Teraviljasaak rekordite suunal (0)
Möödunud aastal olid soodsad ilmastikuolud, mistõttu teravilja saak oli rekordiliselt hea –kogusaagiks üle 1,2 miljoni tonni. Tänavu räägitakse veelgi suuremast saagist, aga Harju teraviljakasvatajad sõna “rekord” ei kasuta.

Ralf Vilba, kes on AS Kose Agro juhataja ütleb, et tänavu on saak märgatavalt parem kui eelmisel aastal. “Arvan, et saak on kuivkaalus 25-30% kõrgem,” sõnas Vilba, kes kasvatab teravilja (700 hektarit), rapsi (170 h) ja kartulit (30 h). Saagikusest räägitakse ikka kas ilusate või viletsate numbritega, kuid Vilba sõnul peaks vaatama selle keskmist näitajat. “Arvestades meie tingimusi, kus pinnas ei ole teraviljakasvatuseks kõige kasutussobilikum, algavad paremad numbrid kolmest tonnist,” rääkis Vilba Kose Agro saagikuse tasuvuspiirist. Tänavu jääb Agro saagikus 4-5 tonni vahele.

Albert Vinni, kes on Nissi vallas asuva OÜ Ellemaa Tera juhataja, ütleb samuti kindlal toonil, et saak on tänavu kaks korda parem kui tavaliselt. “Ei ütleks, et saak just rekordeid tähendab, aga kui kõik põllult kätte saab, siis üks sinna kanti aasta ta on,” sõnas Vinni, kes kasvatab pea 300 hektaril nelja kultuuri: oder, nisu, raps ja kaer. Möödunud aastal ei olnud Ellemaal sugugi hea saak, kuumalaine ja piirkonna liivane pinnas viisid põllud põuale.

Odra hind madal

Eelmise aasta suured saagid ja teraviljavarude kõrge tase on viinud teravilja kokkuostuhinnad languseni. Euroopa tasemel on osad tootjad oma tootmist isegi teistele kultuuridele ümber suunanud.
Vinni sõnul olid teraviljad hinnad head suvekuudel, kuid praegused hinnad on alla igasugust arvestust. “Kui vahepeal oli odra hind 180 eurot tonni kohta, siis praegu on see 120 tonni kohta,” ütles Vinni ja lisas, et teravilja müüa saab rahul olla siis, kui kokkuostu hind on vähemalt 150 eurot tonni kohta.

Fikseeritud hind

Kose Agro on enamus enda tehinguid teinud Baltic Agro AS-ga, kus on aastaringne hindade fikseerimise võimalus. “Siin ei ole kedagi süüdistada. Kui börsist tulenevalt on Baltic Agro pakutud hind vastuvõetav ja see on ära fikseeritud, siis peab sellega rahul olema,” lausus Vilba. Talvel oli odra fikseerimise hind nii kõrge kui 175 eurot tonni kohta. “Kes siis selle hinnaga fikseeris, siis see müübki nüüd selle hinnaga, vaatama sellele, et hetkel on pakutav hind oluliselt madalam,” seletab Vilba, kellel on saak 40% ulatuses fikseeritud hindadega ära planeeritud.

Tõenäoliselt jääb Kose Agrol saaki ka ootele, vaatamaks, milliseks hinnad sügisel kujunevad. Ellemaal on saagist planeeritud alla poole, millest enamus läheb kohalikele ettevõtetele.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.