Jõelähtme kirikutorn remonditud (0)

Pühapäeval, 1. juulil, peetakse EELK Jõelähtme Püha Neitsi Maarja koguduses tornitööde lõppemise tänujumalateenistust. Kahe aastaga on uuendatud tornikiiver, värskendatud muna ja risti.

Ehitus algas 2016. aasta kevadel. Tornikiivri restaureerimisega tegeles Rändmeister OÜ ja torniavade restaureerimistöid tegi Renovare OÜ.

“31 224 eurot kulus torniavade restaureerimiseks ja vitraažakende valmistamiseks. Selleks korraldasime riigihanke ning eelnevalt kirjutasime projekti Leaderile,” ütles koguduse õpetaja Margus Kirja.

Kiivritööde kulu oli möödunud aastal 95 000 eurot ning tänavu 50 520. Aastal 2016 oli see kirja sõnul pisut üle 30 000 euro. Jõelähtme Püha Neitsi Maarja kogudus sai toetuse riiklikust programmist “Pühakodade säilitamine ja areng”.

Vana tornikiiver valmis aastal 1912 ning oli pikka aega avariilises olukorras. Remondi ajal võeti alla ka septembris 1911 torni tippu pandud rist ja muna. Need puhastati ja kullati. Töid tegid kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna magistrandid Varje Õunapuu, Taavi Tiidor, Kristjan Müil ning juhendaja professor Hilkka Hiiop. Rist ja muna tõsteti torni tagasi mullu 29. oktoobril.

Kõikide tööde lõpetamist tähistav jumalateenistus algab pühapäeval, 1. juunil kell 11. “Kogudus tänab kõiki toetajaid ja annetajaid,” lisas Kirja.

Milliseid tööd ootavad veel Jõelähtme kiriku hoones ees? “Torn on vaja ära krohvida, aga hinnapakkumine sellele tööle oli üle 30 000 euro. Seda raha pole kusagilt võtta pole. Turismindusega seda ei seo ja riik annab raha peamiselt avariilistele katustele,” ütles Margus Kirja.

Lisaks on vaja krohvida kogu kirikuhoone väljast ning värvida seest. “Ka nende tööde jaoks raha või abi saamine on aga keeruline. Küll püüame ise ära teha kõik eeltööd ja uuringud, mida muinsuskaitseamet nõuab, et vajadusel saaks koheselt ka töödega jätkata,” lubas õpetaja.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.