Ruilas võistlesid ratsasportlased kuuest riigist (0)
14.–17. juulil korraldati Kernu vallas Ruilas teistkordselt Cavalor Baltic Summer Cup, millest võttis osa sportlasi Eestist, Lätist, Leedust, Valgevenest, Soomest ja Rootsist.

Eelmisel aastal peeti Cavalor Baltic Summer Cup rahvusliku võistlusena. “See aasta me korraldame rahvusvahelist võistlust, kus me oleme rahvusvahelise alaliidu kalendris,” selgitab võistluse direktor Martten Kaldvee.

14.–17. juulil panid Ruilas end proovile ratsutajad Eestist, Lätist, Leedust, Valgevenest, Soomest ja Rootsist. Tippsportlasi koos harrastajatega astus võistlustulle ligi 200, kellest natuke üle poole olid Eestist. Võisteldi enam kui 230 hobusel.

Võistluse ettevalmistamine algas juba eelmise aasta sügisel. Koos vabatahtlikega osales korraldustöös 50–60 inimest. “Ainuüksi platsimeeskond koosneb 30 inimesest,” ütleb Kaldvee
.
Võistluspäevad kestsid varahommikust hilisõhtuni, olles kuni 14 tundi pikad. Koolisõidus õnnestus korraldada ka maailmakarika etapp. “Takistussõidus me jäime natuke hiljaks registreerimisega,” tunnistab Kaldvee.

Ellermann tuli teiseks

“Siin on sportlastel võimalus täita EM-i ja MM-i normatiive, kui nad oma protsendipunkti ära täidavad,” räägib Kaldvee. Normatiivi täitmiseks peab olema kohal viienda tärni ehk olümpiakvalifikatsiooni kohtunik. Selleks toodi Saksamaalt Ruilasse Katrina Wüst.

Dina Ellermann (35) on Eesti parim koolisõitja, kes resideerub Eestis. Eestlannast ema ja iraaklasest isa tütrena Bagdadis sündinud Dina alustas ratsaspordiga 24 aasta eest.

“Parimad tulemused on tulnud viimastel aastatel – osalemine maailmameistrivõistlustel, Euroopa meistrivõistlustel,” räägib Dina, kes hakkas Grand Prix tasemel sõitma alles 2013. Dina harjutab hobusega kuus korda nädalas, pühapäev on tavaliselt puhkepäev.

Dina ratsutab 13-aastasel Landy’s Akvarellil. “Tema on Eesti sporthobune, Eesti Sporthobuste Kasvatajate Seltsi nimekirjas. Ta on nagu inetu pardipoeg, kes sirgus ilusaks luigeks.”

Ruilas koolisõidu maailmakarika etapil tuli Dina Ellermann Landy’s Akvarelliga 71,225 protsendiga teiseks. See on Dina isiklik rekord. Koolisõidu võitis Valgevenet esindav Hanna Karasiova (32), kelle tulemuseks hobusel Arlekino oli 73,225 protsenti.

Olümpiale ei minda

Prantsusmaal Nice’is resideeruv Grete Püvi-Barake (34) Cavalor Baltic Summer Cupist osa ei võtnud. “Ühe võistluse pärast tihti ei sõideta. Hobustega reisimine on väga vaevarikas. Et Prantsusmaalt siia saada, see võtab 48 tundi koos peatustega ja hobused vajavad taastumiseks ka veel aega,” väidab Kaldvee.
Grete on üritanud hobusel Talent olümpianormi täita, aga kahe nädala pärast algavatele Rio mängudele ükski Eesti ratsasportlane võistlema kahjuks ei pääse. Lootus püsib, et 2020. aasta Tokyo olümpiamängudeks keegi siiski kvalifitseerub.

Kõik nii optimistlikud ei ole. “Urmas Raag ütles, et enne lendab eestlane kuule, kui olümpiamängudele hobusega läheb,” meenutab Kaldvee tuntud Eesti meesratsutaja repliiki.

Ruila ratsakeskus

• Kaasaegsele ratsaspordile pandi Ruilas alus 1979. aastal, kui toonane Haiba kolhoos eraldas selleks sobiva talli.

• Praegu omab Ruila ratsakeskust Marti Hääl. Ratsaklubile kuulub 54 hektarit maad. Hooneid on kokku 10, hobuseid 70 ringis, kellega igapäevaselt tegeleb kuus töötajat.

• Keskust on arendatud nii Hääle rahade kui PRIA toetustega. Rahvusvaheliste võistluste korraldamiseni Ruilas jõuti seitse aastat tagasi.

• Miks ikkagi ei jõutud Rio olümpiale? “Ilmselt jääb hobuste taha kinni. Sponsorid ja omanikud ei ole nii rikkad, et osta nii võimsaid hobuseid,” arvab Ruilas 37 aastat hobuseid hooldanud Eha Kirsipuu.
• Kirsipuu loodab, et Ruila ratsakeskus saab tulevikus uue tribüüni, korrastatakse väike maneež ning rekonstrueeritakse tallid. See maksab miljoneid eurosid.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.