Suurupi tuletornid alustasid talvehooaega (0)
Article title
Alumine ja ülemine torn moodustavad liitsihi. FOTO: Rene Mitt

Kui 1. mail 2017. aastal avati Suurupi ülemine tuletorn ja aasta hiljem 21. mail alumine Suurupi tuletorn, siis sellel aastal said tuletornid hooaega alustada ühiselt. Avamise aasta on õppimise ja kohanemise aasta, kuna tuletornid asuvad tuletorni pererahva hoovil ja igal hetkel tuletorni siiski ei pääse. Tuleb kohaneda nii pererahval külastajatega, kui ka külastajatel.

Kokku külastas Suurupi tuletorne tänavusel suvehooajal ehk 1. maist kuni 30. septembrini üle 5600 inimese. Sellel aastal tõusis grupikülastajate arv, seda eriti Suurupi alumises tuletornis. Suurupi ülemise tuletorni perenaine Kristiina, kes on atesteeritud Harjumaa giid, viis läbi üle 70 ekskursiooni Suurupi ülemise ja alumises tuletornis ja poolsaare militaarset ajalugu tutvustava retke.

Alumise tuletorni perenaine Anne-Ly tegutses giidina 20 kruiisigrupi juures, kes külastasid Suurupi alumist tuletorni. Sellest aastast liitus meiega alumises tuletornis majakavaht Meelis, kes tutvustas külastajatele nii Suurupi tuletorne kui ka võimalust Eesti tuletorni passi abil tutvuda Eesti teiste tuletornidega.

160 aastat alumist torni

Suurupi alumist tuletorni külastas 2019. aastal 2000 külastajat, kellest 430 ostsid tuletornide ühispileti ja külastasid mõlemat tuletorni. Suurupi ülemist tuletorni külastas 2700 inimest, kellest 600 ostsid ühispileti.
Käesoleval aastal jõudis tuletorne külastama ka neid kohalike inimesi, kes polnud seni tuletornidest Suurupis teadlikud. Tuletornide juures toimus sellel aastal kokku viis väikest kontserti. Kontserditest on plaanis kujundada traditsioon. Juba seismendat korda toimunud Suurupi Tuletornipäev oli seekord osa Harku valla Avatud külade nädalast ja nädala raames tähistati kontserdiga ka Eesti ainsa töötava puittuletorni 160. sünnipäeva.

Grupikülastustest oli suurim osakaal seeniorite turismil, ka vene ja läti gruppidel. Suurupi tuletorne külastavad ka kruiisituristid ja loodame jätkata Eesti kui ajalooga mererahva tutvustamist maailmas ka edaspidi. Sel hooajal külastas Suurupi tuletorne 32 kruiisituristide gruppi, kokku 600 kruiisituristi. Külalisi, kes omal käel tuletornid üles leidsid oli Saksamaalt, Soomest, Venemaalt, Poolast, Lätist, Leedust, kaugeimad Jaapanist ja Lõuna-Koreast. Kruiisituristid olid valdavalt Ameerikast, Kanadast ja Austraaliast.

Tunnustatud ja pärjatud

Suurupi ülemise tuletorni aed pälvis sellel aastal Eesti kaunis kodu 2019 muinsuskaitse eripreemia. Sama tunnustuse pälvis Suurupi alumise tuletorni ansambel neli aastat tagasi. Tuletornide uus ühine hooaeg algab uue aasta 1. mail.
Suurupi ülemine tuletorn on avatud talveperioodil nädalavahetustel kuni 3. novembrini. Detsembris avab nädalavahetustel uksed Tuletorni Jõulumaailm Suurupi ülemise tuletorni linnakus, ühtlasi loodame avada ka Suurupi muuseumimaja uksed külastajatele. Suurupi tehnohoone renoveerimisel on abiks olnud LEADER meetme toetus.

Ettetellimisel on võimalik grupikülastused mõlemasse tuletorni läbi kogu talvehooaja.
Suurupi Selts avalikustab käesoleval aastal uue ingliskeelse kodulehe, mille abil muudetakse Suurupi ajalugu välisturistidele paremini kättesaadavaks. Uus lehekülg on veel töös, aga sellega saab tutvuda aadressil https://suurupi.travel. Samuti on plaanis uueks hooajaks avada venekeelse sisuga Suurupit tutvustav koduleht. Kõik, kellel on ajaloolist infot Suurupi kohta, on oodatud seda Suurupi Seltsiga jagama.

Kristiina Adamson
Suurupi Selts

 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.