Üks küsimus Saue vallavanemale (0)

Saue vald uurib võimalusi, et ühineda Keila, Kernu ja Nissi vallaga. Miks on nelja omavalitsuse kokkupanekut ning suurvalda Lääne-Harjumaale vaja?

ANDRES LAISK
Saue vallavanem

Vabas vestlusvormis oleme erinevaid ühinemismõtteid arutanud juba alates meie eelmisest ettepanekust. See tehti Saku ja Harku vallale ning Saue linnale. Väiksemad ja Tallinnast kaugemale jäävad omavalitsused on olnud nendes aruteludes järjest avatumad.
Konkreetne kava, kutsuda kokku Kernu, Nissi ning Keila vallad, sai küpseks umbes kuu aja eest.

Tänaseks oleme ametlikul pidanud ühe konsultatsiooni. Oleme vaadanud üle võimaliku suurvalla peamised tunnused, teenusekeskused, rahvaarvu ja demograafilise pildi. Mehaaniliselt on liidetud ka omavalitsuste eelarved. Seda seepärast, et saada ligikaudselt aimu, milliseks kujuneks finantsvõimekus, netolaenukoormus ning tegevuse tulem. Pilt on suhteliselt hea.

Soovime seekord pidada läbirääkimisi nendega, kes on valmis positiivselt kaasa mõtlema.

Kas sellest ka liitumine tuleb, seda näitab aeg.
Saue linn on eelkõige iseenda tõmbekeskus. Kui piirkonnas moodustub uus 20 000 elanikuga omavalitsus, siis hakkavad seal domineerima kindlasti lisaks tänastele ka teised piirkonnad. Laagris on juba praegu rohkem elanikke kui Sauel.

Samas näeksin ma pikemas perspektiivis, et kaasatulijad on ikkagi Saue ja ka Keila linn. Aga see nõuab ilmselt teistsugust aega ja teistsuguseid inimesi. Olen siiski veendunud, et kümne aasta pärast on Saue linn ja Laagri saanud üheks suureks teenusekeskuseks.

Miks on aga kaasatud Nissi ja Kernu, mis asuvad kaugemal? Lisaks eelnimetatutele joonistub nendest omavalitsustest välja tegelikult ilus tervik. See on väiksemate tiheasumite võrgustik, mis on ühendatud korralike transpordikoridoridega nii maantee kui rongiliikluse näol. Meie esimesel koosviibimisel olid “vabakuulajatena” juures Harku ja Saku valla esindajad.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.