Anija mehed ehitavad hooneid, kanaleid ja pinke (0)
Anija vallas tegutsev Eesti Kivi OÜ tahab väärtustada kohalikku ehitusmaterjali. Maakivist on ehitatud maju, uuendatud mõisahooneid, parkide kanaleid ning rajatud ka parketti.

Eesti Kivi OÜ tootmine asub Anija vallas Linnakse külas. Omanikud on kohalikud mehed Rait Hutrov ja Priit Raudkivi. “Käisin just notari juures ja ajasin Kivisoone kinnistu ostuasju. Notar vist veidike imestas, et nii palju Kivi-nimelisi ühes koos,” ütles Priit Raudkivi.

Koos Rait Hutroviga näitab ta Vabaõhumuuseumis lõpujärgus olevat Setumaa lauta. Sellel on maakividest seinad, alusmüürid ja tellisest aknakaared. Mehed räägivad, et ehitus algas mullu ning tänavu hilisuveks peab kogu setu talukompleks olema valmis. Laudana siiski hoonet kasutusele ei võeta ning sellel on uued funktsioonid.

“Seinad on laotud päris haruldase võttega. Kahe seina vahel on soojustuskiht. Põhimüür on paks 70 sentimeetrit. Teine on natuke õhem. Vahel on kivivill,” seletas Hutrov. Rõõmus võib tema sõnul olla ka seinte väljanägemise üle. Kasutatud on nn killutehnikat ehk siis suurte kivide vahel on vuukides ka väiksemaid kivikilde.

Sobib hästi

Kuidas ja millal Raudkivi ja Hutrov kivide ja ehitusega tegeleva ettevõtte lõid? Mõlemad kinnitasid et looduslik maakivi on olnud eestlaste jaoks põhiline ehitusmaterjal juba aastasadu, kui mitte aastatuhandeid. Maakivi sobib väga hästi täiendama teisi tänapäevaseid ehitusmaterjale, nagu puit, klaas, tellis, raud jne. “Milleks tellida kive Hiinast, kui endal on maakivi küll,” ütlesid mehed.

Nende sõnul prooviti juba aastaid tagasi ühte-teist ehitada või valmistada. Näiteks nägid nad kurja vaeva, et põlluservalt korjatud maakive pooleks saada. Aga põhitöö takistas esialgu firma loomist. “Aga korraga olime põhitöödest väsinud. Juriidiliselt lõime firma aastal 2007. Aga varem tegime paaril aastal juba ühte-teist,” meenutas Hutrov. Esimese kivipressi ostmiseks laenasid mehed raha. Praegu töötab firmas juba 100-tonnine press.

Kohalikud kivid

Kivid on valdavalt pärit Anija valla kangrutest ja kuhjadest. Sealt veetakse see lõikamiseks ja töötlemiseks valla piiril asuvasse Linnakse külla.

Raudkivi ja Hutrov ütlesid, et firma restaureerib ka hooneid ning sildu. Rajatakse teid ning pannakse kiviparketti. Tuntumatest objektidest on Anija meeste kätetöö  Kadrioru lossi ees asuvad veekanalid. Nendes kasutati nii kanalite vanu osi kui ka Kehras asunud vana aida kive. Samuti on rajatud mitme mõisa ja muu ehitise piirdeid ja treppe. “Koduse Anija mõisa piirdemüür ja kaaristu taastamine on meie kätetöö. Tallinna Raekoja treppe on remonditud. Rakvere põhjakeskusele tegime 60 kivipinki,” ütles Raudkivi.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.