Segadustest hoolimata valiti Lemetti Viimsi vallavanemaks (0)
Article title
Volikogu esimees Taavi Kotka riputab Illar Lemettile kaela vallavanema ametiketi. FOTO Tiit Mõtus

Teisipäeval, 10. jaanuaril oli Viimsi vallamaja taas ootusärevuses: kas natuke rohkem kui kuu aega vallavanemata olnud vald saab uue vanema. Valitsev võimukoalitsioon – Reformierakond, Isamaa ja Sotsiaaldemokraadid – olid kandidaadina välja käinud Illar Lemetti kandidatuuri.

“Täna siin mingit kandidaatide vahelist debatti ei tule,” teadis opositsiooni kuuluv Hannes Võrno juba enne volikogu algust raudkindlalt. Veel vähem kui aasta tagasi, veebruaris 2019 debateeris tema ise tollase koalitsioonikandidaadi Laine Randjärve vastu. “Laine on hea tuttav, ei tahtnud teda piinlikku situatsiooni saata, üksinda kandideerima jätta,” põhjendas mees oma toonast ülesastumist. “Seekord ma valimisdemokraatiat etendama ei hakka,” ei teinud Võrno saladust

Kes sa oled, Illar Lemetti?

Siis sai iseenda tutvustamiseks sõna Illar Lemetti. “Olen läbi ja lõhki maamees,” kõneles läinud aasta lõpus Maaeluministeeriumi kantsleri kohalt vabastatud Illar Lemetti iseendast. Sündinud on ta 1968. aastal Tartumaal Elva lähedal. Peale Nõo Gümnaasiumi asus õppima Maaülikooli, mille lõpetas põllumajandusmagistri kraadiga mullateaduste alal. Aastatel 2005–2010 oli Maaülikooli põllumajandusinstituudi direktor, järgnes töö Maaeluministeeriumis asekantslerina, siis kantslerina. Praegu elab Raasiku vallas, abielus.

“Olen 20 aastat juhtinud inimesi ja nende läbi protsesse, usun end siingi hakkama saavat,” tõi kandidaat välja põhjenduse, miks julgeb ta vastu võtta ametikoha, kus mõne üksiku erandiga väljaarvatud pole keegi üle ühe kalendriaasta suutnud ametis püsida.

Urve Palo (keskel) valimissedelit ümber kirjutamas. Toimingut jälgivad volikogu kantselei juhataja Liina Mugu, volikogu liige Tanel Einaste, vallasekretär Helen Rives, volikogu liikmed Raimo Tann ja Oliver Liideman. FOTO: Ülo Russak 

“Kas tulevane vallavanem peab vajalikuks võtta valda tööle sisekontrolöri, kelle ametikoht on juba pikka aega täitmata või eelistab ise suhelda kripo ja prokuratuuriga?” vihjas opositsionäär Ivo Rull kandidaadi eelmisest töökohast lahtisaamise põhjustele.

“Sisemine kontroll ja ausus asjaajamises – olgu ausus siis riigi, ettevõtte või kolleegide suhtes – on sama tähtis kui meeskonnatöö,” võttis Lemetti kokku oma nägemuse juhtimiskultuurist.

“Minu visioon Viimsist on kui parima elukeskkonnaga omavalitsusest Eestis, kus domineerivaks on aedlinlik miljöö, mitte city-tüüpi arendused,” kõneles Lemetti Viimsi tulevikust. “Aga Viimsi edaspidiste arengusuundade üle ei saa otsustada mitte vallavanema kabinetist ega isegi mitte volikogu seinte vahelt. Viimsi arengus peab kaasa rääkima kogu kogukond,” tõi ta välja oma kreedo.

Urve Palo põhjustas ehmatava segaduse

Seisukohad selgitatud, asuti hääletama, kus iga volikogu liige sai allkirja vastu hääletussedeli. Paraku oskas Viimsi sotsiaaldemokraatide esinumber Urve Palo lihtsa protsessi käigus põhjustada paraja segaduse. Selle asemel, et kandidaadi nime järel olevasse kasti kirjutada poolt olemise märgiks kokku lepitud number 1, kirjutas Palo sinna +-märgi. Ise oma veast aru saades palus ta valimiskabiinist väljudes uut sedelit, mida talle ei võimaldatud. Siis hakkas Urve Palo avalikult oma valimissedelit ümber täitma. Selle peale protesteeris opositsioon Ivo Rulli suu läbi, kes luges ette valmisseadust: valijale peab soovi korral olema tagatud privaatne hääletusruum. Sellele sekundeeris vallasekretär Helen Rives, kes rõhutas sõnapaari “soovi korral” ja tõdes, et Urve Palo ei soovinud privaatset hääletuskohta. Häältega 12 poolt ja 5 vastu osutus Illar Lemetti valituks. Selle tulemusega kindlustas koalitsioon kindla valimisvõidu, Urve Palo sedel ei saanud kaalukeeleks.

“See töö, mis Illar Lemetti tegi kohale kandideerima asudes kuni volikoguga kohtuma tulles, oli üsna muljetavaldav – ta tegi endale lühikese ajaga selgeks valla üldplaneeringu, arengukava, probleemid. Usun, et oma varasematele kogemustele toetudes ja tema töövõimet arvestades sai Viimsi vald endale hea vanema, kes suudab ka eelkäijatest kauem ametis püsida,” avaldas lootust volikogu liige Aivar Sõerd.

Viimsi vallavanemad viimasel viiel aastal:

Jan Trei 02.09.2014–22.05.2015

Alvar Ild 27.05.2015–16.01.2017

Rein Loik 17.01.2017–06.11.2017

Siim Kallas 07.11.2017–11.02.2019

Laine Randjärv 12.02.2019–10.12.2019

 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.