Valla- ja linnajuhid keeldudesse ei usu (0)
Kui Keskerakonnal on tõsine plaan keelustada tulevast aastast Tallinna territooriumil alkoholimüük pühapäeviti, viagra siis pealinna lähiomavalitsused sama plaani praegu ei hau. Käskude-keeldudega alkoholi tarbimist ei vähenda, herbal leiavad linna- ja vallajuhid.

„Ma ei usu, look et selliste piirangutega oleks võimalik üldist alkoholitarbimist kuigivõrd piirata,“ ütleb Saue linnapea Henn Põlluaas. „Kes soovib, saab alkoholi ka varuks osta.“ Palju olulisem on tema sõnul teavitus ja ennetustöö, eriti noorte hulgas, ning seniste piirangute täitmise tagamine – et alkoholi ei müüdaks alaealistele, juba tõsises joobes inimestele jne.

Saue vallavanem Andres Laisk märgib, et kui Tallinn tunneb, et see on vajalik, siis vallavanemana ta toetab otsust. „Inimesena ma eriti ei usu käskude-keeldude-piirangute maailma toimimisse, eriti selles valdkonnas,“ lisab ta.

Kas läheb ralliks?

Jõelähtme vallavanem Andrus Umboja on oma hinnangus Tallinna linnavõimu plaanidele veelgi karmim. „Minu arvates on tegu valimiseelse populismiga,“ ütleb ta. „Olen seisukohal, et müügi ajaline piiramine alkoholi tarbimist ei vähenda. Pigem hakatakse seda koju rohkem varuma, mis võib anda hoopis vastupidise tulemuse.“

Keila linnapea Enno Fels aga leiab, et lokaalsed piirangud soodutavad pigem lisaprobleemide teket – viinaralli, liiklusohud jne. Temaga samal lainel on ka sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialist Triinu Täht, kes ütles Vikerraadiole antud usutluses, et müügikeeld võib tekitada alkoholiturismi lähivaldadesse.

Saue vallavanem Laisk ütleb, et eks on oht, et tavapärase seitsme joodiku asemel koguneb pühapäeviti „poe taha“ näiteks kümme või neliteist ja avaliku korra tagamine nõuab täiendavat tähelepanu. „Kindlasti saab pendelränne pühapäevaselt uue sisu,“ lisab ta.

Kõik viinarallit siiski ei karda. Harku vallavanem Kaupo Rätsepp ei usu, et nädalas ühel päeval alkoholi ostmise keelamine mõjutaks tallinlasi pühapäevasele osturetkele naaberomavalitsuste poodidesse. Samal arvamusel on ka Saue linnapea Henn Põlluaas.

Andrus Umboja aga arvab, et kui Tallinna keelust tulenevalt suureneb mõningal määral valla kaupluste käive, siis tõenäoliselt ostetakse ka muud kaupa peale alkoholi. „See on ju meie kaupmeestele positiivne lahendus,“ ütleb ta.

Ei kaalu keelamist

Saue vallavanem Henn Põlluaas leiab, et pealinn peaks mõtlema ka sellele, et igasugused keelud mõjuvad tavaliselt halvasti ka turismile. „Meeldib see meile või mitte, aga viinaralli Soomes suunas toob Eesti eelarvesse kopsaka lisaraha,“ lausub ta.

Kuivõrd suurt „viinaturistide“ teket pärast uue piirangu kehtestamist ette ei nähta, ei plaani ka ükski Tallinna lähiomavalitsus pühapäeval alkoholi müümise keelustamist. Vähemalt pole seda tõsiselt arutatud. Saue vallavanem Laisk ütleb, et ei välista keeldu, kuid samas ei tormata ka keelustama. Naaber Saue linn aga leiab, et augustis kehtestatud keeld avalikus kohas alkoholi tarbimisele on piisav ning uut piirangut pole vaja.

Harku vallavanem Kaupo Rätsepp arvab, et pigem varuvad tallinlased alkoholi ette. „Harku vallal ei ole hetkel plaanis Tallinna eeskujul pühapäeviti alkoholi müügi keelustamist,“ ütleb ta.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.