OLÜMPIA: Rio tee algas taastusravist (0)
Brenda Tilk treeningul. Foto: Joosep MartinsonBrenda Tilk treeningul. Foto: Joosep Martinson 
Rio paraolümpiale sõidab Eestist viis sportlast. Neist tervelt kolm – Brenda Tilk, treat Kardo Ploomipuu ja Elisabeth Egel – on ujujad. Kuusalu vallas Kiius elava Brenda jaoks on see nii eneseteostus kui eneseületamine.

“Ujumisega alustasin juba 3-aastaselt. Esialgu oli see vaid taastusravi eesmärgil, look kuid ujumine meeldis mulle väga ja tõsisemate ujumistreeningutega alustasin 2006. aastal Õnne Pollisinski juhendamisel, discount ” räägib Brenda (22).

Millised raskused tuli ületada? “Peamised probleemid tervisega on seotud liigeste valuga ning liikumisega, kuid tänu ujumisele olen säilitanud liikumisvõime. Ujumine on mulle just suureks abiks olnud terviseedendamisel ning taastusravi eesmärgil alustatud ujumisest on saanud suur osa minu elust ning hea hobi,“ arvab Brenda.

Peamiselt treenib Brenda Kalev SPA ujulas, sest see on üks väheseid 50-meetrise pikarajaga ujulaid Eestis. “Treenin kuus korda nädalas vees ning kolm korda jõusaalis,“ ütleb Brenda.

Tublid tulemused

Senistest saavutustest hindab Brenda kõrgelt osavõttu 2015. aasta Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee maailmameistrivõistlustest Glasgows, kus ta tuli kaheksandaks 100 meetri seliliujumises, üheksandaks 50 meetri vabaltujumises ja üheksandaks 100 meetri vabaltujumises.

Tänavu Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee Euroopa meistrivõistlustel saavutas Brenda neljanda koha 50 meetri vabaltujumises, viienda koha 100 meetri seliliujumises ja seitsmenda koha 50 meetri liblikujumises.

Veelgi paremini läks aga paari nädala eest Prahas liikumispuudega sportlaste rahvusvahelise organisatsiooni IWAS U23 maailmamängudel. Vanuserühmas 19–22 sai ta 100 meetri seliliujumises esikoha, vanuserühmas 18–22 50 meetri liblikujumises samuti esikoha. Vanuserühmas 19–22 tuli veel kolmas koht 100 meetri vabaltujumises ja neljas koht 50 meetri vabaltujumises.

Vanemad ja vald toetavad

Kust tuleb raha treeninguteks? “Enamus treeningukulusid pean ise kinni katma. Õnneks on aidanud mind mu vanemad ning paljud eraisikud, kes soovivad minu teekonda Rioni veidi toetada,” selgitab Brenda.
Brenda ema on kodune, isa töötab välismaal. Kahest õest noorem, kes alles põhikoolis õpib, käib samuti ujumistrennis, ent on veel vara öelda, kas temast saab sportlane või mitte.

Õla on alla lükanud kohalik ka omavalitsus. “Sellel aastal ulatas oma abikäe Kuusalu vald, kes toetas mind veidi rahaliselt,” ütleb Brenda. Kiiul elav noor ujuja on lõpetanud Kuusalu keskkooli 2013. aastal.
24. juulist 7. augustini treenib Brenda Hispaanias Calellas. Riosse sõidab ta augusti lõpus, kus paraolümpia ujujate võistlused algavad 8. septembril.

Rio paraolümpia A-normatiivid on täitnud kolm Eesti sportlast: Brenda Tilk, Elisabeth Egel kui Kardo Ploomipuu. Neist Kardol on olümpiamedal juba olemas – nimelt pronks 2008. aasta Pekingi paraolümpialt 100 meetri seliliujumises.

Millised eesmärgid on Brenda paraolümpiaks endale seadnud? “Rios soovin eelkõige parandada oma isiklikke aegu ning eesmärgiks on esialgu pääseda finaali,” loodab Brenda.
Tagasi kodusesse Kuusalu valda jõuab noor ujuja 21. septembril.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.