Mäksi lood kõlasid Sauel vene keeles (0)
Article title
“Elisabeth Kivi Prantsuse lütseumist esitas lugu “Uni” ja tegi seda hästi,” tänas Tõnis Mägi noort solisti.
Kevade esimesel täispäeval ehk 21. märtsil kogunesid maakonna koolinoored Saue kontserdisaali, et esitada festivalil Tõnis Mägi esitatud laule. Tingimus oli, et lood kantakse ette vene keeles. Noori hindas žürii ning laulja kuulas kõiki lugusid ka ise.

Saue gümnaasiumi vene keele õpetaja Jelena Laanjärve algatatud muusikaline tava sai alguse aastal 2017. Siis esitati Jaak Joala laule. Mullu lauldi Anne Veski loomingut ning lauljatar oli ise kohal. Seekord olid päevakorras Tõnis Mägi lood.

“Sain temaga kiiresti kontakti ning meilitsi suhtlesime tihedalt. Tõnis vastas alati kiiresti. Ta tunnistas alguses, et oli et üritusest natuke teisel arvamusel ja ei süvenenud algul, kui minu kirja sai. Aga kohe, kui žürii kogunes, siis ta sulas ja oli väga jutukas,” ütles Laanjärv.

Ta lisas, et suurim põhjus just Mägi kutsumiseks oli tema 1970ndate aastate laul “Las jääda ükski mets lindude jaoks alles…”. On ju Eesti metsa praegune olukord ning tulevik paljudel südames. Seepärast oli kontserdi pealkiri “Las jääda ükski laul…”

VAATA SIIT GALERIID LAULUVÕISTLUSEST

Heatujuline Mägi kommenteeris pärast kontserti esitusi, meenutas värvikaid juhtumisi kunagise NSVLi avarustel ning jagas ka autogramme ja eripreemiaid.

Mitte ainult “Peatage muusika!”

Õpilased võistlesid kahes kategoorias ehk solistide ja ansamblite arvestuses. “Tahame näidata, et keelt saab ja tuleb õppida ka läbi kultuuri ja loomingu,” ütles Laanjärv. Seepärast valiti esinemiskeeleks vene keel.

Enamus eestlasi tunneb ilmselt kolme Tõnis Mägi suurt venekeelset hitti. Need on “Olümpia”, “Peatage muusika!” ning “Päästke minu purunenud süda”. Tegelikkuses on laule tunduvalt rohkem. 13 erinevat solisti ning ansamblit esitasid näiteks venekeelseid “Minu õu”, “Detektiiv”, “Süda ei maga” ning “Uni”.

Esineb Daniel Bakler Sauelt. 

Kui tunnine kontsert kuulatud, siis kogunes žürii ehk Tiina Selke, Tõnis Mägi, Mait Maltis ja Artjom Savitski otsustama. See oli raske, sest lauljaid oli palju ning häid. Solistidest oli parim Kirke Valt Laagri koolist, kes esitas loo “Olümpia”. Teine Daniel Bakler Sauelt looga “Minu õu” ning kolmas Elisabeth Kivi Tallinna Prantsuse lütseumist looga “Uni”.

Eetris 260 miljoni ees

Ansamblitest olid tublimad Tallinna 21. kooli 9. klassi esindus looga “Detektiiv”, Jüri gümnaasiumi ansambel lauluga “Muusika voolab” ning Saue gümnaasiumi 9.-12. klassi segaansambel lauluga “Süda ei maga”.

Tänutähti ehk pühendusega plaate jagas laulja ise. “Te olete tublid. Laulda lugusid võõras keeles ning tunda hoopis teist tähestikku pole kerge,” ütles ta.  Tänu said Elisabeth Kivi, Daniel Bakler ja Kirke Valt.

Noorima osavõtja ja väga hea diktsiooniga laulja auhind Daniel Baklerile. Külma närvi ja hea kohatajumise eest said preemiad Greta Reino ning Brita-Liis Oruste. Parima ja originaalse lauluseade eest aga Saue gümnaasiumi ansambel lauluga “Süda ei maga”.

Kokku esines Saue kooli aulas 13 solisti või ansamblit. 

Kuidas aga sattus noor Tõnis Mägi 1970ndate teisel poolel toonase NSVLi meeslauljate tippu? “David Tuhmanov kirjutas 1976 loo “Peatage muusika”. Salvestasin selle Kesktelevisiooni aastavahetuse saate “Kutsuv tuluke” jaoks. 1. jaanuaril 1977 umbes kell 00.10 oli lugu eetris ja seda ilmselt 250-260 miljoni vaata ees,” ütles Tõnis Mägi. Tema hinnangul ei saavuta sellist suurt vaatajaskonda lähiajal ükski eestlane. Edasi tuli üleliiduline populaarsus ja uued lood. 1970ndate lõpus ja 1980ndate alguses olid Tõnis Mägi ning Jaak Joala Eesti lauljatest üle liidu kõige tuntumad. “Anne Veski populaarsus tuli 80ndate keskel,” lisas Mägi.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.