Mall Siniveer pälvis Harjumaa muuseumi auraha (0)
Article title
Mall Siniveer Püha Jüri aurahaga Harjumaa muuseumi ees.
68-aastane Mall Siniveer on Harjumaa muuseumis töötanud kogu selle olemasolu aja – kolmkümmend aastat. Ta on aidanud luua museaalide kogu, kust praegu leiab 20 000 eset.

Vastsest auraha omanikust sai Keila elanik juba 1963. aastal, kui tema vanematel valmis seal maja. Kohilas sündinud tüdruk oli varasemalt käinud Padise ja Vasalemma koolis.

Kui ta 1968. aastal Keila 1. keskkooli lõpetas, järgnes kaks aastakümmet tööd Tallinnas ajaloomuuseumis. Töö kõrvalt omandas ta 1985. aastal kaugõppes bigliograafi kutse Tallinna pedagoogilisest instituudist.

Kaasavaraks piimapudel

“Me alustasime nullist,” meenutab Mall Siniveer Harjumaa muuseumi käivitamist Keilas. Kogu sai alguse Heino Virroja annetatud Keila laulu- ja mänguseltsi noodiraamatutest ning vanadest fotodest.

Ajaloomuuseumi peavarahoidja Eve Peets andis omalt poolt Keila piimaühisuse klaaspudeli. “Suur liitrine pudel, millega müüdi Keila meiereist inimestele piima,” muheleb Siniveer.

Esimeseks Harjumaa muuseumi direktoriks sai konkursi korras Pilvi Põldma. “Temaga koos me käisime väga paljudel kogumistöödel üle maakonna. Me alustasime siit Keila ümbrusest, käisime Rael, Kuusalus, Kernus, Kosel, Arukülas, Kehras, Raasikul, Vasalemmas ja Harju-Madisel,” meenutab Siniveer.

Kogumistöödel jõuti isegi Rootsi kuningriiki, kus elavad Pakri saari asustanud rannarootslaste järeltulijad. “Nad andsid meile nii palju esemeid, et me ei suutnud neid käe otsas ära tuua,” kiidab Keila naine.

Harjumaa muuseumile panid aluse Mall Siniveeri ja Pilvi Põldma kõrval Aivar Põldvee ja Heli Nurger. Neist neljast on Siniveer ainuke, kes praegugi seal töötab.

20 000 museaali

“Ilmselt olen ma väheambitsioonikas inimene. Direktoriks ei ole ma kunagi tahtnud saada. Mulle meeldib see töö ja inimesed, kellega ma seda olen teinud,” põhjendab ta enda püsimist majas.

Samas tunnustab Siniveer Harjumaa muuseumis õpingute kõrvalt töötanud noori. “Nad kõik on muuseumile lisaväärtust juurde andnud, aga nad on kahjuks lühikest aega meie juures olnud,” arvab ta.

Viimastel aastatel on Harjumaa muuseumi töötajate arv püsinud kümne ringis. Kaheksa aasta eest avati filiaal ehk Amandus Adamsoni muuseum Paldiskis, kus töötab veel paar inimest.

Muuseumi kogudes on praegu ca 20 000 museaali. Nende seas on näiteks pesu hõõrumiseks kasutatud “pesukäsi”, saapaaukudest nööride läbitõmbaja, taskurätikute vutlar, pudelikorgitaja ja palju muud huvitavat ning eriskummalist.

Kogumistöö vilju näeb muuseumikülastaja näitustel, mis vahetuvad kolm-neli korda aastas. Kõikide museaalidega saab tutvuda ka portaali www.muis.ee kaudu. “Meie museaalide info on sinna sisestatud, aga kujutisi esemetest ei ole veel kõikidel juures. Sellega me praegu tegeleme,” selgitab Siniveer.
Tunnustuseks medaljon

Harjumaa muuseumi kõige väärtuslikumaks museaaliks on Püha Jüri kujutisega ripats, mille arheoloog Mati Mandel leidis 1993. aasta väljakaevamiste käigus Keila linnuselt.

Ripatsi järgi tegi kohalik metallikunstnik Kuldar Hütt Püha Jüri auraha, mis antakse inimestele, kes on Harjumaa muuseumisse panustanud isikliku tööga või teinud muuseumi heaks olulise asja mingil muul moel.
Siniveer on Püha Jüri auraha viiendaks saajaks. 2012. aastal pälvis ta kultuuri- ja ajalooväärtuste hoidmise eest Keila linna kultuuripreemia.

Eakas naine on mõelnud taandumisele. “Viimased kolm aastat ei ole ma enam peavarahoidja. Ma otsustasin, et on aeg asju rahulikult üle anda, mitte nii, et ma lähen siit, jalad ees,” ütleb ta.
Uue Harjumaa muuseumi peavarahoidjana tegutseb praegu Taavi Koppel, kes lõpetas eelmisel kevadel Tartu ülikoolis magistrantuuri ajaloolasena.

Tulevikku silmas pidades peab Siniveer vajalikuks muuseumi püsiekspositsiooni uuendamist. Kõikidele museaalidele tuleb teha kirjeldused juurde. Vajalik on ka esemete ja mälestuste kogumise jätkamine.

TEAVE: Püha Jüri auraha senised saajad

• Arne Kalm – Keila mõisahoone loovutamise eest riigile, kus Harjumaa muuseum praegu paikneb (1998)
• Pilvi Põldma – Harjumaa muuseumi rajamise eest (2002)
• Aivar Põldvee – Harjumaa muuseumi arendamise eest (2005)
• Heli Nurger – Harjumaa muuseumi väljaehitamise eest (2005)
• Mall Siniveer – pikaaegse töö eest Harjumaa muuseumis (2018)

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.