Viimsi taluturg kasvas festivali mõõtmetesse (0)
Eelmise nädala laupäeval toimus Viimsi vabaõhumuuseumis taluturg, mis oli alateemana nimetatud lihapäevaks. Kuigi turg ei olnud mõõtmetelt suur, jagus rahvast ja melu nii palju, et see meenutas hoopis toidufestivali.

Kui pidude puhul ütlevad eestlased, et alguses ei saa vedama ja pärast ei saa pidama, siis taluturgude kohta see ei kehti. Viimsi taluturg polnud jõudnud kesta poolt tundigi, kui rahvast oli juba murdu. Seekordne turg kandis nime lihapäev ning see tõi kokku lihunikud ja talunikud, kes oma (mahe)tooteid pakkusid.

Viimsis lihapäeva võiks pidada lausa festivaliks, sest toimus palju rohkemat kui talutoidu müümine: ahjudes särises liha, päevajuht lahutas meelt ja kohvikud kutsusid puu alla kohvi nautima. Kõige selle taustal toimusid Eesti meistrivõistlused veiseliha grillimises, kus üldvõidu saavutas Bravo Catering Team Pärnust.

Metssealiha müügis

Teiste seas oli lihapäeval kohale tulnud lihunik Janno Lahe, kes peab Keilas poodi 3 Põrsakest. “Me tegeleme üldiselt rohumaa lihaveistega. Täna on letil veise- ja lambasink, suitsusaunasink sealihast, veiseliha täissuitsuvorst ja krakov, mis on 50% veise- ja 50% sealiha.” Lahe veisesingid valmivad Kehtna mõisa lihatööstuses. “Nad on ühed parimad, kes suudavad lihast normaalse singi teha,” selgitas ta.
Muuhulgas müüb Lahe ka metssealiha, mille hind on seakatku tõttu praegu madal. “Meil on olemas ulukite käitlemisluba ja ma usun, et aasta pärast hakkab ka sealiha hind tõusma,” arvas Lahe.

Müügiartikliks vahvel

Lihunike kõrval paistsid rikkalikke lettidega silma talunikud. Raasiku valla Mallavere küla Lillevälja talu pakkus turukülastajatele kaupa taluvõist kodupardini.

“Me alustasime müümist Raasiku OTTis (Otse Tootjalt Tarbijale – M.R.), mis on neljapäeviti Arukülas. Põhimõtteliselt käime veel reedeti Kuusalu OTTil ja laupäeviti Viimsis,” rääkis Genadi Mihelson, kes müüs Lillevälja talu kaupa. Tema sõnul oli lihapäeva suurimaks müügiartikliks kodune vahvel.

Muuhulgas külastas Viimsi talupäeva suhtekorraldaja Ivo Rull, kes otsib turgudelt väiketootjate huvitavaid kaupu. “Käime elukaaslasega Viimsi taluturul rohkem nädalavahetuse emotsiooni kui kindla kauba pärast. Teadupärast on Viimsi keskuses jaekettide kontsentratsioon ülitihe ja poest vajaliku leidmine pole probleem. Aga värskeid juurikaid ning puuvilju tasub ikka turult osta, need on seal kõige ehedamad. Samuti leiab turult huvitavaid väiketootjate nišikaupu – viimati näiteks ostsime naturaalsetest marjadest tehtud jäätist, mis oli väga hea,” jagas Rull muljeid.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.