Rae vallas tegutsev Electroair kandideerib aasta ettevõtja tiitlile (0)
Electroair toodab õhusõidukite maapealseks teenindamiseks vajalikke toiteallikaid ja varuosasid. Ettevõttel on maailmas üle 300 kliendi, toodangut viiakse 40 riiki.

37-aastase Aleksei Snitsarenko vanemad on pärit Pihkva oblastist, aga ta ise sündis Petrozavodskis. Kui poiss oli 5-aastane, kolis pere Eestisse Sillamäele. Hiljem õppis ta Tallinna tehnikaülikoos energeetikuks. Mees on abielus ja kahe lapse isa.

Electroairile pani Aleksei Snitsarenko aluse koos Gennadi Potoviga 2006. aastal. Aktiivsem tegevus algas 2010. aastal, kui ettevõtte käive tõusis poole miljoni euroni.

Eelmisel aastal oli Electroairi käive juba 5,7 miljonit eurot. “Me kasvame iga aasta keskmiselt 20 protsenti,” selgitab Snitsarenko. Ettevõte annab tööd ligi 80 inimesele.

Soodevahe külas

“Esimene ehitusetapp oli 2013. aastal,” kirjeldab Snitsarenko Electroairi kolimist Rae valla Soodevahe külla. Praegu on ettevõttel Soodevahel kolm tootmishoonet kokku 3200 ruutmeetri peal. Sellel aastal on kavas veel kaks hoonet juurde ehitada.

Electroair arendab ja toodab lennukite elektrotoitesüsteeme tagavaid seadmeid. Nende hulka kuuluvad näiteks staatilised muundurid, PIT-süsteemid, jaotuskolonnid, lennujaamade ja lennuväljade katkematu energiavarustuse lahendused. Neid pakutakse nii tsiviil- kui sõjalennukitele.

Kus paiknevad kliendid? Selgub, et kliente on üle 300 ning neid leiab pea igal kontinendil.
Electroairi toodangut viiakse riikidesse, nagu Austria, Aserbaidžaan, Valgevene, Bulgaaria, Kanada, Tšiili, Horvaatia, Kuuba, Küpros, Tšehhi, Eesti, Soome, Saksamaa, Kreeka, Indoneesia, Kasahstan, Läti, Liibanon, Liibüa, Leedu, Malaisia, Maroko, Nigeeria, Nikaragua, Panama, Poola, Venemaa, Senegal, Singapur, Lõuna-Aafrika, Lõuna-Korea, Hispaania, Rootsi, Tai, Turkmeenia, Araabia Ühendemiraadid, USA, Ukraina, Usbekistan ja Vietnam.

Uusi kliente leitakse peamiselt rahvusvahelistelt messidelt. Nii näiteks käis ettevõte eelmisel aastal Singapuri, Dubai ja Havanna messidel. Just Kuubast on kujunenud ettevõtte üks kuldkliente.

Andrei Sõrmus monteerib lennuki hooldusmasinat. 

Snitsarenkoga Electroairi tootmishoones jalutades (järgmisel päeval peab mees juba Kuubal olema – A.T.) näitab ettevõtja esmalt muundureid, mis on mõeldud lennukiangaarile Araabia Ühendemiraatides, kus hakatakse remontima Boeing 777 lennukeid. Muundur teeb 50-hertsisest vahelduvvoolust 400-hertsise.

Tuleb arvestada kliima eripäradega. Troopilises kliimas võib temperatuur kõikuda vahemikus -10C kuni +60C. Põhjamaades jääb temperatuur vahemikku -50C kuni +40C ehk temperatuuri kõikumine on veelgi suurem.
Osa lennukite hooldusmasinaid on ratastel ning meenutavad keskmise suurusega järelkärusid. Sellise hooldusmasina jõuallikaks on Cat firmalt hangitud mootor.

Mõned Electroairi toodetud laadimisjaamad seevastu on sedavõrd väikesed, et inimene võib need vajadusel käe otsa võtta ja lennuki juurde viia.

Kodus ja võõrsil

Kuidas leitakse töötajad? Ettevõte kasutab kohaliku CV Keskuse abi, aga töötajaid värvatakse ka välismaalt. Ettevõtte 80 töötajast 50 on Eestis, paarkümmend Venemaal, kümmekond Kuubal ning paar inimest Ukrainas.

“Huvitav töö,” arvab enda tegemiste kohta 28-aastane Andrei Sõrmus, kes tuli firmasse venna Aleksandri kutsel. “Ta ütles mulle, et siin on head töötingimused ja korralik palk.”

Andrei omandas hariduse Tallinna Tööstushariduskeskuses. Varasemalt on ta töötanud nii Soomes kui Rootsis. “Kui töötingimused ja palk püsivad, võib siia jääda pikemaks ajaks,” ütleb Andrei.
Tööpäev algab Electroairis kell kaheksa hommikul. Töötajad sõidavad Soodevahe külla kas oma autoga või tuuakse Tallinnast bussiga. Tööpäev lõppeb õhtul kell viis.

Käe otsas kantav laadimisjaam. 

Miks langes valik just Soodevahe küla kasuks? “Siin lendab palju lennukeid,” muheleb Snitsarenko. Piirkonnas on ka palju vaba maad laienemise tarbeks.

Tallinna lennuväljale Electroair oma toodangut seni eriti müüa pole suutnud. “Tallinna lennuväli rekonstrueeriti kümme aastat tagasi. Praktiliselt kogu varustus osteti enne, kui Electoair turule tuli,” selgitab Snitsarenko.

Millisena näeb Snitsarenko ettevõtte arengut järgmise kümne aasta jooksul? “Soovime saada suureks ja ainulaadseks firmaks, mille käive on sada miljonit eurot aastas,” loodab mees. Töötajate koguarv tõuseks tema nägemuse järgi 500ni.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.