Hollandi jalgpalli suurnimed Tabasalus (0)
27.–29. augustil said Eesti noorjalgpallurid treenida Tabasalus nii nagu seda tehakse Euroopa jalgpalli ühes kuulsamas klubis – Amsterdami Ajaxis. Hollandi tipptreenerid käe all on sirgunud mitmed maailmaklassi mängijad ja tulevikutegijaid nähakse ka Eestis.

29. august on vihmane päev. Kuid kehvale ilmale vaatamata on Tabasalu gümnaasiumi naturaal- ja kunstmuruväljakul kokku ca 70 last, keda juhendavad Ajaxi kiiruse ja koordinatsiooni erispetsialist Renaldo Landburg ning Euroopa jalgpalli suurnimed Sonny Silooy ja Arnold Mühren. Amsterdami Ajaxi nimekad noortetreenerid on Eestis Tabasalu JK kutsel, et koolitada siinseid treenereid ja aidata neil arendada laste mänguoskusi, nii nagu seda tehakse Ajaxis.

“Igal riigil on enda jalgpalli filosoofia, viisid, kuidas trenni tehakse. Meie keskendume laste põhioskustele – palli söötmine ja vastuvõtmine – ja oskuste pisidetailidele. Nii et kui nad on suureks kasvanud, oskavad nad mängida mõlema jalaga ning väljakul käike ette mõelda. Jalgpall on nagu male – mõttemäng,” kõneleb Sonny Silooy, kes jõudis Ajaxiga 1996. aastal UEFA meistrite liiga finaali, kus kaotati Torino Juventusele.

Põhioskuste lihvimine

Arnold Mühren kuulus Hollandi 1988. aasta koondisse, mis tuli Euroopa meistriks. “Mühren mängis Manchester Unitedis (1982–1985) ning on seal legend. Me Mühreniga teame maailmataset, aga et lapsed jõuaksid selleni, tuleb alustada noorelt ning lihtsate ja põhiliste harjutustega. Me ei tee midagi tavapäratut, vaid keskendume põhilisele,“ räägib Silooy, kes on treeninud näiteks Belgia koondislast ja Tottenham Hotspuri mängijat Jan Verthongenit.

Eesti poistest on Silooyle silma jäänud Tallinna Levadias mängiv Tristan Pajo (sünd 2005) ja Tabasalu JK kasvandik Sten Jakob Viidas (2003). “Nad liiguvad palliga kiiresti, löövad ja näevad hästi väljakut,” selgitab Silooy, kelle sõnul tuleb neil tippujõudmiseks veel palju tööd teha. Kuid potentsiaal on olemas.

Laste sõnul on laager lahe. Harjutused erinevad kodumaiste treenerite omadest ja panevad pingutama. “Mulle meeldib ka see, et meil on siin testid. Meid hinnatakse ja me saame teada, kui head me oleme,” muljetab Ajaxi laagri osaleja Rasmus Roosileht.

Veel vaid Peterburis

Amsterdami Ajaxi laager Tabasalus on üks väheseid, mida Põhja-Euroopas korraldatakse. Eelmisel aastal ja tänavu novembris on Ajax veel ainult Peterburis. Tekib küsimus, kuidas küll saadi Ajax Tabasallu? Tabasalu JK juhatuse liikme Riho Saksuse sõnul on selleks inimestevaheline suhtlemine ja usaldus. “Mul endal käis poeg paar suve tagasi Ajaxi laagris Amsterdamis ja seal sai loodud kontaktid. Kui suudad inimestele ennast tõestada, et oled usaldusväärne, avatud ja valmis koostööks, siis on võimalik seda teha ka Ajaxiga. Otsuseid teevad inimesed, mitte firmanimi,” räägib Saksus, kelle sõnutsi kulus kolme laagripäeva jaoks kaks aastat ettevalmistusi.

Lisaks lastele peeti laagriga silmas ka kohalike treenerite koolitamist. “Me ei suuda endale lubada, et Ajaxi treenerid oleksid siin aastaringselt. Kolme päeva jooksul peavad meie treenerid saama nii palju teadmisi, et seda saab kasutada, kuniks meil õnnestub nad ükspäev tagasi tuua,” lisab Saksus, andes ühtlasi lootust, et laagreid tuleb veel.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.