Maakonna kõige tublim noorsootöötaja tegutseb Sauel (0)
Vahetult enne jõulupühi tänas maavanem Ülle Rajasalu Rahvusooper Estonia talveaias Harju tublisid noorsootöötajaid. Mulluse aasta silmapaistvam omal alal on Üllar Põld, kes juhendab noori Saue linnas.

Harju Elu vestles aasta tegija tiitliga pärjatud mehega mõned päevad hiljem. Et Saue noortekeskus oli koolivaheajal suletud, siis võttis Üllar Põld ajakirjaniku vastu Nõmmel. Sealse raudteejaama lähedal asub Matkamaailma kauplus. Vanemad Nõmme elanikud kutsuvad hoonet ilmselt siiani omaaegse ühistu nime järgi Tulu kaupluseks. Täna müüakse siin kõike, mis seotud matkamise ja mägironimisega. Nende aladega ning kauplusega on vastselt pärjatu tihedalt seotud.

“Harju parima noorsootöötaja tiitel on loomulikult üllatus. Sest ega me Saue noortekeskuses igapäevaselt asju tehes ja korraldades ei mõtle tiitlite peale. Kui oma töö on huvitav ja endale meeldiv, siis on seda ka teistele huvitavam pakkuda. Ning ka lapsed tulevad asjaga kaasa,” ütleb noortejuht alguses. “Praegu ongi noorsootöös ühelt poolt hea aeg, sest on vabadus. Aga samas sunnib vabadus ka palju mõtlema,” lisab ta.

Kuidas Te noortetöö ning Saue linna leidsite?

Selle algusest on möödas üle kümne aasta. Iga-aastane öömatk, mida korraldame 23. veebruaril, on juba kümme korda toimunud. Ja mina tegutsesin Sauel juba veidi enne seda.
Kuidas ma sinna sattusin? Keegi ilmselt mind teadis ja tundis. Ning kutsus ühele peole esinema. Olin seal suures suures kostüümis ja mängisin maskotti. Sellel ajal toimetasin ma lastekaitse liidus ja olin seikluskasvatuse rühma juht. Üsna varsti liitusin Saue noortekeskusega.

Kuidas Teid omaks võeti? Kas olite linna laste ja noorte hulgas kohe tehtud mees?

Ei tunne me keegi, et oleme tehtud mehed. Aga toonane algus erines praegusest sellega, et noorsootöötajaid oli kõvasti vähem. Sauel oli peale juhataja vist kaks-kolm inimest.
Kui ma tööle asusin, siis töötas noortekeskus linnavalitsuse maja keldris. Olime kõik mitme ameti peal, sest koristasime ja toimetasime ikka ise.
Noorsootöötajatele oli akendeta tuba ning üks arvuti. Praegu on uues keskuses valgust, ruumi ja õhku. Tänan siinkohal aastaid noortetööd juhtinud Erna Gerndorfi.

Olete ka ise sitke mägironija ning matkaja. Millised on selle ala suurimad saavutused ja kuidas teadmisi Sauel edasi annate?

Olen mägironija ning mulle meeldivad üle 7000-meetrised mäed. Olen käinud kunagisel Lenini mäetipul ning veel kahel Hiina tipul. Ühele mäele polnud enne ükski Eesti grupp jõudnud. Teisele oli paar gruppi proovinud, kuid ei jõudnud tippu.
Noortekeskuses juhendades pole minul eesmärk koolitada lastest mägironijaid, matkajaid või alpiniste. Aga need kolm tegevust on hea võimalus näidata erinevat maailma ja erinevaid võimalusi. Näiteks on meil suures saalis redelid, ronimisseinad ja köied. Lapsed õpivad nendel elu, suhtlemist, koordinatsiooni ja eneseväljendust.

Kas lapsed viitsivad ja tahavad matkata või niisama looduses viibida?

Mõni istuks võib olla arvutis 24/8, kui selline asi võimalik oleks. Aga liikumise menu näitab näiteks öömatk. See toimub vaid ühel korra aastas, veebruari lõpul Pakri poolsaarel. Aga ühel korral osales sellel 80 huvilist. Esimestel kordadel lõpetasime Kloogal ja ühe korra olime hommiku poole ööd perrooni all nagu kodutud. Siis kutsus jaamakorraldaja meid jaama ja me saime veel paar tundi põrandal magada.
Oleme matkanud ka suviti mööda merekallast panga alt ümber Pakri poolsaare. Kohati pole seal maariba olemaski ning kõndida tuleb vees. Aga kui poisid pärast rivis olles minult tänu said ning hiljem telgi juures lõket tehes õhkasid: “Nii ilus”, siis saavad nad aru, kui suure asja nad läbi tegid.

Millised on alanud aasta plaanid?

Jätkan ikka matkaringi juhendamist. On ka õrn idee korraldada noortekeskuse taga aktsioon “Üks aasta telgis”. Et seal seisaks telk ja keegi ööbiks seal igal ööl. Kas suudame seda korraldada, veel ei tea.

KRISTI KRUUS
Saue noortekeskuse juhataja

Üllar Põld on Mees suure algustähega. Ta on lõpetanud Eesti Lavakunstikooli ning töötanud aastaid elukutselise nätlejana ning muuhulgas on ta pidanud ka tantsija, aknapesija ja klienditeenindaja ameteid.

Üllar on Eesti Matkaliidu poolt tunnustatud ja sertifitseeritud alpinismitreener, kes ei vii matkale mitte ainult lapsi ja noori, vaid korraldab suuri ekspeditsioone ka täiskasvanud inimestele. Ta on olnud enim silma paistnud noorsootöötaja juba aastaid. Sest kuhu iganes ta ka ei satu, silma paistab ta kindlasti. Tema mõtted on targad ning kui ta need välja ütleb, siis ta nii ka mõtleb.
Lisaks noortetööle on Üllar ka seikluskasvataja ning samal erialal koolitas ta tänavu sügisel ka terve rea Eestimaa noorsootöötajaid. Seikluskasvatus on osa noortekeskuse igapäevatööst.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.