Sädeinimeseks valiti 83-aastane Maret Väli (0)
Maret Väli.Maret Väli. 
Läinud teisipäeval Alleksi peomaja Peningi külas lausa säras. Nii tuledest kui ka inimeste energiast. Tuldud oli siia kõrvalisse kanti Raasiku vallas igast Harjumaa paigast – nii Loksalt kui ka Lohusalust, nii Padiselt kui ka Paldiskist – et valida Harjumaa Aasta Tegijad.

Peningi külla viiva tee käänul seisev silt teavitas: „Harjumaa Aasta Tegija“, sildi näidatud suunas keerates järgnes teine, õhupallidega kaunistatud teeviit, siis kolmas ja… Ühe külatänava tagumisse soppi oligi peitunud Alleksi peomaja, restaureeritud moodne ehitis vanade uhkete maakivimüüridega.
“Kes oleks võinud arvata, et selline põnev hoone siin küla põiktänavasopis peidus on,” ohkas nii mõnigi siseneja. “Selleks me siin täna olemegi, et kuulda, mis kuskil uut sündinud, põnevat tehtud,” arvas teine.

Alustuseks muinasjutt

Enne aga kui tublimate tunnustamiseks läks, jutustas õhtu juht Henri Reeder kokkutulnuile ühe muinasjutu: „Elasid kord seitsme maa ja mere taga kuningas ja kuninganna, kelle kuningriik oli väga suur ja lai ning kelle pere oli samuti väga suur: neil oli 22 poega ja tütart. Ja kõik nad olid väga vägevad ja tugevad. Kuningas otsustas oma pojad laia ilma tarkust saata koguma. Ja kes tarkade arvates juba küllalt targaks sai, võis pärida osa isa kuningriigist.“ Kolmeks targaks, kes kuninga laste tarkuse üle otsustama pidid, kutsus õhtu juht Henri Reeder lavale Vanamõisa vabaõhuürituste korraldaja Katrin Krause, Anija valla Voose küla elaniku ja telemehe Tanel Talve ning Raasiku valla Mistra-Autexi tegevjuhi Priit Tamme. Enne kui kuninga laste tarkuse üle otsustama hakati, arutlesid targad Harjumaa identiteedi üle: kas nii suurel maakonnal nagu Harjumaa saab olla identiteet ja kas seda ülepea vajagi on? Teema haakus hästi Tartus toimunud Ühisnädala avakonverentsiga, kus küsiti, kust tuleb kogukonna tunne. Nii Tartus kui ka Peningil oldi valdavalt ühel meelel, et kogukonna tunne või identiteet saab alguse inimese enda seest.

Aasta parimad

Siis hakati tunnustama Harjumaa parimaid ettevõtteid, kodanikuühendusi, inimesi ja nende tegevust sellel aastal. Samuti anti auhinnad üle perioodil 2007-2013 parimatele ellu viidud LEADER projektidele ning tunnustati veel kord meie maakonna edukamaid ENTRUM programmi finaliste. Kõiki võitjaid iseloomustas usk positiivsetesse muutustesse, “Ilus on mõelda, et just nemad ongi meie igapäevase Harjumaa muinasjutu kangelased, kuningapojad ja -tütred,” lõpetas Henri Reede oma muinasjutu. Siis hakkasid ükshaaval ette astuma selle kangelased.

Üllatus – Harjumaa sädeinimene on 83-aastane Maret Väli.

“Teadsin, et ma siin täna õhtul midagi saan,” teatas vanaproua väärikalt ümberolijaile. “Aga et ma lausa Sädeinimeseks saan, see oli täielik üllatus,” kinnitas Keilas elav Maret Väli.”Harjumaa on noori täis.”
Rohkem kui 30 aastat Keila Autobaasis (nüüdne Keva OÜ) peamehaaniku ametit pidanud ja 13 aastat tagasi pensionile jäänud Maret Väli koordineerib praegu Keila pensionäride tegevust: hoolitseb, et kõik sünnipäevalapsed õnnitletud saaks, kogub liikmemaksu, abistab ajakirjanduse tellimisel. Ja kui vaja, paneb ka surmakuulutuse lehte.

“Autobaasis oli kõik minu õlgadel, kogu suure ettevõtte majandustegevus, välja arvatud autod. Tegelesin küttesüsteemide, elektrivarustuse, ruumide ja muude haldusküsimustega. Sel lihtsal põhjusel, et mehed ei saanud selles ametis hakkama,” mäletab krapsakas naine.

Ka praegu käib ta mitmes võimlemisringis, õpib keeltekoolis. Tugev aplaus saalist tõestas, et Sädeinimese tiitel läks õigele inimesele.

Aasta Toetaja tiitli teise koha tiitli saanud Paldiskis tegutseva mittetulundusühingut Uus Laine tegevjuht Jaanus Saat: “Et just meile Aasta Toetaja tiitel anti, on väga meeldiv üllatus ja suur kohustus – peame edasi tegutsema.”

Sel aastal on heategevuslik mittetulundusühing korrastanud Nikolai Triigi haua Paldiskis, toetanud koole ja lasteasutusi. Uus Laine tegutseb tavaliselt koos energeetikahiiu Alexelaga, Jaanus Saat on Alexela avalike suhete juht.

Aasta Teo tiitli pälvis Hoovilugude Päeva korraldamise eest Marju Raadik-Kantsik Keilast. Saanud innustust Kärdla ja teiste linnade kodukohvikutest, arendas Marju Raadik-Kantsik ideed edasi, Keilale sobivaks. Leides kiiresti mõtte toetajaid, korraldas Marju nulleelarvega 23. augustil tõenäoliselt Keila 2014. aasta massiliseima ürituse. Osales 27 koduhoovi või asutust-organisatsiooni. Koduhoovides toimisid lisaks temaatilistele kohvikutele-restoranidele-puhvetitele mitmed erinevad töötoad, kinoseansid ja palju muud.

Maagilisele peoõhtule pani särava punkti mustkunstnik.

HARJU AASTA TEGIJAD 2014
• Harjumaa Aasta Väikeettevõte
Triin Tohveri Hoburavi OÜ
• Harjumaa Aasta Ettevõte
M.V.Wool AS
• Harjumaa Aasta Kodanikuühendus
Saku Priitahtlikud Pritsimehed
• Harjumaa Aasta Sädeinimene
Maret Väli
• Harjumaa Aasta Toetaja
Ago Pärnamäe
• Harjumaa Aasta Tegu
Hoovilugude Päev Keilas
• Harjumaa Aasta Tegija on konkurss, mille raames Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus (HEAK), LEADER tegevusgrupid, Kodukant Harjumaa, Harjumaa Omavalitsuste Liit ja Harju maavalitsus tunnustavad viimase aasta silmapaistvamaid inimesi, kodanikuühendusi, ettevõtteid ja tegusid.
• HEAKi tegevjuht Demis Voss: “Aastani 2008 oli Harjumaa Aasta Tegija valimine iseseisev üritus, kus parimate tunnustamise toimus erinevates põnevates paikades. 2010. aastal otsustas HEAK koos maavalitsusega viia tegusamate tunnustamine läbi Estonias Harjumaa ballil. Nüüd on aga majandusolud jälle paranenud, samuti on kategooriaid juurde tulnud. Sellepärast otsustasime ürituse jälle iseseisvaks muuta. Nii pöörame inimestele, keda tunnustada tahame, rohkem tähelepanu.“

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.