Silvi Vraiti mälestab Kehras nimeline pink (0)

Mälestuspingi avasid Silvi Vaidi poeg Silver ning Anija vallavanem Arvi Karotam. “Kus mujal peaks pink asuma, <a href=

3. augustil peetud muusikapäeval avati Kehra kooli ees Silvi Vraidi mälestuspink. Ligi kahel tunni jooksul esitati laule tema ja ansambli Fix repertuaarist.

Mälestuspink asub gümnaasiumihoone ees. Just Kehras veetis lauljatar lapsepõlve, õppis samas majas ning ka kohalikus muusikakoolis. Mälestuse jäädvustamist plaaniti pikalt ning toetajate ja sõprade abiga sai pink augustiks valmis. Sellel on Silvi Vraidi ühe tuntuma laulu “Vana pildiraam” noodid ja pühendusplaadid.

Pingi avasid pühapäeval kell 15 autor, arhitekt Külli Kroon, Silvi Vraidi poeg Silver ja vallavanem Arvi Karotam. “Kohtusin varakevadel Anija Lions-klubiga. Nad olid pikalt pingi ideed arutanud. Kuulutasime valla poolt välja konkursi ja hea, et võitis oma valla inimene. Aitajaid oli palju,” ütles Arvi Karotam. Lisaks lionsitele A. Urva, Mati Puittooted ja Hanari Kivimesier OÜ-d, Rudus AS, Näkisepp, Hannes Pikkel, Risto Merileet, Viljar Agu ja Raib ning Rain Lillsoo. Muusikapäeva korraldas Tartu Kontsert eesotsas ansambel Fixi liikme Väino Landiga. Korraldajaid toetasid Ago Pärnamäe ning Neio OÜ.

Hea inglise keel

Kehra kooli vilistlaste nimel meenutas kooliõde Silvi Vraiti Anne Oruaas. Abiks oli ka kolm aastat tagasi ilmunud mälestusteraamat “Saatus”.

“Raamatu alguses ütleb ta, et on nüüd hoopis teine inimene, kui aastate eest Kehra koolis, lapsepõlves ja nooruses,” osundas Oruaas. “Ja see on tõsi. Ta oli kooliajal väga tagasihoidlik tüdruk ega kippunud esinema. See, et temast sai laulja, oli paljudele kaaslastele üllatus,” jätkas naine.

Loomulikult oli noor Vrait musikaalne ja õppis Kehra lastemuusikakoolis. Sealse kooliõena mäletab Oruaas, et kui tüdruk esinedes klaveri taha istus, siis pani ta ennast kuulama. “Koolis teda teati. Ta oli hea õpilane ja alati autahvlil. Ja eriline oli seegi, et ta nimi kirjutati W-ga,” lisas Oruaas.
Kuidas aga tuli tema ellu inglise keel? Ilmselt mängisid siin rolli Ameerikas elanud isa ning head õpetajad Kehrast. Hilisemates intervjuudes nimetas Vrait alati heade sõnadega õpetajaid Emilda Rokki ja Aune Kangast.

“1969. aastal lõpetas Silvi Kehra kooli. Toona oli konkurss inglise filoloogias väga suur, mistõttu isegi kahest süvaõppega koolist ei saanud kõik Tartusse. Aga Silvi sai kohe sisse,” ütles Oruaas.

Lai muusikaampluaa

Mälestuskontserdi muusikute rida oli esinduslik. Sandra Nurmsalu esitas koos Kehra, Alavere ning Raasiku lastekooridega Euroloo “Nagu merelaine” ning ka “Vana pildiraami”. Üksteise järel meenutasid esinejad koos kontserdijuhi Jaan Elgulaga, et Silvi Vraidi repertuaar oli väga lai.
Muusikute sõnul suutis ta hästi esitada kõike ehk piltlikult öeldes lorilauludest hümnideni. Koos Bigbandiga Tartu laulnud Kaire Vilgats ütles, et Vrait oli ta õpetaja G. Otsa muusikakoolis ning koos esineti muusikalis “Zorbas”.

Ansambliga Fix esitasid Boris Lehtlaan, Erich Krieger ning Jaan Elgula laule enda ja Vraidi repertuaarist. Toreda punkti pani autori ehk Priit Pihlapi esitatud mälestuspingi nimilugu “Vana pildiraam”. “Loodan siiralt, et Silvi Vraidi muusikapäev muutub igasuviseks traditsiooniliseks kultuuriürituseks,” sõnas Anija vallavanem Arvi Karotam.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.