Saada vihje
Sügisel saab avada Lagedil kaks esimest klassi (0)
230-aastane Lagedi kool on piduehtes terve nädala teise poole. Vahepealne mõõnaaeg on möödunud, order õpilaste arv tõusuteel ja 118 last täidavad nii klassid kui ka vahetunnis koridorid.

Põhikooli algusajaks loetakse 1785. aastast pärit aruannet. Jüri kirikuõpetaja J. J. Höppener kirjutas oma aruandes Tallinna Keiserlikule Kõrgeaususele Provintsiaalkonsistooriumile:
“Kihelkonnas on üksainuke talurahvakool ja nimelt Lagedi kroonumõisa all, generic milles ametis tubli koolmeister.”

Kooli toonane asukoht pole teada. Küll on selge, et praeguse staadioni lähedale ehitati 1871. aastal uus maja. See teenis aastani 1939, kui valmis praeguse hariduskompleksi vana osa.
Milline on elu koolis juubeli eel ja kas lapsi jagub? Septembrist Lagedi kooli juhtiv Imbi Orav ütleb, et vahepealne mõõn on läbi. Mõni aasta tagasi õppis vaid 84 last. “See arv tekitas ärevust. Õhus oli plaan muuta kool kuueklassiliseks. Kogukond toetas aga põhikooli,” meenutab Orav.

Lasteaiaga ühes majas

Praegu õpib Lagedil 118 last. Samas majas tegutsevast lasteaiast ja -hoiust on tulemas lisa. “Kui õde või vend juba õpib koolis ees, siis jätkavad ka kõige väiksemad kooliteed samas majas,” rõõmustab koolijuht. Sügisel on lasteaiast tulemas esimesse klassi 23 mudilast ja huvi tuntakse kaugemaltki. Sügisel saab avada kaks esimest klassi.

Pidustused algasid neljapäeval. “Võtsime koos õpetajatega lapsed vastu ja kinkisime neile juubeliks valmistatud rinnamärgid. Hommikul toimusid tunnid, pärast keskpäeva aktus,” ütleb Imbi Orav. Päev jätkus tordisöömisega. Koduteele sai iga õpilane kaasa kollase õhupalli.

Enne juubelit korraldati küsitlus, et selgitada välja kõige ettevõtlikum õpetaja ja töötaja. Aasta kõige ettevõtlikumad on ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Sirje Piho ning majandusjuhataja Mirjel Reinumägi. Kingitused said kõik õpetajad, kellele jäävad pidulikku päeva meenutama kollased vihmavarjud.
Neljapäeva õhtul etendus huvijuht Liisi Vesselovi lavastatud näidend Lagedi loost “Kahesaja-aastane mees”.

Külalised annavad tunde

Tänane päev kuulub külalistele. Oodata on maavalitsuse esindajaid, Rae valla juhte, kõikide koolide ja lasteaedade direktoreid ning Lagedi kooli endisi juhte. Neile kingitakse kooli neljas almanahh “Kas mäletad …”.

Teenetemärgi saavad endine õpetaja Kersti Kärner, algklasside pedagoog Katri Sild ning inimeseõpetust ja kehalist kasvatust õpetav Pille Rask. Vallavolikogu aukirjaga peetakse meeles kauaaegset õppealajuhatajat Riina Noort.

Kuna esmaspäevane koolipäev viidi üle laupäevale, siis toimuvad homme tunnid. “Neid annavad kas oma kooli õpetajad või ka külalised. Nii õpetab 3. ja 4. klassis poeet Mariina Paesalu ehk Hänilane. Ta räägib võru keelest. Lisaks õpetab vilistlane Kristen Aigro. “Vanemale astmele annavad karjääritunni noored vallaametnikud Siim Orav ja Kadri Randoja,” sõnab koolijuht. Unustatud ei ole ka lapsevanemaid, neile toimuvad koolitused. Esinevad vilistlane psühholoog Jüri Ennet, valla noorsoopolitseinik Irina Tsugart ja konstaabel Mikk Altmets. Aktus ning pidu vilistlastele ja külalistele peetakse laupäeva õhtul võimlas.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.