Pakri tipu tuletorn avatakse rahvale (0)
1. oktoobril 1889. aastal näitas Eesti kõrgeim, Pakri tuletorn esimest korda laevadele tuld. Järgmiseks suveks plaanib MTÜ Paldiski360 torni korrastada ning avada kõikidele huvilistele.

Tänavu kevadel asutati MTÜ Paldiski360, mille plaanides on looduse ning kultuuripärandi säilitamine ja turismi arendamine. “Poolsaarel käib palju rahvast. Mõned aastad tagasi loetleti poolsaare tippu viival teel 170 autot ööpäevas,” ütles MTÜ eestvedaja Andrus Kuiva.

Esimene suurem projekt on poolsaare tipus asuva torni rendile taotlemine, renoveerimine ja avamine. Muinsuskaitse ja veeteede amet on plaaniga päri, seda toetab ka Paldiski linn.
“Kuna asjaajamine käib läbi mitme ametkonna, siis loodame saada vastavad lepingud hiljemalt 2015. aasta suveks,” rääkis Kuiva.
Enne veel kui huviline hakkab keerdtrepist ronima, tuleb muuta kogu rajatis turvaliseks. Suuremat remonti vajavad seinad. Üle 60 protsendi krohvist on aastatega alla pudenenud.

Tornivahil oma kamin

Loodetavasti järgmisels suvel avatakse ülemine rõdu ning tuleruum. Tänaseni on ruumi all säilinud metallplaat teksiga “F. Farbier&Co, 1888 Paris”. Seega valmistati tänaseni heas korras metallplatvorm ja muud osad Prantsusmaal, seinad on laotud kohalikust paekivist.
Omaette uunikum on tipus asuv majakavahi ruum, mida köeti kaminaga. “Kamina uks on kinni müüritud. Väljaspool on alles peenike metallkorsten ning aken. Siseseintel on šablooni järgi valmistatud maalinguid,” loetleb Kuiva.

Tippu on plaanis veel tänavu paigaldada veebikaamera koos ilmajaamaga, et huvilised saaksid jälgida kaunist vaadet ning ilmainfot. Veebikaamera pilti peaks tulevikus hakkama nägema linna kodulehelt www.paldiski.ee ja MTÜ kodulehelt www.paldiski360.ee.

Taotlevad toetusi

Kuidas aga leiavad entusiastid korrastamiseks ning edasiseks ülalpidamiseks raha? Andrus Kuiva sõnul küsib MTÜ toetusi projektidele mitmest allikast. Linn on ühinemas Leader grupiga ning Lääne-Harju Koostöökoguga. Linna toetus aitab pöörduda Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ja EASi poole. Kaitse all olev torn kuulub ka The International Association on Maritime Aids to Navigation and Lighthouse Authorities koostatud 100 mälestise hulka.

Plaanid on kogu ümbritseva alaga. Kõrvalhoonete krundid on ostnud Pakri Parun OÜ. “Ühte hoonesse tahame rajada majutusasutuse. Selle kõrval asus aastal 1853 ehitatud puidust elamu. Kahjuks põles palkmaja augusti lõpus pea täielikult maha,” räägib Kuiva. Alles on vundament ning sinna kerkib tulevikus vanat hoonet meenutav söögikoht. Vanasse keldrisse kavandatakse ehitada saun. Plaanis on ka turismiarendus.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.