Lõppes Eesti maakilva juubelihooaeg (0)
Article title
Maakilva esimene voor mullu novembris Keilas Foto Allar Viivik

Juba kakskümmend aastat on mööda Eestimaad veerenud mälumängusarja Eesti maakilb “küsimuste-vastuste vanker”. Seda Eesti suurimat ja autoriteetsaema mälumängusarja alustas sellel hooajal 56 omavalitsuse esindust. Neist 9. märtsil Paides peetud superfinaali jõudis 19 edukamat.

Seni oli neli korda võidutsenud Saue linn, kolm korda Tallinn-Nõmme ja Räpina vald ning kaks korda Otepää vald ja Kolga võistkond Kuusalu vallast. Veel on võitjate nimistus Haapsalu ja Keila linn ning Anija vald.

Seekordne juubeliturniir andis aga uue võitja, esmakordselt pälvis esikoha Viljandi linna esindus koosseisus Arvo Kreegipuu, Enn Kauber, Peep Talimaa ja Jaan Usin. Parimaks harjulaste võistkonnaks osutus viienda koha võitnud Keila City (Allar Viivik, Alvar Niglas, Toivo Lodjak ja Kalmer Saar).

Harku vald koosseisus Hugo Tang, Uuve Reinola, Mati Niin ja Tanel Reinola said kkuenda koha ja võistkond Keila Kruvi (Margus Välja, Kuldev Ploom, Viktor Treimuth, Jaan Õunpuu, Richard Robin Paukson) üheksanda koha. Harjumaalt jõudsid Superfinaali veel ka Anija ja Saku vald.

Varem peetud Maakilva A-finaalis võidutsesid Hiiumaa valla mehed Tiit Kerves, Hergo Tasuja, Taivo Rist, Alo Altement ja Jüri Omann.

Teist korda selgus ka parim võistkond külade-vahelises konkurentsis, kus seekord saatis edu Selja küla nutikaid mehi ja naisi koosseisus Andres Saar, Katrin Tiimann, Avo Kask ja Aivar Saar.
Teine ja kolmas koht kuulusid aga Harjumaa esindustele, vastavalt Rannamõisa külale (Rein Kooli, Maaja Mänd, Einar Kivisalu, Mihkel Jürisalu, Villu Tamm) Harku vallast ja Kiiu külale (Mart Lahi, Raivo Rekk, Mari-Ly Rahuoja, Laur Sits) Kuusalu vallast.

Seekord tunti väga hästi nii Kivisildniku loomingut kui seda, et Moskva meri asub Kuu nähtamatul poolel. Samas teadsid vähesed seda, et Baltiimaade kõrgeim luide asub Luitemaal ja kannab Tõotusemäe nime. Ja ka tuntud meremaalija Aivazovski teos karjuste ning lammastega osutus päris kõvaks pähkliks.

Juubeli Eesti maakilb ja koos sellega toimunud külakilb oli pühendatud Eesti vabariigi 100. Sünnipäevale. Mistõttu oli ka küsimustel rõhk just estica-teemal. Sügisel algavale järgmisele Eesti maakilvale on oodatud osalema kõik kilvahuvilised. Ja nagu tänavused võitjad tõestasid, on võiduvõimalused olemas kõigil.

Lähiaja suurim mälumäng toimub laupäeval, 13. aprillil Hageris. Nimelt algab sealses rahvamajas kell 11 Hageri kihelkonna kilb.

Tenno Sivadi

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.