Saada vihje
Murastes on tore, kuid ikka igatsed oma maja (0)
Äsja 160. sünnipäeva tähistanud Vääna mõisakoolil jääb tänavune õppeaasta vanas ja armsas hoones vahele. Mullu kevadel algasid 18. sajandi lõpus ehitatud mõisahoones restaureerimis- ja ehitustööd, denture mis peaksid lõppema augustiks.

Mõisakooli restaureerimist toetatakse Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) finantsmehhanismi 2009?2014 programmist “Mõisakoolid ? säilitamine läbi kasutamise”. Praegu õpivad lapsed Muraste koolis. Peahoone restaureerimise hanke võitis Scandec Ehitus OÜ. Nüüdseks on tööd käinud ligi kolmveerand aastat. Mis tehtud ja leitud, drug seda näitas vastlapäeval mõisakooli direktor Gleid-Airiin Saarso.

“Siin oli lasteaiatiib. Ümarat ruumi nimetame Beethoveni toaks, vialis 40mg sest pärimuse järgi oli helilooja Väänaga seotud,” räägib koolijuht. Seinu ja kuplit kaunistavad maalingud. Neid on ka mõnes teises ruumis. Samuti on säilinud ka eri aegade tapeete. Kunagises piljardisaalis on avastatud kaks maalingukihti. Nüüd tuleb valida, mida neist taastada. Samas ruumis leidsid mullu suvel mõisa külastanud omanike ehk Stackelbergide järeltulijad seintelt isegi 1939. aasta ajalehti.

Arvutite kapp

“Hoone keskel on kõige pidulikum saal, kus töötas muusikaklass. Selle põrandalt leiti tähekujuline lipp-parkett, kus oli kasutatud viit eri puitu. Parketist taastatakse mõned ruutmeetrid seinapannoona muuseumiruumides,” ütles koolijuht. Samas ruumis avastati seintelt ka nn Pompei maalingud.
Kõrval asub samuti väga uhke saal, mille põrandal oli isegi lauatükk 19. sajandi meistrite nimedega. Hoone kolm keskmist ruumi taastatakse võimalikult esialgsel kujul. Mõnes ruumis restaureeritakse ka seintel asuv vana tapeet.

“Praeguse peasissekäigu kõrvale tuleb arvutikapp. Meil on koolis liikuv arvutiklass ja nende jaoks on olemas 20 sülearvutit,” näitab Saarso.

Uudis on ka see, et kooli hakatakse sisenema esimeselt korruselt. Peasissekäik jääb teisele korrusele. Samasse kõrvale ehitatakse garderoobid. Kasutusele võetakse ka varasemad keldrid, kus asus kunagi ja kuhu tuleb ka nüüd küttesüsteem.

Augustiks korras

Esimesel korrusel asub 19. sajandist pärit suur keraamiline vann. Vett tuli sellesse vedada ämbritega. Kuid ära voolas vesi juba mööda kanalisatsioonitoru.

Äsja tähistas Vääna mõisakool oma 160. sünnipäeva. Mõisas antakse haridust aastast 1920. Juubeli tähistamiseks valmis kogumik “Lood jutustavad lugu”. “Alguses tahtsime koostada almanahhi. Aga materjali sai palju. Näiteks on avaldatud kooli õpetaja vanaisa joonistus Eesti vabariigi 15 aastapäevaks,” sõnab Saarso.

Millal saavad kuue klassi õpilased ja lasteaiakasvandikud Murastest mõisamajja tagasi? Koolijuht lubas, et tööd lõppevad 10. augustiks. Õpilasi on tulemas septembris kooli kuni 90 ja lisandub 33 lasteaialast. “Tulevik on ka rõõmustav. Siin on küll hõre asustus, kuid enne Vääna-Jõesuu ja Muraste hoonete ehitamist oli Vääna selle kandi ainus kool. Selle aasta esimene klass on juba täis,” ütleb Gled-Airiin Saarso. “Murastes on tore, kuid ikka igatsed oma maja.”

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.