Veljo Tormisele omistati Harju aukodaniku tiitel (0)
Harju maavanem Ülle Rajasalu tunnustas reedel Eesti Vabariigi 97. aastapäevale pühendatud pidulikul vastuvõtul Keila-Joa lossis Harju maakonna aukodaniku tiitliga helilooja Veljo Tormist.

“Sel aastal tähistame muusika-aastat ja tegemist on ka Veljo Tormise juubeliaastaga. Seetõttu on igati sobiv, et Harjumaa aukodaniku tiitel läheb inimesele, kes on teinud väga palju tööd Eesti tuntuse tõstmisele kogu maailmas,” lausus Rajasalu.

Kuusalu juurtega

Veljo Tormis on eelkõige tuntud kui koorimuusika looja ning selle olulisem osa seondub eesti ja teiste läänemeresoome rahvaste igivana rahvalauluga. Veljo Tormis on pärit Kuusalust.

Kuna helilooja on praegu tervisega kimpus, siis ei osale ta austamisel Keila-Joal. Abikaasa Lea Tormise sõnul on tunnustus ootamatu, kuid väga meeldiv.

Milline on Lea Tormise enda lemmiklugu abikaasa loomingust? “Olen olnud muusika loomise juures ja selle sees. Esimesena tuleb kindlasti meelde “Tornikell minu külas”,” ütleb ta. Selle libreto kirjutas Juhan Viiding Fernando Pessoa luulest, mille tõlkis Ain Kaalep. Esimest korda esitas seda Ellerheina kammerkoor 1978. aastal. “Äsja esitati seda Viljandis ja lugeja oli Jarmo Reha. Ma ise ei olnud kohal, aga ta teinud asja väga hästi,” sõnas Lea Tormis Harju Elule.

Tuntud inimesed

Eelmisel aastal pälvis Harjumaa aukodaniku tiitli EELL endine peapiiskop aastatel 2005?2014 Andres Põder. Aasta varem tunnustati tiitliga kettaheitjat Gerd Kanterit.

Aukodaniku tiitli traditsioon pärineb aastast 2009, kui anti välja esimene tiitel, mille pälvis dirigent Eri Klas. Järgmisel aastal sai aukodanikuks Eesti vabadusvõitluse muuseumi asutaja Johannes Tõrs ning 2011. aastal kultuuriedendaja ja ärimees Jaan Manitski. Aasta hiljem pärjati Harjumaa aukodaniku tiitliga AS-i Saidafarm asutajat ja omanikku Juhan Särgavat.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.