimsi vallavalitsus ühistranspordi- ja sadamanimede muutmist siiski vajalikuks,” kommenteerib Viimsi valla avalike suhete juht Liina Rüütel. Sarnaselt on reageerinud ka teised Harju omavalitsused.

Miks on liikvel arusaam, et ka “ei sobi” kategooriasse liigitatud nimede muutmine on vabatahtlik, seda ei oska Teller-Sepp täpselt öelda.“Valdavalt ongi muudatusettepanekud soovituslikud, vaid eksimused eesti keele reeglite ja kohanimeseaduse vastu tuleb kindlasti muuta. Raske on öelda, miks osa omavalitsusi tõlgendab, et mõned kohustuslikud muudatused on vabatahtlikud. Kohati on see vastupidi, osa arvab, et kõik on kohustuslik. Kindlasti oleme valmis põhimõtteid veelkord selgitama ja koostööd tegema,“ lisab Teller-Sepp.

Rae vallavanem Mart Võrklaeva arvates pole nimede muutmine kõige mõistlikum. “Nii bussipeatuste kui kohanimede muutmine toob sageli kaasa elaniku jaoks mõistmatust ja samuti asjaajamist, millele kulub aega ja energiat,“ lausub ta. „Parafraseerides vanarahvatarkust, siis enne on vaja üheksa korda mõõta, kui asuda lõikama.”

Mitu nime ei sobi, kas õigekirja, nimekuju või muu vea tõttu

Keila linn 7
Maardu linn 3
Paldiski linn 5
Saue linn 5
Harku vald 11
Jõelähtme vald 14
Keila vald 14
Kiili vald 4
Kose vald 22
Kuusalu vald 11
Nissi vald 3
Raasiku vald 7
Rae vald 18
Saku vald 15
Saue vald 7
Viimsi vald 37

• Kõik nimed sobisid kas täielikult või said soovituse osaliseks muutmiseks kuues Harju omavalitsuses – Loksa linnas, Aegviidu vallas, Anija vallas, Kernu vallas, Padise vallas ning Vasalemma vallas.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.