Üks küsimus: muinsuskaitsekuu Harjumaal (0)

Tänavu tähistatakse Eestis 30. korda muinsuskaitsekuud. Millised on seekord huvitavamad ettevõtmised Harjumaal?

Helle Solnask
Eesti Muinsuskaitse Seltsi aseesimees

Muinsuskaitsekuul toimub kultuuripärandit tutvustavaid ettevõtmisi ja mälestisi ning ajaloolisi paiku korrastavaid talguid pea kõikjal Eestis. Kuu avasime seekord Patareis – hoones, mis Eesti ajaloos märkimisväärset osa on mänginud, kuid mis praegu kasutuseta seistes kiirelt laguneb.

Neljapäeval, 24. aprillil, toimusid Tallinna ja Harjumaa piiril Mõigu kalmistul heakorratalgud. Mõigu kalmistu on tänaseks pea täielikult hävinud. Kuid on pika ja huvitava ajalooga paik, riikliku kaitse all olev mälestis.

Laupäeval, 26. aprillil, toimub Jüri, Lehmja ja Assaku arheoloogiamälestisi tutvustav ringsõit. Tänavu möödub 100 aastat tuntud kodu-uurija ja harrastusarheoloogi Oskar Raudmetsa sünnist, kelle elutööks sai muinasaja otsingud Eesti erinevates paikades. Harjumaal avastas Raudmets mitmeid muistisi ja aitas kaasa mälestiste kaitsele. Buss väljub Sikupilli keskusest kell 10.30 ja vajalik on eelregistreerimine.

Viimsi Rannarahva Muuseumis toimub terve muinsuskaitsenädal – kõneldakse sellest, kuidas rannarahvas hõbevalgetele radadele jõudis, uuematest arheoloogia leidudest ja avastustest, samuti eestlastele omasest rehemajast ja selle südameks olnud reheahjust, puitmajadest ja kahjuritest, kes puitu hävitavad ja paljust muust.

Muinsuskaitsekuu lõpetab ekskursioon 18. mail, mis tutvustab Iru-Proosa ja Sõjamäe ümbruse arheoloogiamälestisi. Sõitu juhivad arheoloogid Ain Lavi ja Ants Kraut.
M
uinsuskaitsekuu kava täieneb jooksvalt, soovitame vaadata Eesti Muinsuskaitse Seltsi kodulehte www.muinsuskaitse.ee või küsida täpsemalt telefonil 6412 522.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.