Siim Kallas: „Ministriportfelli ma ei ihka!“ (0)
Kolmapäeval teatas natuke üle aasta Viimsi vallavanemaks olnud Siim Kallas, et kandideerides eelseisvatel valimistel Reformierakonnas riigikokku, loobub ta ühtlasi vallavanema ametist.

Kas see, et ütlesite lahti Viimsi vallavanema prestiižsest ning hästi tasustatud ametikohast ja kandideerite riigikokku, tähendab, et olete 100% veendunud Toompeale pääsemises?

Sada protsenti ei saa kunagi milleski kindel olla, aga tõenäosus, et ma valituks osutun, on siiski üsna suur. Ja see, et andsin selge sõnumi valijaile, et loobun vallavanema ametist ja kandideerin, peaks aitama omakorda hääli tuua. Minu positsioon ja eelistus on selge, kes tahavad Reformierakonda ja mind toetada, siis – tere tulemast valimiskastide juurde.

Kas koalitsioonikaaslastele Viimsis tuli üllatusena, et otsustasite kandideerida riigikokku?

Ei usu, et see üllatus oli. Ütlesin juba siis, kui vallavanemaks sain, et igal juhul ma kandideerin ka riigikogu valimistel. Ainult siis jäid otsad lahti, kas ma rahvalt mandaati saades lähen ka riigikokku või kandideerin ainult erakonna häälemagnetina. Aga seda, et ma ei kandideeri, pole ma kunagi kellelegi öelnud. Nii et see oleks pigem koalitsiooni- ja erakonnakaaslastele üllatus olnud.

Vallavanema kohast loobumine tähendab, et lähete riigikokku?

Nii see tõenäoliselt on.

Miks siiski otsustasite riigikogu kasuks?

Kirjutasin sellest ka oma pöördumises: „Olukord Eestis tekitab muret. Kõik see, millesse ma olen panustanud taastatud Eesti vabariiki üles ehitades, ähvardab praguneda. Praguneda ähvardab julgeolekukeskkond. Maailma tänane julgeolekukorraldus soosib ja kaitseb väikerahvaid. Kui senine kord asendub USA, Hiina ja Venemaa kolmikvalitsusega, mis meist siis saab?
Pragunevad Eesti majanduspoliitika algusaastate nurgakivid – usk eraettevõtlusse, turumajandus, kokkuhoidlik rahandus. Rahanduskoorem läheb rahvale üha raskemaks. Valitsevad poliitilised jõud ei taha või ei oska vaadata tulevikku.

Ega ei vasta tõele hoopis kuuldused, et Viimsis hakkab koaltsioon lagunema ja selle pärast lahkusite kiiruga…

Ei vasta tõele, koalitsioon püsib kindlalt Meil on olud küll vastuolusid ja eriarvamusi, aga see see on igal pool ja alati nii, kus tehakse raskeid, paljusid inimesi puudutavaid otsuseid. Minu lahkumine ja koalitsiooni tervis pole kuidagi omavahel seotud.

Kes saab teie asemel vallavanemaks?

Vara veel, pole otsustatud.

Millist valdkonda loodate oma kogemusi arvestades hakata riigikogus vedama?

Sellele küsimusele on veel vara vastata, aga rahvusvaheline poliitika ja rahandus on minu alad.

Kui Reformierakond peaks valitsuse moodustama, kas olete nõus ka mõnd ministri rasket portfelli oma tütre valitsuses kandma?

Vaat seda ma ei usu, sellist plaani ei ole. Aga sada protsenti ei saa kunagi milleski kindel olla.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.