Stardi! Aga ära jookse vales suunas! (0)
Article title
Ketlin Kuuskne on kulturismis kahekordne Eesti meister. Foto: Erakogu

Personaaltreener Ketlin Kuuskne annab nõu, kuidas treeninguga alustada, mida toitumisel silmas pidada ja kuidas teadlikult oma tervist parandada.

Viimasel ajal on inimesed kõige rohkem pöördunud minu poole küsimusega, miks nad ei saavuta treenimisel seda tulemust, mida nad on lootnud. Teevad hoopis endale kahju.

Nii kõneleb personaaltreener Ketlin Kuuskne. Sama lugu, sarnane muster kordus tema endaga. „Mul olid iseendaga väga halvad suhted, kui ma olin 12 aastat vana. Mul oli lausa alaväärsuskompleks, tahtsin ennast muuta,“ ütleb tänane Eesti meister fitnessis.

Millest muutmist alustatakse?

Muutmist alustatakse ikka kehast.

„Lapsena ma ei mõelnud, et oma suure muutmise sooviga võime ennast ja oma tervist hoopis kahjustada. Pidasin halastamatut dieeti ja samal ajal tegin tugevat trenni. Elasin nagu ameerika mägedel. See aga jätab jäljed,“ kõneleb Ketlin Kuuskne.

Paljud inimesed otsivad oma probleemidele lahendusi internetis ringlevatest programmidest, eriti dieediprogrammidest. Mõni neist võib ka mõnele inimesele sobida, aga üks programm ei töötada kindlasti kõigi jaoks. Paljud nende programmide pakkujad kasutavad inimesi lihtsalt ära, usub Kuuskne.

Personaaltreener ütleb, et iga inimene, kes soovib oma keha muuta, peaks endale selgeks tegema, kuidas seda teadlikult teha.

„Mina jõudsin ühel hetkel sinna, et kogu minu lõunasöök oli vaid üks õun. Ja ma polnud kõhn. Samas vaatasin, kuidas mu kooliõed söövad sooja sööki. Milles oli küsimus? Alles hiljem sain aru, et mu keha oli valest käitumisest, valest toitumisest stressis,“ kõneleb wellness fitnessi harrastav Kuuskne, kes on kulturismis kahekordne Eesti meister ja on wellness fitnessi maailmameistrivõistlustel jõudnud kümnendale kohale.

Toitumist tuleb jälgida

Kõigil on tänapäeval kiire, aga aega tuleb leida ka oma keha jaoks. Kuuskne kinnitab, et algaja peaks alustama oma keha muutmist kahest otsast: jälgima toitumist ja tegema kindla treeninguprogrammi.

„Toitumisel tuleb aru saada, mis ained mõjutavad sinu keha. Nii ka treenimisel, kuidas mõjutavad sind erinevad treeningud. Kuidas sind mõjutavad lihastreeningud, kuidas aeroobsed treeningud, näiteks aeroobika, rühmatreeningud, jooksud, rattasõit,“ ütleb treener. Aeroobsed treeningud mõjuvad tema kinnitusel teistmoodi, kui jõusaalis tehtavad lihastreeningud ja kui tahta asjast täpsemalt aru saada, tuleb appi kutsuda nõustaja, treener.

Kuidas alustada algusest

Kuidas peaks alustama inimene, kes pole aastaid aktiivselt sporti teinud, aga tahaks nüüd kodusistumist korvata aktiivse kehalise tegevusega?

„Pikalt spordist eemal olnud inimene, kes veedab tööpäevad kontoris ja õhtud peamiselt teleka ees, peaks alustama kõnniga, aga see peaks olema sportliku eesmärgiga kiirkõnd, mitte lihtsalt lonkimine. Kui organism pole harjunud aktiivse liikumisega, siis jooksusammu kohe teha ei tasu,“ soovitab treener.

Distantsi pikkust treener kellelegi määrata ei taha, pigem oleks alustajaile ajaliseks miinimummääraks 45 minutit.

„Et organism saaks ikka mingi koormuse. Aga treenija aktiivsus peab sõltuma muidugi ka eesmärgist. Kui inimene soovib rasvapõletuse eesmärgil treeninguid teha, siis lihtne indikaator, mille järgi saab treeningkoormuse üle otsustada, on hingamine. Kuni treenija ei hingelda, püsib ta aeroobses tsoonis ehk keha saab piisavalt hapnikku. Järelikult toimub ka rasvapõletus. Kui treenija hakkab hingeldama, rasvapõletust ei toimu. Anaeroobse treeninguga võib arendada kiirust või vastupidavust, see on aga teine teema,“ ütleb Kuuskne.

TEAVE

Mis on wellness fitness?

Wellness fitness on mõeldud naistele, kes soovivad muskulaarset keha ilma liigselt lihasmassi kasvatamata.

Lihasmassi suuruse poolest jääb see ala bikiinifitnessi ja naiste physique´i vahele. Muud kriteeriumid, mis puudutavad poseerimist, võistlusriietust ja teisi nõudeid, on analoogsed bikiinifitnessiga.

Võistlusalaks sai see spordiala 2016. aastal.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.