Saada vihje
“Lõokese talust” Kernu valla rahvamajaks (0)
7. novembril 30. sünnipäeva pidav Kernu valla rahvamaja on läbi aastate olnud paikkonna kultuuri ja spordielu keskuseks. Mitmed sarivõistlused toovad kokku sadu harrastusatleete, prostate tantsurühmad, näiteringid ja lauljad on tuntud üle valla ning kaugemalgi.

Esimest korda Kernu keskussse sattunu võib küsida, et miks on kunagise mõisa ehk praeguse vallamaja ette rajatud kultuurikeskus. Põhjus on tegelikult lihtne. ENSV päevil töötas mõisas Haiba sovhoosi kontor, mille ees asusid vanad hobusetallid. Nende asemele alustati 1983. aastal õppekeskuse rajamist. “Vana rahvamaja asus seal, kus Tallinna-Pärnu maantee ääres seisab Kohatu bensiinijaam-toidutare. Siiani on alles peatus “Kernu rahvamaja“. Majandis ei saanud olla kahte kultuurikeskust ja niiviisi nipitades ehitati õppekeskus,” räägib maja perenaine Merle Beljäev.

Eesti taluarhitektuurist mõjutatud hoones on saal ja võimla. Saali ehitati lava ja astmetega tooliread, et laval toimuvat oleks parem jälgida. Uhke keskus avati 1984. aasta novembri alguses. Avapeol esinesid Ivo Linna ja ansambel Rock Hotel ning tegid seda ka kümme aastat hiljem. Kahjuks pole avamisest alles fotosid või plakateid. Toonased mäletajad võiksid võtta ühendust rahvamajaga. Samuti pole vanast rahvamajast korralikke välisvaateid.

Uus hoone toonases Nissi külanõukogus aga kogus tunnustust, preemiaid ja imetlust. Ning direktor Erich Lõokese järgi ka hüüdnime “Lõokese talu”.

Arvuti kultuuri vastu

Hobused on tänaseks ajalugu. Aga need kummitavat rahvamaja rahvast aeg-ajalt tänagi. “Õhtuti on kuulda hobuse kappamist. Siin olid vanad tallid,” ütleb Merle.
Toonast Haiba klubi või maakultuurimaja suunasid 1980-1990ndatel Sirje Nokkur ja tänaseni spordijuhina töötav Kaljo Põldaru. Palju harrastati rahvatantsu ning koolilapsed käisid treeningutel koguni klasside kaupa. Memmede tantsurühm tähistas mõni aeg tagasi 25. sünnipäeva. Veel tegutsesid või tegutsevad siiani näiteringid ja laulustuudio.

Spordi poolelt on omaette legendaarsed lauatennise seeriavõistlused, mis tänavu toimuvad Kaljo Põldaru sõnul 31. hooaega. Lisaks pakutakse koroonat, pallimänge, mitmed talviseid ning suvised võistlusi.
2008. aasta veebruaris tuli juhataja Kaja Kaasiku kõrvale tööle praegune perenaine Merle Beljäev.
Õnneks ei ole virtuaalne arvuti- ja telemaailm nende aastatega vähendanud ise tegemise ja kultuuri vajadust. Viimasel kümmekonnal aastal on tegutsenud peaaegu samad rühmad ja ringid, mis ammugi.
“Laulustuudio alustab taas paari nädala pärast,” lisab Beljäev. Populaarsed on ka jooga-, näite- ning käsitööringid. Perenaine räägib ka, et mõned aastad tagasi alustati keraamikaga ja seda rahvamajas. Et ahjud ning muu varustus on suured, siis koliti peatselt uutesse ruumidesse vallamaja keldrisse. Tänavu suvel toimus ka esimest korda Haiba tiigi ralli. Jätkuvad külade päevad, mida peeti tänavu Mõnustes.

Mälestatakse aktivisti

Spordielu juhib ning peab ka staadione korras väsimatu Kaljo Põldaru. Toimuvad mälumängu ja lauatennise sarjad ning ligi 300 võistlejaga talimängud. Samuti sari Kernu Terasmees, mis koosneb ligi 20 alast. “Korvpalli tänavu kahjuks pole. Aga võrkpallitreening jätkub,” lisab Beljäev.
30. aastapäeva sügispidu toimub reedel, 7. novembril. Aktus algab kell 20 ning seal antakse kätte kaunite kodude tunnustused, valla tänukirjad ja preemiad.

“Seejärel avatakse sisehoovis koorilaulu saatel Andres Bahovski mälestuspink. Äsjalahkunud mees oli külaliikumise, kultuuri ja spordielu eestvedaja, kaitseliitlane ning pereisa,” ütleb Beljäev.
Käesoleva aasta 20. detsembril toimub Bahovski meenutamiseks mälestusvõistlus lauamängude mitmevõistluses, milles ta tuli vabariigi absoluutseks meistriks. Hiljem mängib saalis tantsuks ansambel “Spido”. Avatud on ka näitus kultuuri- ja spordiürituste plakatitest läbi aastakümnete.

“Need on vahvad ning alguses maaliti plakateid ikka käsitsi. Tahame kunagi sisustada kinoruumi ka ajalootoa. Fotosid ja albumeid on ka palju,” selgitab Beljäev. Et Kernu koolis töötab nüüdsest ka Hageri muuseumi eestvedaja Virve Õunapuu, loodab majarahvas temalt abi paikkonna kultuuriloo uurimisel.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.