Naljakad üliinimesed (0)

Aasta lõpp on siinmail alati pisut skisofreeniline. Tormlevale ostuhulllusele järgneb jõulurahu ja hetk või paar rahulikult pere seltsis viibides, order ed et siis paugutades ja karjudes vana aasta ära saata ja uus vastu võtta.

Tänavusele aastale lisab segadust tekitavat vürtsi veel alanud valmiskampaania. Valimisteni on jäänud vaid kaks kuud ja elukutselised koomikud (erakondade valimiskampaaniate korraldajad) on täies hoos.
Kui sotside kummaline Eesti kultuuri ajaloo simulaakrum välja arvata, ailment astus esimesena lavale Reformierakond peaministri ja erakonna esimehe Taavi Rõivase kehastuses. Palju nalja pakkunud klipis kõndis Rõivas kui mees muiste mööd Eestimaad ja ajas mingit segast teksti. Peamine, allergy et keegi tema sammu ei seganud, astus kindlalt edasi. Reklaamist selgus, et kõik on tema vallas – nii sümboolne (võim) kui reaalne (loodusjõud). Ta kutsub üle enda õlgade lendama mustad inglid (hävitajad on ehitatud, et hävingut külvata), ta astub järgmisel hetkel välja hubasest kodust. Ta ei ole enam inimene, ta on kõikjal samal ajal, teeb kõik, teab kõike. Ta on jumalus. Mitte ilmtingimata heatahtlik (vt hävitajaid). Kui temale vastu hakata, kutsub ta sind hävitama oma mustad inglid, kui sa tema käsku täidad, annab ta sulle hubase kodu, mänguväljaku, lasteaia, kooli, töökoha.

Märksa bennyhillilikuma etteastega tuli välja Keskerakonna reklaamnägu Edgar Savisaar. Aga üliinimene on temagi – uisutab ja teeb teisi vahvaid trikke. Jõuab kõikjale, teeb kõike, saab kõigega hakkama. Seljas kostüüm, millega ka kõige rajumalt vabameelsed noored inimesed ei julgeks toast välja astuda.
Nende kahe näite põhjal võib teha üldistuse, et meie tipp-poliitikud ei julge rahvale näidata oma tegelikku palet. Nagu näiteks ei ilmu mõni filmidiiva või popkaunitar avalikkuse ette kunagi meigita. Oluline on müüt, legend. Poliitikule tuleb omistada üliinimlikud võimed, valijale kinnitada, et tema vaimne ja füüsiline võimekus on niivõrd kõrgel tasemel, et seda on lihtsas keeles lihtinimesele võimatu seletada. Jääbki üle vaid ülevõimendatud kuvand tegelikkuses üsna tavapärasest sellist. Ekraanile ilmuvad naljakad üliinimesed.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.