Vähem tusameele talve, rohkem talupojamõistust (0)

Kord 1940ndate lõpus kirjutas rahvakirjanik Oskar Luts oma päevikusse midagi taolist: “Õiget talve ei olnudki. Oli vaid üks suur sula ning löga”. Ehk sobiks selline mõte ka selle aasta esimeste nädalate kohta. Hambamehed võivad nuriseda, cure et ilm on nagu vahelduvvool: õhtul valitsevad prisked külmakraadid, sale hommikud on aga vesised.

Kesknädala hommikul olid teed kohati äärmiselt libedad. Ning tagajärjed ei lasknud ennast väga kaua oodata. Jõelähtme kiriku lähedal, neljarealisel Peterburi maanteel juhtus Eesti oludes erakordne liiklusõnnetus. Mitmete vahedega sõitsid kokku 13 sõidukit. Lahtiseletatult osales ahelavariis neli veokit ja üheksa sõiduautot. Kergemalt sai vigastada viis inimest, kellest neli vajas ka haiglakontrolli. Ligi 40 aastat liikluse ja -selle korraldamisega tegelenud Villu Vane märkis hiljem, et tema teada oli viimati juhtus taoline ahelavarii umbes kümmekond aastat tagasi.
Süüdi olid tõesti ilmaolud ning ootamatult tekkinud kiilasjää. Teehooldaja jäi sellele teelõigule hiljaks vaid veerand tundi.

Samas kehtib ka vana talupojatarkus, et Eestis on reeglina neli aastaaega ning sõita tuleb ikka mõttega, mitte gaasipedaali vajutades.

Päev hiljem ehk 13. jaanuaril austati maakonna eelmise aasta tublimaid sportlasi, võistluste korraldajaid ning pedagooge.

Pärjatud sai ka aasta spordisõbralikum õpetaja Aarne Idavain Loksa gümnaasiumist. Väga tabav oli tema vastus auhinna kättesaamise järel esitatud küsimusele, et kas koolilapsed eelistavad arvutit spordile. “Päris kadunud see asi (sport) ei ole. Aga eks ta hakkab kustuma küll. Aga mõni hull on ikka veel olemas,” ütles Idavain. Järelikult on veel tervet mõistust, mis suunab lapsi ja teismelisi jooksma, palli mängima, suusatama või kasvõi lihtsalt jalutama. Ei ole kõik õpilased hukas ja ninapidi pelgalt arvutis. Ning pilt nii tusane, nagu püütakse maalida.

Sellel nädalal elavnes ka valimisvõitlus. Parlamendierakonnad on nimekirjad kinnitanud. Ka parlamenti mittekuuluvad erakonnad on esinumbrid, peaministrikandidaadid ja teised kandidaadid nimetanud. Tulevast kesknädalast peavad kaduma ka kohati majaseinte suurused plakatid. Valimiste päevani 1. märtsil on tänasest jäänud aega napilt üle 40 päeva. Ehk saavad selle ajaga ka eelistused selgeteks.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.