Muugale võivad tulla elektroonsed ninad (0)
Keskkonnaameti poolt kokku kutsutud töögrupp pakkus arutamiseks välja lahendused, kuidas vähendada Muuga piirkonna lõhnahäiringuid.

Kõige uuenduslikumaks lahenduseks on elektroonsete ninade süsteem eNose, mida kasutatakse Hollandis Rotterdami sadamas ja selle äärde jäävas elamupiirkonnas. Tegemist on lõhnahäiringu pidevseirevõrguga, millel on palju mõõtepunkte. Nende näitude abil saab tuvastada lõhnahäiring kohe, kui see tekib, leida selle põhjustaja ja võtta kiiresti kasutusele vastumeetmed.

Teiseks meetmeks on Tallinna Sadama poolt rakendatav teavitussüsteem Mairis. Selle süsteemi abil saavad operaatorid piirkonna välisõhu saasteainete kriitilise piiri ületamise korral kiiremini reageerida. Kõik sadamad tegutsevad terminalid registreerivad oma laadimistegevused ühtses tarkvarasüsteemis ning süsteemi on lisatud ka pidevseireandmed. Kui saastenäitajad tõusevad kriitlise tasemeni, toimub teavitamine.

Lisaks teevad töögrupis osalevad terminalide omanikud ise kõik, et vähendada heiteid välisõhku.
Kuigi viimastel näitavad Muuga sadamas ja Maardu piirkonnas välisõhu seire tulemused õhukvaliteedi paranemist, häirib kohalikke elanikke endiselt aeg-ajalt ümbruses leviv ebameeldiv lõhn. 4. veebruaril laekus Viimsi vallavalitsusse mitmeid kaebusi Muuga sadamast leviva haisu kohta, ka keskkonnainspektsioon sai üle 20 kaebuse. Inspektsioon selgitas välja, et väävelvesiniku osas toimus Muugal piirmäära mitmekordne ületamine. Saaste tuli Vopak E.O.S. AS Trendgate Termoili terminalist, kus laadimised pandi seisma ja uuriti, kas laetav naftaprodukt on kõikidele nõuete vastav. Haisu laiale levikule aitasid kaasa väga soodsad ilmastikuolud.

Töögrupi välja pakutud lahendusi tutvustatakse ja edasistes aruteludes osalevad ka Jõelähtme ja Viimsi vald ning Maardu linn. Praegu kuuluvad töögruppi keskkonnaameti, keskkonnaministeeriumi, keskkonnainspektsiooni ning Tallinna Sadama ja Muuga sadama terminalide esindajad.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.