Noorte kainer – viie kuuga 30 purjus alaealist (0)
“On juhtumeid, capsule kus vanemad keelduvad oma teismelist koju võtmast, no rx sest neil on järeltulija tempudest villand ja nad ütlevad, et las noor magabki turvakodus kaineks,” räägib Nõmme turvakodu personalijuht Priit Siig joobes alaealistele mõeldud öisest turvakoduteenusest.

Tänaseks on noorte kaineris, mis avati tänavu 2. veebruaril Nõmme tee turvakeskuse viienda osakonnana, maganud 28 noort. Öist turvakoduteenust nelja voodikohaga pakutakse joobes kuni 17-aastastele noortele iga päev ajavahemikus 22.00-10.00. “Seni on kõik noored olnud alkoholijoobes, kuid vastu võetakse ka narkojoobes noored,” räägib Siig.

Erinevus kainestusmajaga seisneb selles, et turvakodu pole kinnipidamisasutus. “Soovi korral saab noor helistada ja koheselt mõne sugulase järgi kutsuda. Kui täiskasvanud vastutav isik saab lapsele järgi tulla, siis ei pea siin ööd lõpuni magama,” selgitab Siig. Turvakodus saavad öö veeta siiski vaid noored, kelle joove on alla keskmise.“Üle kolmepromillise ehk tervisele ja elule ohtliku joobega noori me vastu ei võta ja noor toimetakse kiirabisse. Üks selline juhtum on ka esinenud,” sõnab Siig.

Teekond kainerisse

Tallinnas küll teenust osutatakse ja Tallinna linn teenust finantseerib, kuid 28st turvakodus maganud noorest 19 on olnud pärit Tallinnast väljaspoolt. “See on tegelikult ka loogiline, sest Tallinnas kinni peetud ja Tallinnas elavate laste koju transportimine on palju lihtsam, kui kaugemal elavate laste koju viimine,” jutustab Siig, kelle sõnul on turvakodus maganud ka lapsed Lõuna-Eestist, kes on Tallinna pidutsema tulnud.

Iga lapse kohta, kes turvakodusse tuuakse, edastatakse informatsioon omavalitsuse lastekaitsetöötajale. “On esinenud juhtumeid, kus alaealine pääseb võltsitud dokumendiga klubisse ning turvamees tuvastab noorel joobe, siis tuuakse laps siia. Teine variant on, et vanemaga ei õnnestu kontakti saada,” sõnab Siig ja lisab, et on ka olukordi, kus vanemal on teismelise tempudest kõrini ja ta ütleb, et las laps puhkab siin välja.

Kõige sagedasem aeg, mil alaealisi turvakodusse tuuakse, on peale keskööd ning kella nelja-viie ajal, mil peod lõppevad. “Seni on vanusevahemik olnud 13-17, keda siia tuuakse, aga keskmine purjutaja on 16-aastane,” räägib Siig, kelle sõnul eesti ja vene keelt rääkivaid noori on täpselt pooleks, kuid poisid veedavad rohkem öid kaineris kui tüdrukud. “Joobes poisslaste käitumine on tõenäoliselt politseile silmatorkavam,” arvab Siig. Kuigi vaid ühel korral on kõik neli voodikohta täis olnud, tuleb mehe sõnul suveöid, kus kõik kohad kõik täis ja ruumist puudugi jääb. “Soojal ajal ja vaheaegadel pidutsetakse rohkem õues. Arvestame ka sellega, et tõenäoliselt hakkab klientuur siin tulevikus korduma,” räägib Siig.

Väikelastest eraldi

Üldiselt on öise teenuse kasutajad rahumeelsed, kuid on ka keeleliselt bravuurikamaid, kes ei taha oma isiklikest asjadest loobuda. “Meil on politseiga kokkulepe, et kui noor siia tuuakse, siis tal erinevaid meelemürke kaasas olla ei tohi ja öiseks puhkamisajaks antakse asjad, nagu rahakotid, dokumendid jne, korrapidaja kätte hoiule,” sõnab Siig põhjendusega, et see on eelkõige noorte enda kaitseks – toas on kaks noort ja tuleb tagada, et keegi midagi ära ei kaota või kelleltki midagi ära ei varastata. “Füüsiliselt ei ole keegi siin agressiivselt käitunud,” lisab mees.

Varasemalt paigutas politsei alaealised purjus noored turvakodusse Mooni tänaval või Tallinna lastekodu üksusesse, kus on lapsed vanuses 3-17. “See tekitas palju segadust ja probleeme: lapsed magasid ja siis toodi purjus teismeline samadesse ruumidesse väiksemate laste kõrvale.”

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.