Miks Keila-Joa mõisas ei kummita? (1)
Keila-Joa mõisa omanik Andrei Dvorjaninov ei ole just sageli giidiks. Aga vahel juhtub ka sedamoodi, et ta ekskursioonigrupiga mööda mõisasaale jalutab ja Eesti ühe ajalooliselt huvitavama ja eksterjöörilt kaunima mõisa loost kõneleb, pikkides põnevasse ajaloosse ka kõik hiljaaegu juhtunut.

Kas Keila-Joa mõisas ka kummitab, küsitakse tavaliselt? Küsiti ka läinud laupäeval, kui mõisaomanik Andrei Dvorjaninov leidis aega giidiks olla maaülikooli 1981. aastal lõpetanud finantsistide kursusele. Küllap nõustus mõisaomanik finantsiste võõrustama just selle pärast, et 180 aasta vanust mõisahoonet restaureerides on temalgi tulnud kogu aeg rahadega ülimalt hoolikalt arvestada.

“Siin mõisas ei kummita,” kinnitas mõisahärra huvilistele. “Sest seda pole vaja. Kummitused mõeldakse sinna, kus legende pole. Siin lossis aga ajaloolistest sündmusest puudust ei tunta. Siin on käinud Venemaa tsaarid ja tsaarinnad, siin on kirjutatud Venemaa hümn, see mõis on seotud ajaloos hästi tuntud Volkonskite suguvõsaga…“

Ilus legend oli Andrei Dvorjaninovil rääkida ka kahest lossi ees seisvast lõvist.
Ajal, mil mõisas oli nõukogude sõjaväebaasi klubi ja püssiga tunnimees hoolega sõjasaladusi ja loomulikult ka lõvisid valvas, osati siiski pool tonni kaaluvad marmorist kujud ära varastada. Aga keegi tähelepanelik seltsimees märkas loomade kuningaid Pakri poolsaarel oma naabri suvilas. Ja ei jätnud miilitsat sellest informeerimata.

Loomulikult loomade kuningad arestiti. Miilitsajaoskonnast sattusid nad aga aja muutudes muinsuskaitse omandusse.

“Kui käisin Keila-Joa restaureerimisprojektile Muinsuskaitse Seltsis kinnitust saamas, ei uskunud keegi, et projekti elluviimine õnnestub,” meenutas Andrei Dvorjaninov lähiminevikku. Kui aga õnnestub – toome teile lõvid ise kohale, öeldi Muinsuskaitse Seltsist. Nii ka läks. Mõlemad pooled pidasid sõna. Sisearhitekt Marje Luhalaid koos elukaaslase Andrei Dvorjaninoviga restaureerisid mõisa, muinsuskaitse selts tõi lõvid tagasi.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.