“Oleme nagu väiksed prügikollid!” (0)
Detsembrikuu kolmel reedel korraldavad Maardu Puuetega Noorte Päevakeskuse noored Talvekohviku päevi. Müügiks on noorte isevalmistatu ja teenitud tulu läheb päevakeskuse elu ja huvitegevuse korraldamiseks.

Meisterdamisega alustasid päevakeskuse noored juba oktoobri keskpaigas – kohvikupäeva idee tekkis töö käigus. “Esimesel kohvikupäeval käis umbes 30 inimest,” kommenteerib Maardu Puuetega Noorte Päevakeskuse sotsiaaltöötaja Oivi Olle rahulolevalt 4. detsembril toimunud kohvikupäeva. Palju oli asju, mida arvati, et müügiks ei lähe, aga läksid kohe alguses. “Näiteks plastkahvlitest lehvikud ning suurtest üllatusmuna topsidest kellukesed,” toob Olle välja menukaubad. Kõik käsitöö on valmistatud taaskasutusest.

Maardus toimus tänavu kevadel heategevuskontsert, kus oli müügil päevakeskuse noorte käsitöö. “Seal teenitud raha eest käivad noored praegu iga nädal ühe korra ujumas. Uuel aastal saab raha otsa ja talvekohvikuga püüame koguda uut raha, et järgmisel aastal ka ujumas käia,” selgitab Olle.

Elu päevakeskuses

Maardu Puuetega Noorte Päevakeskus on avatud esmaspäevast reedeni. “Esmaspäev on meil ujula päev, teisipäeviti külastame raamatukogu, kolmapäeviti toimuvad väljasõidud, neljapäeviti käib meil psühholoog ja reede on käsitöö päev,” jutustab Olle. Kaheksa noorega päevakeskuse kaks juhendajat suhtlevad vanematega iga päev. “Vanematest on väga palju abi meisterdusmaterjalide kogumisel. Me naerame, et meie noored on nagu väiksed prügikollid, kaasa arvatud me ise,” muheleb Olle.

Taaskasutusest meisterdamine sai alguse eelmisel aastal tehtud piimapakkidest kassidest. “Mida vähegi võiks vaja minna, me ära ei viska,” lisab keskuse sotsiaaltöötaja Olle.

Enamik päevakeskuse noortest on lõpetanud toimetulekuklassi. Kuna nad räägivad ainult vene keelt, on kutsehariduse omandamine noorte jaoks raskendatud. “Venekeelsetele noortele väljaspool Tallinnat Harjus kohta pole. Astangul võiks igaüks neist midagi õppida, aga seal toimub õppetöö ainult eesti keeles ja Ida-Virumaa jääb kodust kaugeks,” sõnab Olle. Et noored ainult kodus ei peaks istuma, panid vanemad pead kokku. “Vanemate eestvedamisel ja linna toel alustasime tegevust mullu 1. oktoobril. Alustasime nelja noorega, tänaseks on neid kaheksa,” sõnab Olle ja lisab, et väga tänulikud ollakse Maardu linnale.

Unistused tulevikuks

Praegu on päevakeskuse noored “üürnikud” Maardu Noortekeskuses. “Lootust on, et 2016. a. eelarvest saame raha oma ruumide jaoks. Vanematega esitasime selle tarvis palve linnavalitsusesse. Praegu see on linna eelarvesse sisse arvestatud, aga kas ära kinnitatakse? Loodame, loodame,” on Olle positiivselt meelestatud.

Uuele linnapeale Valev Kaldile käidi välja ka mõte, et kui kohvikupäevad õnnestuvad ja saadakse omad ruumid, siis võiks päevakeskuse teenust tulevikus edasi arendada. “Unistus on uue töövõimereformi abil meie noortele ka kaitstud töökohad saada,” lisab Olle lootusrikkalt.

“Kui uued ruumid saame, saadame korda veel väga palju vahvaid asju,” lubab Olle. Päevakeskuse noored ootavad kõiki kohvikupäevadele 11. ja 18. detsembril kell 12.00-15.00 Maardu rahvamajja.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.