Vanavanemate päevast (0)

Viis aastat tagasi võttis riigikogu vastu otsuse lisada vanavanemate päev riiklike tähtpäevade nimistusse. Sellest ajast alates on ka Harjumaal tähistatud septembri kuu alguses vanavanemate päeva tantsu keerutades ja üheskoos lauluviisi ümisedes.

Ma arvan, et vanavanemate päeva tähistamise mõtteks on eelkõige põlvkondade vahelise suhtluse tähtsustamine. Kuid minu meelest on see päev just seetõttu oluline, et võtab tähelepanu alla elu põhiväärtused ja selle, mis kõige olulisem – perekond, ühtehoidmine, abiks ja toeks olemine nii sõnas kui teos. Ja seda kõike läbi põlvkondade. Tugevad peresuhted on baas, tänu millele seisab kindlalt inimene ja nii ka terve ühiskond. Peresidemeid tuleb hoida läbi elu, annavad need ju meile kõige olulisema – armastuse ning kindlustunde. Seda vajab iga inimene, olgu noor või vana.

Mina tean, et vanavanem on uhke olla. Õnnetundele, mida pakuvad lapselapsed, laieneb nendega koosolemise rõõm kogu perekonnale ja see lähendab põlvkondadevahelist suhtlust.
Laulusõnadki ütlevad:”… issi vara tööle läheb, emmel aega on nii vähe…” , siis on sageli just vanavanaemad need, kes lapsega koos on.

Kindlasti on meil omad tõed ja tarkused, mida läbi oma elukogemuse soovime oma lapselastele edasi anda. On ju elu jooksul kogutud tarkuseteri meil rohkem kui üks. Iseasi, kas lapsed on valmis kõike vastu võtma. Võib-olla peaks vanavanem leidma lihtsalt aega, et kuulata ning rääkida oma laste- ja lastelastega, ning olla olemas, kui neid vajatakse; et nad tunnetaksid, et on armastav kodu, kuhu neid alati oodatakse; ning mitte unustada, et ka meie ise oleme olnud kord lapsed.
Aastad ei loe, kui inimene tunneb ennast noorena. Mis siis, et näole lisandub aasta-aastalt järjest rohkem kortsukesi. Üheskoos laulda, tantsida, väheke sportida või tegelda oma lemmikharrastusega, see ei lase vananeda. Regulaarne suhtlemine ning kooskäimine eakatele mõeldud keskustes on väga oluline. See kosutab jõudu ja hoiab vaimu virgena.

Kuid sama tähtis on ka enda eest hoolt kanda ning tunda, et elaksime täisväärtuslikult ka kuldses eas! Just seda soovime meie vanavanematele ka sel pühapäeval pakkuda!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.