Riigikogu juhib Tallinnas käinud Anija meeste järeltulija (0)
Nädal tagasi, 20. märtsil, valis Riigikogu enda esimehe ametisse sotsiaaldemokraadi Eiki Nestori. Ühe pikemaajalisema parlamendiliikme esivanemad on pärit Harjumaalt Anija ning Kose kandist.

Harju Elu vestles Toompea lossis värske esimehega 25. märtsi hommikul. Riigikogu täiskogu istungini jäi tund, kuid Eiki Nestor küsimustele vastamist alustas.

Kuidas on esimesed tööpäevad uues ametis möödunud?

Üle kivide ja kändude, nagu võis arvata. Esimehe pult nõuab ka harjumist. Peab saama täpselt aru, kuhu vajutada. Esimesel päeval juhtuski nii, et meenus vana inseneride tarkus: iga masin töötab siis paremini, kui see sisse lülitada. Nimelt unustasin kahel korral mikrofoni sisse lülitamata. (Muigab) Aga pole viga, sest õpib ära.

Millised probleemid olid uue võimuliidu ehk Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide valitsuse koostamisel? Tegu ikkagi väga erinevate eesmärkidega erakondadega.

Maailmavaateliselt oli võimuliitu keeruline koostada. Selleks kulus kuu aega läbirääkimistele, pikki päevi ning tihedat tööd hommikust õhtuni. See on asja üks pool. Teisalt ei ole midagi imelikku, et selline võimuliit sündis. Riigikogu koosseis ja erakondade esindatus on ju valijate käes. Saadikute kokkuliitmisel peab võimuliit saama kokku vähemalt 51 häält. Eelmistes kooseisudes oli erinevaid võimalusi kuus. Nüüd on vaid neli erakonda ja neli võimalust. Ehk siis Reformierakond pluss ükskõik kes kolmest. Või kolm ilma Reformierakonnata. Muidu ei saa valitsust kokku.

Millistest lubadustest sotsiaaldemokraadid võimuliitu kokku pannes ei taganenud?

Me ei varjanudki seda, et kui lastetoetust ei tõsteta, siis meie valitsusse ei lähe. Ühe aastaga neid kolmekordseks tõsta ei saanud, sest me suutnud rahaallikates kokku leppida. Meie oleks kasutanud tulumaksu. Aga tõus 19 eurolt 45 euroni esimese ja teise lapse puhul on ka ikkagi tõsine abi. Lisaks tuleb vähekindlustatud perede täiendav toetus.

Teise punktina tahtsime panna võimuleppesse rohkem rahvakogu ettepanekuid. Paari asjaga see õnnestuski. Näiteks esimest korda ei pea erakonnad valimistel osalemiseks kautsjonit maksma.

Kuidas aga leitakse toetustele ning muudele väljaminekutele rahaline kate? Siim Kallas armastab korrata turumajanduse ühe ideoloogi Milton Friedmani sõnu: raha on kas vähe või pole üldse.

Otsused on keerukad. Kõigepealt on ees tervisele mitte kõige paremini mõjuvate asjade ehk tubaka ja käraka maksumäärade tõstmine. Samuti kaovad näiteks osad erisused kütuste aktsiisides. Põllumajanduses on kütus madalama aktsiisiga ja kalalaevadel ka. Aga raudteel kaob see võimalus ära. Lisaks tuleb võidelda ka seni salaturule kaduvate maksude parema kättesaamise eest.

Elate küll Tallinnas, kuid seosed Harjumaaga on huvitavad. Näiteks on olnud Teie esimene töökoht pärast TPI lõpetamist toonane Keila autobaas nr. 14

Mul on sidemeid tegelikult palju rohkem. Isa on sündinud Kosel ja esimesed aastad sealkandis Liiva külas kasvanud. Seejärel kolis ta enda onu juurde Anija valda.
Ema on Anija inimene sündimisest saadik ja elab seal tänaseni. Minu vanaema vanaisa oli Anija mees, kes Tallinnas käis. Sugulasi on ka Arukülas.

Peale TPI lõpetamist oli esimene töökoht tõesti Keila autotranspordibaas. Olin tehnilise kontrolli liiklusohutuse ja ohutustehnika osakonna juhataja. Mulle allusid liiklusohutuse insener ja kolm väravamehaanikut.

Sõit käis hommikul seitsmese rongiga Keilasse tööle. Õhtul sõitsin mõne killustikukoorma auto kõrvalistmel läbi Mustamäe koju. Poisid käisid nimelt seal lasteaias. Need olid vahvad kuus aastat pärast kõrgkooli.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.