Rahvamajja tuleb soojus ja valgus (0)

Projektiga “Terviklik välisfassaad vanale ja väärikale Aegviidu rahvamajale” saab hoone uue soojustuse,laudkatte, aknad ja uksed. Remondijärgset avamispidu plaanitakse pidada septembri alguses.

OÜ OTO Ehitus alustas puidust rahvamaja soojustamist ja remonti 26. mail. Tööd maksavad lepingu kohaselt 49 535, 86 eurot. Sellest omakorda 31 956 eurot saadi mullu EAS-i regionaalsete investeeringute andmise programmist.

Vana hoone vajas soojustamist juba aastaid. Puitaknaid ei olnud enam võimalik avada, seinte saepurusoojustus oli ära vajunud ja tuul puhus, sõna otseses mõttes, läbi seinte saali. “Külmadel talvepäevadel oli ruumides kohati temperatuur miinus 10 kraadi. Kui talvel oli õues -30, siis rahvamaja saalis näitas kraad mõnikord -13,” ütles vallavalitsuse majandusspetsialist Enn Pung.

Mõned aastad tagasi ehitati hoonesse tsentraalne kanalisatsioon ja vesivarustus. Seejärel ka uus plekk-katus ja korstnad. Rahvamaja köetakse tavalise ahju ning õhkkütteahju ehk bullerjaniga.

Saal sai valguse

Mida remondiga uuendakse? Pung seletas, et kõigepealt võeti maha vana vooderdus ning saepurusoojustus. Kohati olid akendealused hõredad või sootuks ilma soojustuseta. Kehvad olid kõige vanema osa alumised palgid, mis asendati. Seevastu ülejäänud palgid on kuivad, valged ning koputades need kõlisevad.

Avatud on saali kinniehitatud aknad. Ning ka kunsti- ja keraamikaklassi aken. Perenaine Heli Lillemets ütles, et üks saali aken oli ehitatud ümber ukseks, sest aknaraamid olid välja kukkunud. Seejärel oli see sootuks suletud. “Saal ja lava olid meil kogu aeg pimedad ja külmapoolsed. Ja seda isegi valgel kesksuvisel ajal,” kirjeldas Lillemets. “Ssee ei olnud mugav, sest valgustus pidi kogu aeg põlema.” Selleks, et keraamikaklassi natukenegi avarust saada, riputati akende asemel olnud seinale peeglid.

Töö lõpeb 1. septembril

Remondi käigus asendatakse teisedki aknad ja uksed. Need jäävad ka edaspidi puidust. Tagumise juurdeehituse aknad on aga plastist, kuivõrd rahvamaja ei ole muinsuskaitse all.

Seinad ja sokkel soojustatakse villaga. Sellele panevad OÜ OTO töömehed tuuletõkkeplaadid ning laudvooderdise. Samuti lõpetatakse tuulekastide ja vihmaveesüsteemide ehitus.

Enn Pung ütles, et üleandmise tähtaeg on tänavu 1. september. “Loodame, et uuel talvel on majas plusskraadid,” lisas ta.

Lisaks rahvamaja remondile on kahe aastaga saanud korda kõlakoda. Pikalt on vald plaaninud kooli juurdeehitust, kus asuks korralik spordisaal. Mõned aastad tagasi pandi raamatukogu hoonesse tsentraalne vesi ja kanalisatsioon. Lähiajal tahab vald taotleda raha, et vahetada välja hoone vooderdus ning parandada soojustust.

FOTO Külmade ruumide ja pimeda saaliga rahvamajast saab septembriks soe ning valge kooskäimiskoht.

Allar Viivik


Teave

Mõisniku jahiloss

  • Praegune kultuurikeskuse vanim osa ehitati 1822. aastal Lehtse mõisniku jahiloss-suvemajana. Hoone oli tuntud Mustakäpa majana.
  • 1917. aastal andis Lehtse noor parun Otto Hoyningen-Huene hoone Aegviidu Haridusseltsile tasuta kasutada. Järgneval kahel aastal tegutses seal 4-klassiline kool.
  • Tänaseni tegutseb aastakümnete jooksul saaliosa, tagumise osa ehk nn. väikese saali ning juurdeehituse saanud hoones rahvamaja.
  • Vaata lisa: http://aegviidurahvamaja.wordpress.com

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.