Varakevad on hea aeg suvila ostmiseks (0)
Kinnisvaramaaker Monika Järvela. 
Moonika Järvela (56) on kinnisvaramaaklerina töötanud viimased 17 aastat. Praegu 1Partneri ridades leiba teeniv naine arvab Harjumaa kinnisvara kohta järgmist.

Kinnisvaraturg aktiviseerub gruppide viisi. “Suvilate ostmise aktiivsem aeg on märts-aprill, äärmisel juhul ka mai. Inimesed arvavad kahjuks, et suvilad peaks müüki andma juunis-juulis, aga siis suvilad jäävad ooteperioodile, sest et ostjaid on soovitu juba leidnud,” väidab Järvela.

“Keskmine suvila, mida ei saa elamuks ümber teha, maksab kuni 30 000 eurot. Kui suvilas on juba olemas vesi ja seda on võimalik ümber ehitada, siis on hind 30 000–40 000. Kui suvila on juba ümberehitatud, siis algab hind 50 000st. Kui see on juba täielikult ümber ehitatud, hakkavad suvila ja maja ühte hinnaklassi minema,” ütleb maakler. Oma rolli mängib, kas suvila paikneb vanas või uues piirkonnas, samuti kaugus Tallinnas.

Väga hea maja 300 000

Majade puhul on eraldi kategooriaks vanad talumajad. “Talumajade hind sõltub juuresoleva maa suurusest ja remondivajadusest. Need algavad 50 000 eurost ja lähevad 100 000ni,” räägib naine.

“Uued majad Tallinnast kaugemal hakkavad 120 000st. Väga head majad võivad minna 300 000 euroni, kui on ikka maja ja asukoht ja loodus ja aed kõik tasemel,” selgitab Järvela. Tavaline on siiski, et Harjumaale otsitakse uut maja hinnaga 120 000–200 000 eurot.

Korteriost sügisel

Noored ostavad küllaltki palju kortereid septembri lõpus ja oktoobris. “Kui suveperioodil on vanemad suvilas ja noored omaette korteris olnud, siis kui vanad tulevad suvilast korterisse tagasi, jääb korteris ruumi väheks ja tekivad probleemid. Noored hakkavad ruttu korterit vaatama, et vanematest lahku minna ja omaette elamine saada,” ütleb Järvela.

“Korteritel on see rusikareegel, et esimene ring Harjumaal, kus on Saue, Saku Keila, Jüri, Tabasalu, Peetri – nende hinnad on Tallinna hindadega võrdsel tasemel,” räägib naine. “Kui me läheme edasi 20-kilomeetrise ringi peale, kus on Kostivere ja Ääsmäe, siis nende korterite hinnad on kolmandiku võrra odavamad. Iga järgmine kümme kilomeetrit Tallinnast tähendab täiendavat hinnalangust.”

Kuidas see eurodes kajastub? “Seitsmekümnendatel ehitatud maja kahetoaline korter Sauel on 50 000–60 000. Samasugune korter Ääsmäel maksab 30 000 ja Nissis 20 000,” täpsustab Järvela.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.