Päikesekiirguse üle Eestis kurta ei saa (0)
Keskkonnaministeerium tunnustas 29. jaanuaril nöödunud aasta parimaid keskkonnategusid ja keskkonnasõbralikke ettevõtteid. Toote või teenuse kategooria võitis OÜ Cityntel Tallinnast, üks kandidaat oli ka Saku vallas tegutsev päikesepaneele valmistav NAPS Solar Estonia OÜ.

“Toodame päikesepaneele, sh valmistame pea kõiki paneelitüüpe, mis põhinevad kristallilisel ränil. Igapäevatöös juhindume keskkonnasäästlikkusest ja parimast võimalikust tehnoloogiast. Erilist tähelepanu pööratame tootmisprotsessis tekkivate jäätmete vähendamisele ja toodete pakendamisele,” seisab ettevõtte lühiiseloomustuses.

“Kandideerisime keskonnasõbraliku ettevõtte tiitlile toodete kategoorias, sest päikesepaneel on edumeelne ja keskkonnasõbralik toode. Auhinda me ei võitnud, kuid võistlus oli huvitav ning võitjad tublid,” ütleb ettevõtte tegevjuht Ander Pukk.

Tehas Tänassilmas

NAPS Solar töötab Tallinna külje all Saku vallas asuvas Tänassilma tööstuspargis aastast 2010. Soomest Eestisse toodi päikesepaneelide tootmine 2001. aastal. “Otsisime allhankijaid, kes suudaks odavamalt ja ektiivsemalt töötada ning leiti firma, kes hakkas tegema allhankeid. Siinse elu edenedes jäi aina rohkem tööd Eestisse ja nii hakatigi juba väiksemaid paneele siin algusest lõpuni valmistama,” selgitab Pukk.

Aastal 2010 tekkis firma omanikel idee rajada oma tehas ning nüüd töötabki see Tänassilmas. Just siin valmivad kõik NAPS-i päikesepaneelid. Tootmises on ametis 15 inimest ning tööle käiakse Tänassilma isegi Märjamaalt, rääkimata Tallinnast ja selle ümbrusest. Lisaks paneelide tootmisele tegeleb firma nõustamise ja paneelide paigaldamisega.

Koostöö kosmosefirmadega

Kas Eestis tasub päikesepaneelidega elektrienergia tootmine ära või on siinkandis päikesevalgust vähevõitu, seda eriti sügisel ja talvel? “Päikesekiirguse vähesuse üle Eestis kurta ei saa. Tasuvusaega mõjutab see, et enamuses Euroopa riikides on elektri hind kõrge ja tasuvusaeg lühem. Meil on elektrihind suhteliselt madal ja tasuvuseaeg seda pikem,” kinnitab Pukk.

Tänassilma kokku pandud paneele saab kasutada elamutest ja tootmishoonetest kuni kosmosetehnikani välja. Pukk räägib, et koostööd on tehtud isegi Vene kosmosetehnoloogiaettevõtetega. “Esialgu soovis tellija vaid proovieksemplari, et seda laboris katsetada. Kosmoses on kõrge kiirgus, radiatsioon, suured temperatuuride vahed ja vaakum. Proovipartii läbis edukalt kõik katsetused ja neid oleks saanud ka kosmosesse saata,” meenutab Pukk. NAPS Solar on tegelenud ka lennuväljade, meresignalisatsioonide ja teiste suurte avaliku sektori projektidega. Tihtipeale valmivad NAPS-i paneelid eritellimusena. Erilistest objektidest meenutab tegevjuht Virumaal Mäetaguse kandis asuvat talveaiaga supelmaja, mille katusele NAPS on paneelid paigaldanud.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.